Naujienos
* Atsisakyta celiuliozės ir popieriaus gamyklos statybos Lietuvoje
Tuo tarpu LR Vyriausybės strateginio planavimo komitetas nusprendė, kad Lietuvai nereikia celiuliozės ir popieriaus fabriko, kurį šalyje už beveik 3 mlrd. litų ketino statyti Rusijos koncernas "Deko". Apie tai rašo dienraštis "Lietuvos rytas".
Asociacijos "Lietuvos mediena", vienijančios medienos produkcijos gamintojus bei jos pardavėjus, vadovas Raimundas Beinortas teigiamai įvertino išvadą, jog Lietuvoje neverta statyti celiuliozės gamyklos. Jo teigimu, didelis celiuliozės fabrikas išbalansuotų medienos rinką bei pakenktų baldų pramonei. Be to, toks fabrikas taptų potencialia ekologine bomba. Medienos produkcijos gamintojai ir eksportuotojai taip pat baiminosi, kad pastačius celiuliozės fabriką labai padidėtų medienos paklausa. Tokiu atveju baldų gamintojams gali pritrūkti vietinės žaliavos, todėl medieną tektų importuoti, o tai kainuotų kur kas brangiau.
Kiek kitaip apie celiuliozės gamyklos statybą galvoja miškų savininkai. Pasak Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininko pavaduotojo Algirdo Bruko, celiuliozės fabriko projekto negalima įvertinti vienareikšmiškai - jis turi ir pliusų, ir minusų. "Tačiau man buvo staigmena sprendimas atsisakyti gamyklos statybos. Šis sprendimas priimtas be diskusijų", - sakė A.Brukas. A.Brukas nesutiko, jog dėl celiuliozės fabriko Lietuvoje pritrūktų medienos - esą investuotojai žadėjo užpildyti šį trūkumą medienos importu iš Rusijos bei Baltarusijos.
Gigantiškos celiuliozės gamyklos idėja Lietuvoje sklandė kelerius pastaruosius metus. Šiai gamyklai dar 2002 metais buvo suteiktas valstybinės svarbos projekto statusas.
"DeKo" buvo įsipareigojęs finansuoti naujos gamyklos projektavimą ir statybą. Gamyklos statybai buvo siūlomos trys vietos - geriausiai įvertinti Alytus ir Jonava, prasčiau - Elektrėnai. Viso projekto vertė būtų siekusi apie 800 mln. eurų (2,762 mlrd. litų). "DeKo" Lietuvoje planavo perdirbti 1,5 mln. kubinių metrų medienos. Šiuo metu koncernas veikia Rusijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Indijoje, Brazilijoje, Kuboje, Rytų Vokietijos teritorijoje bei kitose šalyse. 2003 metais "DeKo" pardavė produkcijos už 2,468 mlrd. rublių (244,09 mln. litų).
Šaltiniai: Lietuvos rytas, BNS