Naujienos

2016 - 03 - 24

VŽ: Urėdijų pertvarką nori paversti dūmų uždanga

Vyriausybei vis neapsisprendžiant, kaip bus įgyvendinamos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendacijos  dėl valstybinių miškų valdymo pertvarkant 42 miškų urėdijų veiklą, reformų priešininkai Seime  ištraukė iš stalčių dar pernai gegužės 15 d. įregistruotą aktyvaus nedžiotojo socialdemokrato Andriaus Palionio siūlymą panaikinti Generalinę miškų urėdiją (GMU),jos funkcijas  paskirstant tarp Valstybinės miškų tarnybos (VMT) ir Aplinkos ministerijos (AM) Miškų departamento. A. Palionis pažymi, kad pati urėdijų sistemos nereformuos, jų išlieka 42, kaip numatyta veikiančiame įstatyme, o tik jų priežiūrą kitaip sutvarkys. Apie tai šiandien rašo "Verslo žinios" Daliaus Simėno straipsnyje "Urėdijų pertvarką nori paversti dūmų uždanga"

VŽ kalbintas Eligijus Masiulis, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas savo pozičiją aiškina taip: „Siūlymą Generalinės miškų urėdijos funkcijas perduoti kitoms įstaigoms palaikau iš administracinės naštos mažinimo pusės, tačiau Seimo liberalai ir toliau sieks, kad iš įstatymo būtų išbrauktos 42 urėdijos, jas iš esmės pertvarkant į vieną valstybės miškus administruojančią VVĮ, kaip yra daugelyje Europos šalių.“

Benjaminas Sakalauskas, Rokiškio urėdas ir buvęs ilgametis GMU vadovas, VŽ atsiųstame komentare tvirtina, kad valdymo efektyvumas ir skaidrumas įgyvendinamas geriau, kai yra ne viena, o 42 įmonės. Jo teigimu, dėl vienos įmonės steigimo Specialiųjų tyrimų tarnyba yra pateikusi išvadas, kad sukūrus vieną įmonę smarkiai padidėtų korupcijos rizika. Taip pat medienos produkcijos pardavimas per vieną įmonę sukurtų monopolį, nes pardavimai siektų 60% visos parduodamos medienos, tai esą neigiamai paveiktų ir medienos rinkos stabilumą.

Algimantas Salamakinas, Seimo Aplinkos komiteto pirmininkas, regioninei spaudai akcentavo, kad, kol bus šio komiteto pirmininkas, jokių urėdijų naikinimo pertvarkų neleisiantis. Tačiau EBPO, su kuria Lietuva derasi dėl narystės, šiuo klausimu nepalenkiama. Vilniuje praėjusią savaitę viešėjęs Angelis Gurria, EBPO generalinis sekretorius, akcentavo, kad Lietuvos valdantieji turi susirūpinti valstybinių miškų ūkio valdymo kokybe, nes ten yra vietos konsolidacijai. (EBPO dar 2015 m. gruodį parengė Lietuvai ataskaitą ir rekomendacijas dėl VVĮ valdymo, joje siūloma optimizuoti 42 miškų urėdijų ir 11 kelių eksploatavimo įmonių, kurias kontroliuoja valstybė, veiklą.)

Lietuvosmiskai.lt komentaras: Poziciją dėl urėdijų pertvarkos "Žinių radijo" Laidai "Aktualioji valanda" 2016-03-15 yra išsakęs LMSA pirmininkas A.Gaižutis [rasite čia...>>>]
O dėl GMU naikinimo iniciatyvos, tai mūsų šaltinių žiniomis, ankstesniąją GMU nuo panašių siūlymų aršiai gynę, ant dabartinės Generalinės miškų urėdijos vadovybės įtakingi medžiotojai-politikai ir valdininkai pradžioje stipriai užsirūstino ne tiek dėl urėdijų ekonominės veiklos sustiprintos kontrolės, tačiau dėl atrodytų banalaus dalyko- elementarios tvarkos įvedimo urėdijų komerciniuose medžioklės plotuose (dar vadinamuose profesionalios medžioklės plotais). Iki tol pratinti už nieką nemokėti ir atvykti pamedžiot išskirtinėmis sąlygomis, dabar buvo paprašyti laikytis bendros tvarkos. Praėjusiais metais patvirtinus Profesionalios medžioklės plotų tvarkymo ir naudojimo nuostatų naują redakciją ir atsižvelgiant į Kontrolės skyriaus pastabas Generalinė miškų urėdija nedelsdama pakeitė ir patvirtino rekomenduojamus minimalius medžioklės profesionalios medžioklės plotuose įkainius VĮ miškų urėdijoms, medžioklių registracijos tvarkos aprašą, medžioklės organizavimo sutarties formą, naują Profesionalios medžioklės plotuose sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų žvėrienos apskaitos tvarkos aprašą. Tokio akibrokšto Seimo medžiotojai tikrai nepamirš ilgai.

O dar prisidėjo  ir kiti dalykai, įskaitant "nejudinamiems" pristirtųjų pajudinimą, tad prieš pusmetį pristabdytas GMU panaikinimo siūlymas dabar vėl  ištrauktas į dienos šviesą.