Naujienos

2016 - 01 - 11

LR ŽŪR Tarybos posėdyje- apie ES Bendrosios ž.ū. politikos peržiūrą ir ŽŪR veiklą 2016-ais

Sausio 11 d.(pirmadienį) įvyko išplėstinis LR Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) Tarybos posėdis. Darbotvarkėje aptarti 2 pagrindiniai klausimai: 1) Dėl Bendrosios žemės ūkio politikos peržiūros 2017 metais, kurią pristatė LR žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės ūkio ministerijos Europos Sąjungos ir tarptautinių reikalų departamento direktorius Rolandas Taraškevičius ir ŽŪM Ekonomikos departamento direktorius Vygantas Katkevičius ir 2) Dėl 2016 m. ŽŪR veiklos plano.

Nuotr.: Posėdis prasidėjo tylos minute pagerbiant 1991 m. sausio 13-osios Laisvės gynėjus.

Lietuvos miško savininkų asociaciją (LMSA)  atstovavo LMSA pirmininkas, ŽŪR Tarybos narys Algis Gaižutis, dalyvavo savivaldos organizatoriais ŽŪR dirbantys Zenonas Prašmantas, LMSA Biržų skyriaus pirmininkas ir Skaidrutė Žuvelaitienė, LMSA Raseinių skyriaus pirmininkė bei ŽŪR darbuotoja Irmina Kudarauskienė, LMSA Kauno skyriaus pirmininkė.

Bendrosios žemės ūkio politikos peržiūra nėra numatyta

Pirmuoju klausimu kalbėjo Žemės ūkio ministerijos Europos Sąjungos ir tarptautinių reikalų departamento direktorius Rolandas Taraškevičius, kuris informavo, kad ateinančiais metais ŽŪM jokių esminių BŽŪP reformų ar pagrindinių nuostatų keitimų nenumato. Kaip pažymėjo ŽŪM atstovas, ES Žemės ūkio komisaras Filas Hoganas yra įpareigotas vykdyti žalinimo elementų patikrą, todėl šiais metais vyks žalinimo elementų patikrinimas. Viešai paskelbta, kad nuo gruodžio 15 d. vyksta atviros konsultacijos dėl žalinimo elementų ir kaip tik dabar žemdirbiai gali teikti pasiūlymus, kaip būtų galima supaprastinti vieną ar kitą žalinimo elementą.

Kaip pažymėjo R. Taraškevičius, į BŽŪP teisyną įrašytas privalomas dalykas, kurį komisaras tikrai turės padaryti - iki 2017 m. kovo pabaigos įvertinti ir prireikus teikti pakeitimus dėl ekologiniu požiūriu svarbių vietovių dalies didinimo: nuo dabar esančių 5 proc. iki galbūt 7 proc. dirbamos žemės ploto. Taigi, didelių pokyčių nereikėtų tikėtis, nes komisaras F. Hoganas yra viešai pasakęs, jog jis gali būti pirmasis žemės ūkio komisaras, kuris nevykdys esminės žemės ūkio reformos ar jos esminės peržiūros. Todėl esminių galima būtų tikėtis tik naujuoju laikotarpiu - nuo 2020 metų.

R. Taraškevičius informavo, kad „Agrobalt 2016" parodos metu vyks politinis ES šalių ministrų forumas, o komisaras F. Hoganas asmeniškai jau patvirtino dalyvavimą šiame renginyje. Tai bus gera proga žemdirbių savivaldos atstovams susitikti su šiuo aukštas pareigas užimančiu pareigūnu ir iš pirmų lūpų išgirsti naujienas.

ŽŪM Ekonomikos departamento direktorius Vygantas Katkevičius sakė, kad pirmiausia reikia tiksliai suformuoti savo poreikius, todėl planuojama parengti žemės ūkio ir kaimo plėtros strategiją. Reikalingos mokslininkų išvados, diskusijos su socialiniais partneriais ir tik tada bus formuojama bendra nuomonė. Paragino savo nuomones siųsti tiesiai į ministeriją.

Diskusijoje ŽUM atstovams klausimą uždavė LMSA pirmininkas Algis Gaižutis tiesiai paklausdamas - ką ŽŪM rengiasi daryti, kad būtų padidintas nacionalinis ko-finansavimas Kaimo plėtros programos priemonių įgyvendinimui [2007-2013m. laikotarpiu bendrasis finansavimas iš nacionalinio biudžeto siekė 25%., o dabar - tik 15%, t.y. sumažėjo ~290 mln.EUr (~ 1 mlrd.Lt). Kadangi panašia suma sumažėjo ES skirtas finansavimas KPP2014-2020 programos II ramsčiui (iš kurio finansuojamos kaimo plėtros veiklos, įskaitant miškininkystę), tai bendrai finansinis vokas sumažėjo ~600 mln. eurų (~ 2 mlrd.Lt)].

Taipogi LMSA pirmininkas teiravosi, kokį poveikį ž.ū.produktų rinkoms ir mūsų šalies gamintojų konkurencingumui turės 2015 m. gruodžio mėn. Kenijos sostinėje Nairobyje vykusioje Pasaulinės prekybos organizacijos ministrų konferencijoje pasiektas susitarimas, kad valstybės nuo šiol nerems ž.ū. produktų eksporto.

R. Taraškevičius užsiminė, kad šiemetinės „Agrobalt" parodos metu vyks politinis ES šalių ministrų forumas, o komisaras F. Hoganas asmeniškai jau patvirtino dalyvavimą šiame renginyje. Tai bus gera proga žemdirbių savivaldos atstovams susitikti su šiuo aukštas pareigas užimančiu pareigūnu.

Kaip bus stiprinama žemdirbių savivalda

Antruoju posėdžio darbotvarkės klausimu – dėl ŽŪR veiklos 2016 metais, kalbėjo ŽŪR pirmininkas Andrejus Stančikas, pasisakė beveik visi Tarybos nariai. Kalbėta apie tai, kad ŽŪM vadovybė sumanė sumažinti ŽŪR skiriamą finansavimą net ~120 tūkst. EUR, nors rūmų finansavimas numatytas atskirame LR žemės ūkio rūmų įstatyme. Konstatuota, kad tokie veiksmai žlugdo socialinį dialogą ir kelia grėsmę demokratinės pilietiškos visuomenės vystymuisi. 

Balsų dauguma (2 susilaikė) buvo priimta ŽŪR rezoliucija „Dėl    žemdirbių savivaldos socialinio dialogo su valdžios institucijomis“ [Rezoliucija pateikiama čia...>>>].