Naujienos

2015 - 10 - 28

Su ŽŪM viceministru A.Ežerskiu aptartos problemos keičiant tikslinę žemės paskirtį

Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA) jau ne pirmą kart kreipėmės į Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas, prašydama išspręsti problemas, kylančias dėl to, kad kai kuriais atvejais, įveisus mišką ne miško žemėje teisės aktų nustatyta tvarka, miško savininkai negali pakeisti pagrindinės žemės naudojimo paskirties. Kyla problemų įr įforminant naudmenų pasikeitimą visame įveistame plote. To pasekoje kyla painiavos su žemės apmokestinimu bei sunkumų perkant/parduodant žemę.

Šį kart pirmiausiai aptarėme susiklosčiusią situaciją su AM Miškų departamento Miškininkystės skyr. vyr.specialiste Zita Bitvinskaite [plačiau-čia...>>>]. Po išsamaus aptarimo Aplinkos ministerija kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją su prašymu spręsti problemas keičiant tikslinę žemės paskirtį [su AM raštu susipažinti galima čia...>>>].

Po to kreipėmės į žemėnaudos klausimus Žemės ūkio ministerijoje kuruojantį viceministrą Albiną Ežerskį ir jis maloniai sutiko aptarti susiklosčiusią situaciją su LMSA atstovais. Šį antradienį, 2015-10-27, vykusiame pasitarime dalyvavo ŽŪM Žemės ir išteklių politikos departamento Žemės teisės skyriaus vedėja Gintarė Tumalavičienė ir Nekilnojamojo turto kadastro geodezijos ir kartografijos skyriaus vedėjas Vytautas Paršeliūnas, LMSA pirmininkas Algis Gaižutis.

Žemės ir miško savininkai, LMSA nariai, kelia klausimą, kad reikėtų užtikrinti du dalykus – logišką naudmenos pakeitimą ir logišką paskirties pakeitimą įveisus mišką.

Svarbu, kad būtų leidžiama apsaugines juostas priskirti miško naudmenai, kad neliktų siaurų žemės ūkio naudmenu ruoželių, kai apsauginės juostos yra įveisiamo miško dalis pagal patvirtintus projektus, kai keičiama naudmena.

Žemės paskirties keitimo atveju kyla problemų, kadangi pagal dabartinį reglamentavimą atsisakoma keisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, tiek jei įveistas miškas sudaro 50-90 proc. žemės sklypo ploto [remiantis Pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir būdo nustatymo ir keitimo tvarkos bei sąlygų aprašu (19punktu), tiek ir atveju kai įveistas miškassudaro daugiau kaip 90 proc. žemės sklypo ploto- to pat aprašu (18–20 punktais).

Tuo pačiu LMSA kreipėmės, kad būtų užtikrinta galimybė paskirtį pakeisti visiems žemės savininkams, kurių žemės ūkio paskirtis žemė apaugo mišku ir yra įregistruota Miškų valstybiniame kadastre kaip miškas – nes dabar jie tokios galimybės pakeisti žemės paskirtį neturi.

ŽŪM viceministras A.Ežerskis ir Žemės ir išteklių politikos d-to Žemės teisės skyriaus vedėja G. Tumalavičienė pritarė siūlymų logiškumui. G.Tumalavičienė informavo, kad šį pirmadienį yra užregistruotos Aplinkos ministerijos parengtos Žemės įstatymo pataisos [Lyginamasis variantas čia...>>>], kurios bus svarstomos Vyriausybėje ir kurias vėliau priėmus Seime bus galimą spręsti asociacijos keliamus klausimus. Įstatymo pakeitimais numatoma, kad žemės ūkio paskirties žemės sklypo, kuriame miškas įveistas ir į Miškų valstybės kadastrą įtrauktas nerengiant teritorijų planavimo dokumento ar žemės valdos projekto, pagrindinė žemės naudojimo paskirtis Vyriausybės nustatyta tvarka bus keičiama į miškų ūkio paskirtį savivaldybės mero sprendimu pagal Miškų kadastro duomenis.

Sutarta, kad artimiausiu metu bus surengtas darbinis pasitarimas su ŽŪM Žemės ir išteklių politikos d-to specialistais, kuriame konkrečių situacijų pavyzdžiais bus aptarta, kur galima supaprastinti  žemės naudmenų ir paskirties keitimą esamo teisinio reguliavimo situacijoje, nelaukiant kol bus priimtos Žemės įstatymo pataisos ir vėliau patikslinti atitinkami poįstatiminiai teisės aktai.

LMSA inf.