Naujienos
Lietuvoje surengtas II-sis tarptautinis NATURA 2000 biogeografinio proceso Šiaurės regiono seminaras
Š.m. spalio 5 -7 d., vyko svarbus tarptautinis seminaras "Natura 2000 Biogeographical Process", skirtas Europos Sąjungos saugomų teritorijų tinklo „NATURA 2000“ biogeografiniam šiaurės regionui. Jo tikslas – apžvelgti dabartinę šio regiono buveinių ir rūšių apsaugos būklę, aptarti, kurias iš jų reikia atkurti pirmiausia ir kaip tai padaryti. LMSA aktyviai dalyvavome seminaro darbe, atstovaudami miškų savininkų interesus svarstant ES gamtosaugos politiką ir jos įgyvendinimą.
Tai jau antrasis tokio pobūdžio seminaras, kurį organizavo Europos Komisija ir Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija. Pirmasis vyko Suomijoje prieš ketverius metus. Per šį antrąjį seminarą Lietuvoje aptarta per tuos metus pasiekta pažanga, o daugiausia dėmesio skirta „NATURA 2000“ tinklo apsaugos tikslams ir konkretiems veiksmams, kurie leistų pagerinti natūralių buveinių ir rūšių būklę. Dalyvavo aukščiausi už NATURA 2000 atsakingi ES Aplinkosaugos Generalinio Direktorato (DG ENVIRONMENT) pareigūnai: Narūralaus kapitalo departamento direktorius Humberto Delgado Rosa ir NATURA 2000 skyriaus vedėjas Francois Kremer. Lietuvos miško savininkų asociacijai (LMSA) atskiromis seminaro dienomis atstovavo savo sričių ekspertai miškininkai Evaldas Blaževičius bei Sigitas Mozgeris ir LMSA pirmininkas dr.Algis Gaižutis.
Europinės svarbos saugomų teritorijų tinklas „NATURA 2000“ – svarbiausia gamtosauginė priemonė ES natūralioms buveinėms ir laukinei faunai bei florai išsaugoti. Jis kuriamas įgyvendinant Paukščių ir Buveinių direktyvas. Lietuvoje šio tinklo teritorijos užima apie 13 proc. šalies ploto.
Pirmąją seminaro dieną dalyviai lankėsi Aukštadvario ir Labanoro regioniniuose parkuose. Aukštadvario RP aptarta pagrindinė tema - ūkininkavimo miškuose galimybės saugomose teritorijose. Taipogi diskutuota apie vilkų ir lūšių populiacijos reguliavimo praktiką Lietuvoje.
Antrą dieną tarptautinio seminaro "Natura 2000 Biogeographical Process" dalyviai Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre surengė ciklą tematinių diskusijų, kuriose aptarė, pavyzdžiui, apie borealinių miškų buveinių apsaugos esamą praktiką ir būtinus sprendimus šių buveinių išsaugojimui ateityje. Tai tik viena iš tematinių diskusijų, kurios buvo surengtos seminaro dalyviams susiskirsčius pagal interesų sferas.
Gerai, kad pagaliau ir šiame lygmenyje į diskusiją pakviesti žemės ir miško savininkų atstovai. Nors vienas kitas. O iš aplinkosaugininkų nebylios reakcijos į pasisakymus diskusijose, kuomet buvo pateikiami konkretūs savininkus neraminantys pavyzdžiai iš NATURA 2000 priemonių įgyvendinimo praktikos, galima tik numanyti, kad iki šiol buvo (matomai) įprasta vieningai tarpusavyje džiaugtis pasiekimais ir unisonu planuoti naujų apribojimų, draudimų, didesnių saugomų teritorijų nustatymą ...
Labai didelis atotrūkis nuo to, kaip suvokiamas konservacinis (išsaugantis esamas vertybes) režimas Briuselyje ir ES aplinkosauginius teisės aktus įgyvendinant vietose (kuomet saugojimas neretai suprantamas labai tiesmukiškai- kaip ūkinės veiklos kuo didesnis apribojimas, arba visiškas uždraudimas... To rezultatas- pirmąją seminaro dieną surengtos išvykos metu viena iš viešų diskusijai pasiųlytų temų: Ar saugomų teritorijų tarnybos turi pradėt ūkininkauti pačios, o gal vis tik imtis kalbinti vietinius žmones ryžtis vėl pradėt ūkininkauti gausiai pristeigtuose įvairiausiuose draustiniuose, kur be žmogaus veiklos randasi šabakštynai?...
Siekiant geriau saugoti europinės svarbos natūralias buveines ir rūšis, ES valstybės skatinamos bendradarbiauti. Baigamąją seminaro dieną Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre vyko rezultatų apibendrinimas.
-Sekite naujienas, vėliau pateiksime papildomos medžiagos iš seminaro.-