Naujienos

2015 - 12 - 02

Seimo Kaimo reikalų komitetas paragino nevilkinti rezervinių miškų privatizacijos bei perdavimo urėdijoms

Seimo Kaimo reikalų komitetas 2015-12-02 (trečiadienį) svarstė jau antrą dešimtmetį niekaip neužbaigiamos žemės reformos eigą. Už vykdomus darbus komiteto nariams atsiskaitinėjo Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) direktorė Daiva Gineikaitė, dalyvaujant žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei. Konstatavus apverktiną situaciją su rezervinių miškų pardavimu per NŽT organizuojamus aukcionus, Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos įpareigotos iki 2016 m. vasario 1 d. parengti reikiamus teisės aktų pakeitimus, kurie turės paspartinti nuosavybei atkurti rezervuotų miškų pardavimą aukcionuose.

Aplinkos ministeriją KRK posėdyje atstovavo Miškų departamento Miškų ūkio plėtros skyriaus vedėjas dr. Nerijus Kupstaitis, Lietuvos privačių miško savininkų asociacijos (LMSA) narių poziciją išsakė asociacijos pirmininkas dr.Algis Gaižutis.

Daugiausia dėmesio Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai posėdyje skyrė miškų ūkio žemės pardavimams aukcionuose ir labai lėtam miškų ūkio žemės privatizavimui arba perdavimui urėdijoms.  Aukcionuose parduodami nuosavybei grąžinti rezervuoti miškai, į kuriuos atkurti nuosavybės teises nėra pateikta prašymų ir kurie nėra priskirti valstybinės reikšmės miškams.

NŽT direktorė Daiva Gineikaitė konstatavo, kad nuosavybei atkurti rezervuotų miškų pardavimai  NŽT aukcionuose vyksta vangiai: iš 137 suprojektuotų miško sklypų per 2015 m. parduoti tik 62.

Reikia pripažinti, kad nemažai sklypų yra nepatrauklūs pirkėjams, nesutvarkyti ir, kaip sakoma, „neprekinės“ išvaizdos,– kalbėjo NŽT direktorė D.Gineikaitė. – Pirkėjų tokiems miškų sklypams aukcionuose neatsiranda, o urėdijos jų taip pat nenori perimti. Todėl siūlyčiau tokius miškus priverstinai perduoti urėdijoms, kurios ir yra atsakingos už miškų tvarkymą bei priežiūrą“.

 Už vykdomus žemės reformos darbus komiteto nariams atsiskaitinėjo Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) direktorė Daiva Gineikaitė, dalyvaujant žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei.   Nuotr.: Olgos Posaškovos, LRS fotografės

Komiteto narys miškininkas Kazys Grybauskas papriekaištavo, kad labai lėtai vyksta rezervinių miškų perdavimas urėdijoms (perduota tik 18 urėdijų iš esamų 42), o miškų sklypus perdavimui urėdijoms ar pardavimui per aukcionus vykdo tik dalis NŽT padalinių, nors pagal parlamentaro turimą statistinę informaciją tik 3 NŽT padalinių teritorijose nėra likę laisvų rezervinių miškų.

Seimo KRK pirmininkui Sauliui Bucevičiui pasidomėjus,  kodėl sklandžiai nevyksta laisvų rezervinių miškų aukcionai bei perdavimas urėdijoms, AM Miškų d-to Miškų ūkio plėtros skyriaus vedėjas N.Kupstaitis priminė politikams 2012 m. pabaigoje patvirtintos XVI LR Vyriausybės programos nuostatas, kur numatyta [371 punkte], kad  tolesnė miškų privatizacija, išskyrus numatytą grąžinimą buvusiems savininkams, negalima. Todėl pagrindinis dėmesys buvo sutelktas laisvų rezervinių miškų, atitinkančių Vyriausybėje sutartus kriterijus (ribojasi su valstybiniais miškais, yra didesni kaip 10 ha, yra privažiavimas) perdavimui miškų urėdijoms. Šios Seimo patvirtintos Vyriausybės programos nuostatos yra įtvirtintos ir  Nacionalinės miškų ūkio sektoriaus plėtros 2012–2020 metų programos įgyvendinimo priemonių plane.

Tą patvirtino ir NŽT vadovė, patvirtindama, kad pagrindinis dėmesys po 2012 m. vykdytų rezervinių miškų pardavimo aukcionų sustabdymo buvo skiriamas nuosavybės teisių atkūrimui ir valstybinių miško sklypų, rezervuotų, bet nepanaudotų nuosavybės teisėms atkurti, priskyrimas valstybinės reikšmės miškų plotams ir perdavimui miškų urėdijoms. Taip, nuo 2014 m. gegužės 23 iki 2015 m. gruodžio 1 d. perdavimui VĮ miškų urėdijoms buvo suprojektuoti 1 394 sklypai (13 355 ha), nors iš jų kol kas realiai perduoti tik 78 sklypai (2 700 ha ploto).
 
Seimo nariai Kazys Grybauskas, Eugenijus Gentvilas ir Kazys Starkevičius domėjosi, kaip galima būtų supaprastinti miškų ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo ir perdavimo tvarką. Nuotr.: Olgos Posaškovos, LRS fotografės
 
LMSA pirmininkas Algis Gaižutis pakvietė Seimo narius prieš priimant NŽT siūlymą prievartine tvarka perduoti urėdijoms visus laisvus rezervinius miškus pasiaiškinti, kokie sklypai pateikiami į aukcionus ir kokios yra proporcijos šiuo metu pateikiamų pardavimui ir perduodamų urėdijoms plotų. Akivaizdu, kad suprojektuoti pardavimui aukcionuose smulkūs, prastos kokybės, be privažiavimo kelių paskiri miškeliai nesuranda pirkėjų. Tačiau nuosavybei atkurti rezervuotų miškų pardavimas aukcionuose – teigiamas procesas, nes tai būdas įsigyjant besiribojančius miškus kiek konsoliduoti smulkias miško valdas, tai ir galimybė papildyti valstybės biudžetą. Juo labiau, kad būtent taip buvo numatyta pradedant žemės reformą- kad rezervuoti, bet nepanaudoti nuosavybės teisėms atkurti, miškai bus parduodami aukcionuose. Tačiau daugiau kaip 130 tūkst.ha miškų jau antras dešimtmetis neturi šeimininko, nenaudojami. Tai paprasčiausias neūkiškumas.
 
Seimo nariai Eugenijus Gentvilas ir Kazys Starkevičius domėjosi, kaip galima būtų supaprastinti miškų ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo tvarką, kokių teisės aktų pakeitimų reikia, kad neatidėliojant spręsti aptariamą problemą.
 
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pažadėjo, kad aptars situaciją su aplinkos ministru Kęstučiu Trečioku ir abi ministerijos vėliausiai iki 2016 m. vasario 1 d. Seimo KRK pateiks parengtus sprendimus, kurie leistų paspartinti nuosavybei atkurti rezervuotų miškų pardavimą aukcionuose.
LMSA inf.