Naujienos
Su atsinaujinusia CEPF komanda aptarėme miškų politikos ES aktualijas
LMSA pirmininkas dr. Algis Gaižutis su atsinaujinusia Europos miškų savininkų asociacijų federacijos (CEPF) komanda šį penktadienį Europos miškų rūmuose Briuselyje aptarė miškų politikos ES aktualijas. CEPF Generalinė sekretorė Emma Berglund ir federacijos biuro vedėja Laura Salo domėjosi aktualiais Lietuvos privačių miškų savininkams klausimais ir pristatė artimiausius Europos Sąjungos šalyse vyksiančius renginius bei svarstomus dokumentų projektus.
Pasibaigus vasaros atostogoms prasideda aktyvus politinis sezonas. LMSA pirmininkas supažindino su Lietuvos privačių miškų savininkams aktualiausiomis problemomis ir asociacijos veikla jas sprendžiant. Kartu aptarta keletas svarbių ES lygmeniu svarstomų temų.
Miškų vaidmuo kovojant su klimato kaita. Vienas kiekvienos ES šalies miškų ūkį paliesiančių sprendimų- siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją ES žemės naudojimo, žemės naudojimo paskirties keitimo ir miškininkystės veiklų reglamentavimas (vadinamasis angl. LULUCF), kurį kartu su kitomis teisinėmis iniciatyvomis parengė Europos Komisija ir dabar nukreipia į Europos Parlamentą svarstymui bei priėmimui. Šis vadinamasis Energy Union Summer Package [plačiau-čia...>>>], pristatytas 2016-07-20, apjungia įstatyminius pasiūlymus ne tik dėl LULUCF reglamentavimo, bet ir Effort Sharing Regulation bei komunikatą "A European Strategy for Low-Emissions Mobility".
Yra grėsmė, kad priimtas ES reglamentavimas įgyvendinant klimato kaitos politiką nustatys apribojimus miško kirtimams, neatsižvelgiant į atskirų ES šalių miškų išteklių dinamiką, amžiaus struktūrą ir pan. Kol kas nepripažįsta politikai ir to fakto (prie to labai prisideda aplinkosauginės NVO), kad nukirsto medžio medienoje sukaupta anglis saugoma medienos produktuose ilgus metus ir taip prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimo, nes naujai vietoj iškirstų medžių atkurti jaunuolynai toliau kaupia CO2. Gėriu norima suprasti tik visišką medžių nekirtimą, nuvertinant tvaraus ūkininkavimo miškuose naudą.
Koks bus priimtas reguliavimas, labai svarbu ir Lietuvai. Juk po II pasaulinio karo Lietuvos miškingumas siekė tik 16,5-18 proc, o šiuo metu jis yra 33,3 proc. Tie beveik 900 tūkst.ha pokaryje atsiradusių naujų miškų šiuo metu jau pribrestantys- laukia miškininkystės požiūriu svarbus etapas-medžiapjūtė. Tačiau gali kilti grėsmė, kad dėl nepamatuotų, neatsižvelgiant į atskirų šalių specifiką, priimtų sprendimų miškų naudojimas gali būti stipriai apribotas. Tad laukia karšti debatai Europos Parlamente, kur turi būti išsakomi ir miškų savininkams svarbūs argumentai.
Kitas svarbus procesas- debatai dėl būsimosios ES kaimo plėtros politikos. Vieši debatai vyks sekančią savaitę Airijoje, Cork mieste, kur ES Žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras airis Filas Hoganas nori pradėti atvirą diskusiją. Konferencija taip ir vadinsis Cork 2.0: European Conference on Rural development [plačiau-čia...>>>]. Kadangi miškų ūkis - neatsiejama kaimo plėtros dalis- šis procesas labai svarbus ir mūsų šalies miškininkams bei miškų savininkams.
Dar viena aktuali tema- miškų sertifikavimo vaidmuo užtikrinant tvarų ūkininkavimą miškuose. Artimiausias renginys - 2016-09-21 Briuselyje rengiama pasaulinės „skėtinės“ organizacijos, vienijančios įvairias nepriklausomai veikiančias valstybines ir regionines miško sertifikavimo sistemas PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes, liet.: Programa miškų sertifikavimo sistemų pripažinimui) tarptautinė ES Politikos konferencija [plačiau-čia...>>>]
Šie ir kiti klausimai reikalauja aktyvaus dalyvavimo, kompetetingai ir argumentuotai ginant miško savininkų interesus. LMSA deleguoti ekspertai per europines CEPF ir ELO organizacijas dalyvauja socialinių dialogo grupių veikloje (SDG Forestry&Cork ir SDG Rural development), konferencijose, seminaruose, pasitarimuose, darbo grupėse ir europinių organizacijų Valdybos posėdžiuose bei Generalinėse Asamblėjose.