Naujienos

2015 - 09 - 25

NMA apdovanojo geriausius projektus, įgyvendintus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programą (video)

Šį penktadienį (2015-09-25) Trakų Vokės dvaro sodyboje Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) surengė iškilmingą geriausių projektų, įgyvendintų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programą, apdovanojimų ceremoniją. Kandidatus NMA padėjo rasti socialiniai partneriai ir šalies savivaldybės, iš jų pagal specialius kriterijus buvo atrinkti paramos gavėjai ir projektai viešam balsavimui, kuris vyko rugsėjo pradžioje. Geriausiu miško puoselėjimo ir grąžinimo srities projekto įgyvendintoju išrinktas Raimundas Nagelė. Nuoširdžiai sveikiname LMSA vardu!

Geriausi projektai buvo renkami modernaus ir pažangaus ūkio, verslo plėtros kaimo vietovėse, gražesnės aplinkos kūrimo, turizmo plėttros kaimo vietovėse, ekologinio ūkininkavimo plėtros, sėkmingo jaunojo ūkininko įsikūrimo ir miško puoselėjimo ir grąžinimo srityje. Pastarajai nominacijai kandidatus teikė ir Lietuvos miško savininkų asociacija, o tarp atrinktųjų kandidatų buvo net 3 aktyvūs LMSA nariai - Kazimieras Šiaulys, Raimundas Nagelė ir Vytautas Bartusevičius. 

Nominacijoje "Už miško puoselėjimą ir grąžinimą" vertinti šie miškininkystės sektoriaus projektai:

1. Irma Šorienė. Projekto įgyvendinimo vieta: Vilniaus r. Irmos Šorienės ir jos vyro Žilvino dėka Vilniaus rajone žaliuojantis Ardiškio ąžuolynas tapo malonia laisvalaikio praleidimo miško ramybėje vieta. Irma ir Žilvinas sako, kad radę nuostabią vietovę su užburiančiu kraštovaizdžiu, iš karto nusprendė ąžuolyną išsaugoti ir leisti šį gamtos grožį pajusti kitiems miško lankytojams. Čia 10 ha plote 2013 metais buvo sukurtos miško rekreacinės funkcijos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Pelno nesiekiančiomis investicijomis miškuose“. Pasivaikščioti gamtoje grįstais takeliais, o per drėgnas vietoves medinėmis tako dalimis ir tilteliais, pasigrožėti liaudies amatininkų sukurtomis medžio skulptūromis, atsivėsinti prie dviejų nedidelių tvenkinių gali kiekvienas, užsukęs į privačią miško valdą. ES parama padėjo miško savininkei Irmai Šorienei su vyru pagalvoti apie kiekvieno lankytojo poreikius ir savo miške įkurti vaikų žaidimo aikšteles, transporto priemonių parkavimo aikštelę bei kitą kokybiškam poilsiui gamtoje reikalingą infrastuktūrą – dvi pavėsines, dvi laužavietes piknikams, poilsiavietes. Lankytojų patogumui įrengti laiko tualetai.
NMA nuotr.

Šoriai planuoja ir toliau rūpintis Ardiškio ąžuolynu, nes, kaip patys sako, tai ne trejų metų, o viso gyvenimo darbas, paliekantis pėdsaką ateities kartoms.

2. Kazimieras Šiaulys. Šiaulys Projekto įgyvendinimo vieta: Trakų r. Daugirdiškių kaime, netoli Trakų, žaliuoja 1200 ha Kazimiero Šiaulio miškas. Su miškais, mediena, jos perdirbimu, miškų atsodinimu vyras gyvenimą sieja nuo jaunystės – miškininkyste šiandien Lietuvos mastu stambus miškininkas užsiima nuo 1995-ųjų. Tarp kasdienių jo, kaip miškininko, darbų – miškų kirtimas, arimas ir želdinimas, taip pat medžio paruošimas. Iškirstą medieną K. Šiaulys veža į nuosavą medienos perdirbimo įmonę, kurioje gaminama statybinė mediena ir mediniai padėklai. Pastarieji eksportuojami į Vokietiją ir Daniją. Dalis – per šiose šalyse gyvenančius tarpininkus lietuvius. Vyras džiaugiasi suderinęs hobį su perspektyvia veikla. Pirmuosius 10 ha žemės K. Šiaulys paveldėjo, o likusius plotus per laiką susipirko pats. Prie to prisidėjo ir valstybės bei Europos Sąjungos parama: jis įgyvendino du projektus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonę „Miško ekonominės vertės didinimas“. Gautas lėšas panaudojo miškams ir žemei įsigyti, jaunuolynams ugdyti, miškui rekonstruoti.
NMA nuotr.

Dar tris projektus įgyvendino pagal priemonę „Pirmas ne žemės ūkio paskirties ir apleistos žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“. Jų įgyvendinimo metu iš viso mišku apželdino apie 50,3 ha. Anot K. Šiaulio, parama padėjo pasiekti konkurencinį pranašumą rinkoje, leido įsisavinti naujas technologijas ir gamybos priemones. Artimiausioje ateityje K. Šiaulys toliau plės turimą mišką ir teiks paramos paraiškas pagal naujojo finansinio laikotarpio programos veiklos sritis: „Miškams padarytos žalos prevencija ir atlyginimas“, „Miško įveisimas“, o rugsėjį – pagal veiklos sritį „Investicijos į miškininkystės technologijas“. Jei gaus paramą, lėšas skirs miškams atkurti ir plėsti, sodinukams želdinimui įsigyti.


3. Osvaldas Strolia. Projekto įgyvendinimo vieta: Anykščių r. Osvaldo Strolios valdomas 2,8 ha miškas, nusidriekęs palei Šventosios upės krantą Anykščių rajone, tapo puikia užuovėja turistams, atvykstantiems tiek mašinomis, tiek vandens keliu – baidarėmis. Labai graži gamta, gera poilsiavietė upe plaukiančius turistus trumpam poilsiui ar nakvynei traukė jau seniai, todėl prieš penkerius metus įgyvendintas projektas „Skorpiono takas“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Pelno nesiekiančios investicijos miškuose“ padėjo jiems pritaikyti Šventosios upės pakrantę, atsirado patogi baidarių prieplauka. Už Europos Sąjungos paramos ir nuosavas miško savininkų lėšas nutiesti žvyruoti keliai ir takai. Vaikštinėjant gamtos apsuptyje, pailsėti galima ant šalia miško takų išdėstytų iš kreivų medžių kamienų padarytų suoliukų. Beje, vietovė Skorpionu taku vadinama dėl to, kad vietovės reljefas yra su giliomis griovomis ir šlaitais, besitęsiančiais iki pat upės kranto, tad takelių labirintai kartais virsta laiptais pakilimams ir nusileidimams bei tiltais, sujungiančiais aukštus šlaitus.
NMA nuotr.

Miško savininkai pasakoja, kad lankytojų patogumui taip pat buvo įrengtos dvi mašinų parkavimo aikštelės su žvyro danga, pastatytos keturios pavėsinės: prie trijų pavėsinių iš akmenų poilsiautojai laužavietėse gali saugiai kūrenti laužus, o ketvirtojoje pavėsinėje įrengtas židinys. Taip pat įrengti tualetai, o kad stovyklautojai nešiukšlintų, pristatyta šiukšliadėžių. Viskas tam, kad vandens ir pėsčiųjų turizmo mėgėjams būtų sudarytos sąlygos poilsiui gamtoje, išsaugant esamą augmeniją, neteršiant aplinkos.

4. Raimundas Nagelė.  Projektų įgyvendinimo vieta: Rokiškio r. Raimundas Nagelė – ūkininkas ir miško savininkas iš Rokiškio rajono, pradėjęs nuo senelių ir tėvų žemės bei miško, šiandien ūkininkaujantis Pandėlio girininkijoje. Miško savininkas valdo virš 200 ha miško, o nuo 2009 m. dalyvauja įvairiose Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) paramos priemonėse, susijusiose su miškais. 2009 m. Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonės „Miškų ekonominės vertės didinimas“ lėšomis R. Nagelė modernizavo miško kirtimo, apvaliosios medienos, biokuro ruošą, įdiegė technologines inovacijas, įsigijo miško traukimo techniką, traktorių su medveže-priekaba. Ūkininkas teigia, kad technika leidžia dabar žymiai efektyviau ir greičiau, prisitaikant prie gamtos sąlygų, tvarkyti miško valdą. Tais pačiais metais R. Nagelė pirmą kartą kreipėsi Europos Sąjungos paramos miškui įveisti. Ponas Raimundas pasakoja, kad per 10 metų planuoja įveisti per 100 ha miško ploto. „Šiai dienai esu įveisęs virš 70 ha miško. Per šiuos penkerius metus supratau, kad tai labai atsakingas darbas, reikalaujantis žinių, kruopštumo ir sėkmės. Rokiškis turtingas žvėrimis, todėl veisiamą mišką reikia ypač prižiūrėti, kad medžių nenugraužtų laukiniai gyvūnai.
NMA nuotr.

Be to, dažnai geriausius ketinimus pakoreguoja gamta,“ – pasakoja ūkininkas. Dabar jis veisia mišką apleistose, nenašiose vietose, apaugusiose krūmynais ir planuoja užsibrėžtus tikslus įgyvendinti laiku. Beje, šiais metais miškininkas jau džiaugiasi sudėtingo, daug triūso reikalaujančio darbo vaisiais – trijuose sklypuose užaugusiu labai gražiu mišku. R. Nagelė KPP įgyvendinimo laikotarpiu gaudamas miškų aplinkosaugos išmokas taip pat išsaugojo 2,55 ha nepažeisto miško ploto su natūralia gamta, kur nevyksta jokia žmogaus veikla.

5. Vytautas Bartusevičius. Projekto įgyvendinimo vieta: Raseinių r. Ilgus metus dirbęs Dubysos regioninio parko direktoriumi, Vytautas Bartusevičius nusprendė sekti tėvo bei giminaičių pėdomis ir plėtoti miškininkystės verslą. Miško ūkio puoselėjimu V. Bartusevičius užsiima jau aštuonerius metus. Viskas prasidėjo ūkininkui įsigijus 132 hektarus žemės Raseinių rajone. Apleista žemė reikalavo daug darbo. Norėdamas ją sutvarkyti V. Bartusevičius iškasė 5 kanalus, ėmėsi nusausinimo darbų, o 34 ha plote pasodino pirmuosius 120 tūkst. medelių daigų. Ūkininkas rūpinasi ir miško gyventojais – neseniai pelkėtose, technikai ir žmogui sunkiai prieinamose plotuose įkūrė paukščių perimvietes. 2008 m. ūkininkas kreipėsi Europos Sąjungos (ES) paramos, kurios pagalba įgyvendino jau 7 miško apželdinimo projektus. Gauta parama buvo panaudota sodinukų ir želdinių įsigijimui ir priežiūrai, ekologiškam krūmų naikinimui ir kitiems miško darbams.
NMA nuotr.

Artimiausioje ateityje V. Bartusevičius planuoja užsodinti visą turimą žemę miškais, todėl paraiškas ES paramai gauti ketina teikti ir ateityje.


2015-09-25 Trakų Vokės dvare NMA apdovanojo geriausius 2007-2013 metų kaimo plėtros programos projektus.

Nominacijoje "Už miško puoselėjimą ir grąžinimą" nugalėjo LMSA valdybos narys Raimundas Nagelė iš Rokiškio r.

Kitų nominacijų nugalėtojai:

  • Už modernų ir pažangų ūkį:
    • smulkiųjų ir vidutinių ūkių kategorija
    • stambiųjų ūkių kategorija
    • bendrovių kategorija
  • Už verslo plėtrą kaimo vietovėse 
  • Už gražesnės kaimo aplinkos kūrimą 
  • Už miško puoselėjimą ir gražinimą 
  • Už turizmo plėtrą kaimo vietovėse 
  • Už ekologinio ūkininkavimo plėtrą 
  • Už sėkmingą jaunojo ūkininko ūkio įkūrimą

-bus papildyta-

LMSA informacija