Naujienos

2016 - 03 - 10

Sulos mėgėjams – gamtininko A.Kulbio patarimai

Medžių kamienuose jau teka sula – vertingas ir skanus gėrimas. Sulatekis prasideda oro temperatūrai pakilus iki 5–6° laipsnių ir saulutei pašildžius 1–2 savaites. Medžių šaknyse pradeda cirkuliuoti sukauptos skystosios maisto medžiagos, kurios kyla aukštyn kamienu į sprogstančius pumpurus. Kaip nežalojat medžio išgauti gaivių bei pavasariu kvepiančių jo sulčių - 2016-03-08 pasakoja gamtininkas Almontas Kulbis Lietuvos televicijos laidoje "Laba diena, Lietuva" [žiūrėti įrašą nuo 1:24:50 iki 1:33:00]

Žinotina, kad norint prisileisti sulos, butina gauti miško savininko ar valdytojo sutikimą tiek valstybiniuose, tiek ir privačiuose miškuose. Valstybinėje žemėje sulą leisti galima iš tų medžių, kurie bus kertami ne vėliau kaip po 5 metų ir ne plonesnių kaip 20 cm skersmens. Jeigu medžiai bus nukirsti ne vėliau kaip po metų, sula gali būti leidžiama ir iš plonesnių medžių. Privačių miškų savininkams, leidžiantiems sulą nuosavuose miškuose asmeniniam naudojimui, apribojimai netaikomi-iš kurių medžių leisti sulą- sprendžia pats miško savininkas. Asmenims, ketinantiems leisti sulą privačioje žemėje, leidžiama leisti sulą tik gavus žemės savininko sutikimą.
Toje vietoje, kur bus gręžiama skylė, leidžiama nepažeidžiant luobo nudrožti žiauberį. Skylės sulai leisti gręžiamos ne aukščiau kaip 1 m nuo žemės paviršiaus. Skylių skersmuo neturi viršyti 2 cm, o jų gylis medienoje - 3 cm. Tarpai tarp išgręžtų skylių turi būti ne mažesni kaip 10 cm. Baigus leisti sulą skylės turi būti užkemšamos. Kai pradeda sprogti medžių pumpurai, skleistis pirmoji žaluma,  sula nustoja bėgti.
 


 
Šaltinis: http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/96103