Naujienos
Po savaitgalį siautusio škvalo laukia nukentėjusių miškų tvarkymo darbai
Gauname vis daugiau signalų, kad praėjusios savitės pabaigoje siautusios vėtros nusiaubė šalies miškus. Penktadienio vakarą gamtos stichija daugiausia žalos padarė Alytaus, Kauno, Vilniaus, Panevėžio ir Utenos regionams. Vėliau - naktį iš penktadienio į šeštadienį - gamtos stichija smogė Klaipėdos ir Šiaulių regionams. Škvalas, kurio metu gūsiai stiprėjo iki 15-25 m/s niokojo ir miškus. Daug pavienių nulaužtų ir išverstų medžių. Vietomis medžiai nulaužti ir išversti su šaknimis ištisais plotais, užversti miško keliai. Bendro naudojimo keliai jau pravažiuojami. Nuostoliai tikslinami, mastai mažesni lyginant su 2010 metų škvalo padariniais.
Išvartytus ir išlaužytus medžius teks skubiai tvarkyti, nes spygliuočių (ypač-pušies) mediena šiltame ore greitai genda. Tuo tarpu, kol (jei) nebus paskelbta stichinė nelaimė nuo audrų nukentėjusiuse rajonuose, teisėtai iškirsti vėjalaužas ir vėjavartas galima tik įprasta tvarka įgijus teisę mišką kirsti.
Visais dokumentų tvarkymo, medienos tvarkymo ir ES paramos klausimais gali patarti ir padėti LMSA narių-įmonių specialistai. Jei negalite nuvykti iki miško patys, susitarkite su arčiausiai miško valdos esančių įmonių specialistais, kad nuvyktų ir apžiūrėtų Jūsų valdas. Kontaktus rasite čia...>>>
Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA) jau kreipėmės į Aplinkos ministerijos Miškų departamentą ir Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyrių su prašymais imtis spręsti dėl praūžusio škvalo kylančias miškų tvarkymo problemas.
Raginame ir miškų savininkus neatidėliojant apžiūrėti savo valdas. Pavirtę, įkibę medžiai yra pavojingi, todėl apžiūrint savo mišką reikia būti atsargiems. Medžių tvarkymui geriau pasitelkti profesionalus, jei patys neturite pakankamai patirties. Tai pats pavojingiausias darbas miške.
Miško savininkams patariame visais atvejais dėl vėtros nuniokotų miškų tvarkymo pasikonsultuoti su Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus teritorinių poskyrių pareigūnais [kontaktus rasite čia...>>>]
Primename, kad be leidimo miškui kirsti miško savininkai gali tvarkyti tiksu šaknimis išverstus medžius (vėjavartas) ir ant žemės gulinčias nulaužtas stiebų dalis bei sausuolius. Stuobriams ir nulenktiems medžiams būtina pateikti pranešimą apie ketinimą kirsti mišką [tvarka plačiau paaiškinta čia...>>>]. Pakanka susiskaičiuoti nulaužtus ir nulenktus medžius ir nurodyti apytikrį tūrį pagal medžių rūšis. Pranešimą reikia pristatyti Valstybinei miškų tarnybai arba išsiųsti registruotu laišku. Jei negaunate neigiamo atsakymo per 14 dienų, galite kirsti, todėl išsaugokite siuntimo kvitą.
Jei plynai iškirsti reikia daugiau kaip 10 arų miško, tuomet privalomai būtinas leidimas miškui kirsti. Jei išpjovus kirstinus medžius liks retmė didesnė kaip 1000m2, tada galima kirsti ir likusius medžius, bet šiuo atveju būtina išsiimti leidimą miškui kirsti. Čia be specialisto vargu išsiversite, nes reikia parengti biržių atrėžimo dokumentus, pateikti Valstybinės miškų tarnybos specialistams, kad apžiūrėtų plotą ir surašytų aktą.
Jei plyno sanitarinio kirtimo plotas bus didesnis kaip 0,5 ha, galite pasinaudoti ES parama miškui atkurti. Tik reikia tinkamai sutvarkyti dokumentus.
Bendrovės "Miško darbai" specialistų nuotrauka iš vėtros nuniokotų miškų. Stipri audra praėjo Druskininkai-Merkinė-Alytus ruožu. |
Ilgai šių darbų neatidėliokite, nes mediena, ypač pušis, per kelias savaites praras savo prekinę vertę ir ją galėsite parduoti tik malkų kaina. Ilgiau pagulėjusiuose medžiuose apsigyvens liemenų kenkėjai, kurie puls šalia augančius medžius. Ne tik prarasite miško vertę, bet ir baudos galite sulaukti.
Apie naujienas operatyviai informuosime.
SVARBU: jei šalia eina elektros linijos, prisiminkite-pastebėjus nutrūkusį elektros oro linijos laidą, jokiu būdu negalima jo liesti ar priartėti arčiau kaip 8 metrus. Negalima artintis ir liesti ant elektros laidų užvirtusių medžių, užkritusių šakų ar nuvirtusių oro linijų atramų, nes jie taip pat gali būti pavojingi gyvybei. Pastebėjus gedimus ar nutrūkusius elektros laidus, būtina nedelsiant apie tai pranešti trumpuoju numeriu 1802 arba bendruoju pagalbos telefonu 112.
LMSA