Naujienos

2005 - 06 - 22

*Nuolatinė kontrolė - veiksmingas aplinkos apsaugos būdas

Pastaruoju metu Lietuvoje aplinkos apsaugos kontrolė grindžiama prevencijos ir kontrolės derinimo principu. Siekiama, kad aplinkos apsaugos pareigūnai prevencinį darbą laikytų svarbesniu už priemones, kurios taikomos išaiškinus pažeidimą, kai neigiamas poveikis aplinkai ar žala jai jau padaryta. Inspektavimo sistema orientuojama į nuolatinę aplinkosauginę ūkinės veiklos objektų priežiūrą. Aštuoni regionų aplinkos apsaugos departamentai (RAAD) reguliariai tikrina 5977 objektus.

Nuolatinė kontrolė padeda užkirsti kelią galimiems neigiamiems ūkinės veiklos padariniams ir apsaugoti aplinką.

Ypač daug dėmesio skiriama aplinkosauginiu požiūriu potencialiai pavojingiems ūkio objektams (šiuo metu į tokių objektų sąrašą, kurį tvirtina aplinkos ministras, įrašytos 163 įmonės). Už jų kontrolę asmeniškai atsako RAAD direktoriai. Pernai šalyje įvyko tik trys aplinkosauginiai incidentai, o ir jie kilo ne dėl kontrolės stokos. Vasario mėnesį į Sidabros upelį pateko apie 40 kub. metrų srutų dėl to, kad UAB ,,Sidabra" trūko aukšto slėgimo srutų padavimo į sukaupėjus linija. Rugpjūty buvo sustabdyta dalis AB ,,Achema" gamybinių padalinių ir į aplinką buvo išmestas padidintas teršalų kiekis dėl sutrikusio elektros energijos tiekimo. Šis incidentas buvo lokalaus pobūdžio ir neturėjo neigiamo poveikio Jonavos miestui. Bene skaudžiausias metų įvykis - gruodį kilęs savaiminis gaisras Kazlų Rūdos pesticidų sandėlyje.

Iš pernai išaiškintų 17 ,5 tūkst. aplinkos apsaugos ir gamtos išteklių naudojimo pažeidimų beveik trečdalis (5855) yra susiję su gyvūnijos apsauga ir naudojimu.

Gyvūnijos apsaugai pastaruoju laikotarpiu skirta gerokai daugiau lėšų nei ankstesniais metais - inspektoriams nupirkta naujų automobilių, papildytas šioje srityje dirbančių darbuotojų kontingentas, padidinti jų atlyginimai. Palyginti su 2003 m., pernai buvo išaiškinta 13 proc. daugiau gyvūnijos apsaugos reikalavimų pažeidimų. Labiausiai nepaisoma žvejybos (4944 pažeidimai) ir medžioklės (759 pažeidimai) taisyklių.

Kaip rodo patirtis, veiksminga apsaugos priemonė - atitinkamu laikotarpiu rengiamos akcijos. Itin pasiteisina Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos kasmetinė akcija, skirta lašišų ir šlakių migracijos keliams, jų nerštavietėms ir nerštui apsaugoti. Reidai rengiami kartu su kariškiais, policijos, valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnais. Per praėjusią akciją ,,Lašiša" išaiškinti 338 pažeidimai - 116 daugiau nei 2003m. Pažeidėjams skirta daugiau kaip 52 tūkst. Lt administracinių baudų (2003m. - 28 302 Lt). Pastarųjų dviejų metų lašišų ir šlakių apsaugos akcijos privertė nutraukti veiklą nemažą dalį pažeidėjų, ypač tuos, kurie naudodavo elektros srovę. Jas palankiai įvertino ir mokslininkai bei žuvivaisos specialistai.

Vienas pagrindinių miškų apsaugos prioritetų - sumažinti neteisėtų kirtimų apimtis. Tai pasiekta sistemingai tikrinant privačias miško valdas. Nors pernai privačių miškų plotas, palyginti su 2003 m., padidėjo 7,3 proc., o privačių valdų skaičius - 11 proc., neteisėtų kirtimų atvejų skaičius sumažėjo 7,6 proc., o neteisėtai iškirstos medienos kiekis - beveik 2 tūkst. kub. metrų. Gerų rezultatų davė šių metų pradžioje organizuota prevencinė akcija "Miškas - 2005". Per pirmąjį ketvirtį neteisėtai iškirstos medienos kiekis, palyginti su tuo pačiu 2004 m. laikotarpiu, sumažėjo 60 proc.

Siekiant užkirsti kelią pažeidimams, susijusiems su neteisėta medžiokle ir žvejyba bei savavališku miško kirtimu, medienos gabenimu ir jos apdirbimu š. m. balandį buvo pasirašyta Generalinės miškų urėdijos, Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos ir Policijos departamento bendradarbiavimo sutartis. Kad ši sutartis nėra ,,popierinė", jau spėjo įsitikinti Kuršių mariose žvejoję verslinės žūklės dalyviai. Jiems teks atsakyti už pareigūnų išaiškintus pažeidimus.

Vytaytas ANDRIUŠKEVIČIUS
Tėviškės gamta Nr. 6