Naujienos

2016 - 04 - 19

Alternatyvūs miškininkavimo modeliai ateities miškams

2016 m. balandžio mėn. pradėtas vykdyti ketverių su puse metų trukmės Europos Sąjungos Horizon 2020 programos projektas „Alternatyvūs miškininkavimo modeliai ateities miškams“, kurio akronimas ALTERFOR (dotacijos sutartis Nr. 676754). ALTERFOR projekto tikslas yra patobulinti esamus ir išvystyti naujus miškininkavimo metodus, kurie atitiktų naujas miškininkavimo sąlygas, besikeičiantį klimatą, sudėtingus pasaulinių rinkų raidos procesus, biomasės energijos paklausą, didėjantį ekokratinių koncepcijų spaudimą.

 Giulia Attocchi nuotr.: ALTERFOR projekto dalyviai balandžio 6-8 dienomis susitiko Alnarpe, Švedijoje

Pirmiausia bus siekiama įvairiapusiškai įvertinti ir išvystyti esamus miškininkavimo modelius, kurie tiktų Lietuvai, atsižvelgtų į miškininkavimo sąlygas ir garantuotų optimalias miško teikiamas ekosistemų paslaugas bei leistų išvengti neigiamų socialinių-ekologinių padarinių. Projektas įvertins atskirų miškininkavimo modelių ir jų derinių įtaką miško teikiamoms ekosistemų paslaugoms Europos, Lietuvos bei kraštovaizdžio lygmenimis. Bus sukurta optimalių miškininkavimo modelių diegimo strategija ir taktika, nusakant susijusius kaštus, naudą, reikiamus politinius ir valdymo sprendimus bei pagrįsti pasirinkto(-ų) alternatyvaus miškininkavimo modelio(-ių) naudojimo Lietuvos miškotvarkos teorijoje ir praktikoje principai.

Projekto metu bus iš esmės išplėtotas miškininkavimo sprendimų priėmimo paramos sistemų funkcionalumas (Lietuvoje tokia sistema galima laikyti prieš daugiau nei dešimtmetį sukurtą simuliatorių Kupolis), įdiegiant galimybę atsižvelgti į tokius veiksnius, kaip, pavyzdžiui, ateities medienos paklausa ir kainos, žemės naudojimo kaita, klimato rodikliai ir pan. Viliamasi, kad tokios sistemos bus pritaikytos ne tik ateities miškų politikos scenarijams kurti, bet ir kasdieniams, valdos lygmeniu priimamiems miškininkavimo sprendimams pagrįsti. Taikydami atvejų tyrimus parinksime realistinius miškininkavimo modelius, diferencijuotus pagal miškų nuosavybės formas bei atsižvelgsime į jų sąlygojamą miško savininką elgseną, užtikrinsime visų suinteresuotų pusių įtraukimą priimant miškininkavimo sprendimus, skleisime žinią apie pasiektus rezultatus vietos, šalies ir Europos lygmenyje, sieksime užtikrinti tiek Lietuvos miškų ekosistemų tvarumą, tiek ir už kuo didesnį miško indėlį į valstybės ir jos piliečių gerovę.

Projekto metu bus ne tik sukurta miško ūkio 21-ame amžiuje vizija, bet ir numatytas planas jai įgyvendinti. Mokslinių idėjų kelią į gyvenimą turėtų užtikrinti RIU (angliškai Research-Integration-Utilization) modeliu grindžiamas mokslinio pažinimo diegimas praktikoje, kurio esmę sudaro partnerių, galinčių daryti įtaką sprendimams, paieška ir išnaudojimas.

Projektą įgyvendina tarptautinė partnerių grupė, atstovaujanti 19 organizacijų (mokslinių tyrimų institucijas ir miško savininkų asociacijas, miškų administracijas bei miško interesų grupes) iš devynių šalių, vadovaujama Švedijos žemės ūkio mokslų universiteto. Lietuvą šiame projekte atstovauja Aleksandro Stulginskio universitetas ir VĮ Valstybinis miškotvarkos institutas.

Prof.dr. Gintautas Mozgeris
Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakultetas,
  Miškotvarkos ir medienotyros institutas