Naujienos

2005 - 06 - 22

*Miškininkai rūpinasi kultūros vertybėmis

VĮ Švenčionėlių miškų urėdijos teritorijoje yra daug gamtos bei kultūros vertybių. Antrus metus Švenčionėlių miškų urėdija dalyvauja Švenčionių rajono savivaldybės administracijos kultūros skyriaus vykdomame projekte "Cirkliškio dvarvietės ir parko rekonstrukcija bei pritaikymas bendruomenės ir kultūrinio turizmo reikmėms". Pernai atlikti pirmieji Cirkliškio piliakalnio tvarkymo darbai: landšaftinis kirtimas (kirsti menkaverčiai medžiai ir krūmai, išnešant visas kirtimo atliekas, siekiant nepažeisti kultūros vertybės kultūrinio sluoksnio) tvarkyta piliakalnio aplinka.  

 Švenčionių rajono savivaldybės kultūros skyrius įrengė laiptus į Cirkliškio piliakalnį. Švenčionėlių miškų urėdijos užsakymu pradėti pažintinio tako projektavimo darbai Cirkliškyje. Pažintinio tako trasa derinama su Švenčionių profesinio rengimo centru ir Cirkliškio seniūnija. Šis takas apjungs ne tik gamtos vertybes, bet ir kultūros paveldą.

Šiais metais pradėti tvarkyti pilkapiai, esantys palei vieškelį Švenčionėliai - Sariai, mat šioje vietoje yra didžiausia urėdijos teritorijoje esančių pilkapių sankaupa. Čia yra Liūlinės, Sudotos, Melagėnėlių, Švenčionėlių, Paduobės - Šaltaliūnės pilkapynai. 

Praėjusią žiemą pagal Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento rekomendacijas nuo Liūlinės ir Liūlinės II pilkapių buvo nukirsti medžiai. Darbai buvo atliekami nepažeidžiant pilkapių kultūrinio sluoksnio. Galutiniam pilkapių sutvarkymui pasitelkėme Švenčionėlių gimnazistus.

Mūsų teritorijoje yra ir vienas didžiausių pilkapių. Tai Liūlinės II pilkapynas. Jame yra 3 pilkapiai. Ypač įspūdingas didysis, žemo nupjauto kūgio formos pilkapis. Jo sampilo skersmuo 33-35 m, aukštis apie 2,0 m., apjuostas 4-5 m pločio ir 0,5-0,6 m gylio grioviu. Sampilo viršuje yra 3-4 m pločio ir 0,4 m gylio griovys, kuris juosia apie 12 m skersmens ir 0,6 m aukščio lyg antrą viršuje esantį sampilą. Šio pilkapio šlaite pastebimi akmenys. Antrasis pilkapis 11 m skersmens ir 0,5 m aukščio. Trečiasis  pilkapis 7 m skersmens ir 0,3 m aukščio. Šių pilkapių sampilas taip pat juosė grioviai, kurių pėdsakai pastebimi iki šiol.  Pagal pilkapių išvaizdą archeologai spėja, kad šiuose pilkapiuose IX - XII a. buvo laidojami Nalšios žemės mirusieji.

Šią vasarą prie sutvarkytų Liūlinės ir Liūlinės II pilkapių bei Cirkliškio piliakalnio Švenčionėlių miškų urėdija pastatys paminklines žymėjimo lentas.

Nuotraukoje: Gimnazistai su Švenčionėlių miškų urėdu N. Jotautu.

Onutė GYLIENĖ
Tėviškės gamta Nr. 6