Naujienos
Finansų ministrė pažadėjo, kad naujų mokesčių nebus
Finansų ministrė sako, jog naujų mokesčių nebus, o subalansuoti valstybės finansai, biudžeto deficito kontrolė ir stabili mokesčių aplinka yra vieni iš finansų politikos prioritetų. Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) Prezidiumo išplėstiniame posėdyje šį ketvirtadienį (2016-09-15) vyko susitikimas su Finansų ministre Rasa Budbergyte ir jos komanda: finansų viceministre Agne Bagočiute ir vyriausiąja patarėja Vilma Vildžiūnaite.
Išties konstruktyvaus susitikimo metu aptarti 2017 m. šalies biudžeto prioritetai, ES investicijų spartinimo galimybės, kiti LVK nariams aktualūs klausimai, laukiantys iššūkiai.
Vienas iš klausimų, kurį kėlėme Lietuvos miško savininkų asociacija - dėl mokesčių miškų savininkams (diskriminacinis 5proc.mokestis ir kaip galima būtų atskaityti iš pajamų į sąnaudas patiriamas išlaidas privalomiems įstatymuose numatytiems reikalavimams išpildyti, pvz.: kadastriniai matavimai, miškotvarkos projektai, biržių atrėžimas ir kt.)
Eil.Nr. |
Klausimas |
Paaiškinimas
|
1. |
Ar vadovaujantis [Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo(GPMĮ) 17 str. 1 d. ] galima priskirti prie turto (t.y.miško) įsigijimo kainos ir kitų su šio turto pardavimu susijusių išlaidų teisės aktuose nustatytų privalomų mokėjimų, už tokius įstatymuose nustatytus privalomus reikalavimus: už miškotvarkos projekto parengimą, biržės atrėžimą, miško atkūrimą bei žemės sklypo geodezinius matavimus? |
Remiantis GPMĮ 17 str. 1 d. 27 p. (VMI komentaras Reg.KD-1768 2013-12-30) pagal GPMĮ pajamų mokesčiu neapmokestinamas ne individualios veiklos turto pardavimo pajamų, gautų pardavus nenukirstą mišką, apvaliąją medieną ir to turto įsigijimo kainos ir kitų su šio turto pardavimu susijusių išlaidų skirtumas, neviršijantis - 2500 eurų per mokestinį laikotarpį (2500EUR suma taikoma visoms per kalendorinius metus gautoms kito neregistruojamo turto pajamoms). Šiuo metu GPMĮ 19 str. 1d. 2p. skamba taip: „2) su šio turto pardavimu arba kitokiu perleidimu nuosavybėn ar išvestinės finansinės priemonės realizavimu susiję teisės aktuose nustatyti privalomi mokėjimai." (VMI komentaras: Kas gali būti priskiriama privalomiems mokėjimams, nustatytiems teisės aktuose: - atlygis notarams už notarinių veiksmų atlikimą; - atlyginimas VĮ Registrų centras už atliekamas registravimo paslaugas, - valstybės rinkliava, - privalomas mokestis parduodant turtą už geodezinius sklypo matavimus ir pan., - komisinis atlyginimas - su IFP (finansinių priemonių) įsigijimu susijęs teisės aktuose nustatytas privalomas mokėjimas.) Kadangi mokestis už miškotvarkos projekto parengimą, biržės atrėžimą, miško atkūrimą bei žemės sklypo geodezinius matavimus yra privalomi pagal atitinkamus teisės aktus, tai jie pagal GPMĮ 17 str. 1d. priskirtini „privalomi mokėjimai parduodant turtą“ ir šiuos mokėjimus savininkai galėtų įtraukti į pardavimo išlaidas.
|
2. |
Ar gerb.finansų ministrė pritartų siūlymui panaikinti papildomą apyvartos pobūdžio 5% mokestį privačių miškų savininkams [įvestą Miškų įstatymo pakeitimo įstatymu (Nr. XII-761) 2014-01-23] kaip žalingą privataus miškų ūkio plėtrai ir diskriminuojantį miškų savininkus kitų verslo sričių atžvilgiu.
|
Pavyzdžiui, kaip neigiamą poveikį įvesto mokestinio reguliavimo rodo tas faktas, kad Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, medienos pardavimai iš privačių miškų 2015 m. sumažėjo daugiau kaip 0,9 mln.m3 (t.y.-daugiau kaip trečdaliu) lyginant su 2014 m. Ta pat neigiama tendencija ir 2016. |
Pasak klausimus ministrei pristačiusio LMSA pirmininko dr.Algio Gaižučio, pokalbis paliko gerą įspūdį, nes pati ministrė ir jos komanda ne tik iš pirmų žodžių pagauna reikalo esmę, bet ir stengiasi įsigilinti plačiau į keliamų problemų kontekstą. Dabar lauksime keliamų problemų sprendimo, nes dėl 5 proc.mokesčio ministrė pritarė keliamų klausimų aktualumui. Yra suprantama, kad šis mokestis brangiai administruojamas ir daro neigiamą poveikį ūkinei veiklai, bet vis tik sprendimą turi priimti Seimas tikslindamas Miškų įstatymą (tačiau čia Finansų ministrės ir Vyriausybės pozicija aišku yra l.svarbi). O dėl patiriamų išlaidų įtraukimo į sanaudas prieš apskaičiuojant mokesčius- Finansų ministerija pažadėjo išanalizuoti ir pateikti išaiškinimą.
Aiški žinia šiandiena buvo pasakyta ministrės- kitų metų valstybės biudžetas yra planuojamas be pajamų iš papildomų mokesčių, tad naujų mokesčių nebus.
Pasak ministrės, Tarptautinio valiutos fondo pateiktos optimistinės Lietuvos ekonomikos augimo prognozės, žymiai pagyvėjęs Europos Sąjungos finansuojamų projektų vykdymas ministerijose ir vakar galiausiai priimtas liberalus Darbo kodeksas – tai pagrindinės prielaidos, kurios padės verslui sėkmingai plėstis, o žmonėms – turėti darbo ir užsidirbti.
R. Budbergytė pabrėžė, jog yra būtina optimizuoti viešąjį sektorių, atliekant viešųjų išlaidų efektyvumo analizę ir įgyvendinant reformą. Pasak ministrės, pinigų valstybėje yra, tik trūksta ūkiškumo.