Naujienos

2015 - 07 - 17

Atidarytas Saugomų teritorijų Nacionalinis lankytojų centras

Šį penktadienį (liepos 17 d.) oficialiai atidarytas Saugomų teritorijų Nacionalinis lankytojų centras (Antakalnio g. 25, Vilnius), kuriame lankytojams pateikiama informacija apie Lietuvos bei užsienio saugomas teritorijas (nacionalinius ir regioninius parkus, rezervatus, draustinius, gamtos paminklus ir kt.). Į iškilmingą atidarymo ceremoniją, į kurią Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba sukvietė didelį būrį žmonių, atvyko aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, viceministras Linas Jonauskas, buvęs aplinkos ministras, europarlamentaras Valentinas Mazuronis, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas, Seimo nariai Kazys Grybauskas ir Darius Ulickas ir daugelis kitų.

 Nuotr.: VSTT direktorius Albertas Stanislovaitis ir direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė šalia stendo, vaizduojančio saugomų teritorijų sistemą. Kiekvienas susiliečiantis krumpliaratis vaizduoja atskirus šiuo metu esančios sistemos elementus ir jų tarpusavio sąveiką. Pasukus krumpliaračius galima sužinoti, kad Lietuvoje yra 5 nacionaliniai, 30 regioninių parkų, 3 valstybiniai gamtiniai ir 2 kultūriniai rezervatai, apie 300 draustinių, daugiau kaip 500 valstybės saugomų gamtos paveldo objektų...

Saugomų teritorijų Nacionalinis lankytojų centras įsikūrė Antakalnyje, viename iš Sapiegų rūmų komplekso pastatų. Gerokai apgriuvęs pastatas, statytas XIX a. pabaigoje, buvo prikeltas naujam gyvenimui, jame įrengta įdomi ekspozicija. Visi darbai buvo vykdomi pagal projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“ ES struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis.

Atydarymo metu kalbėjęs aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas kvietė garsiau girtis nuostabia Lietuvos gamta, nes turime išties daug nuostabių dalykų.

 
   

Tuo tarpu Seimo AAK pirmininkas Algimantas Salamakinas prisipažino, kad jau anksčiau turėjo progą su kolege Aurelija Stancikiene susipažinti su Nacionalinio lankytojų centro ekspozicija ir jam įsiminė stendas su besisukančiais tarpusavyje sujungtais krumpliaračiais, vaizduojančiais saugomų teritorijų sistemą. Šis politikas sakė supratęs, kad išėmus nors vieną krumpliaratį nustotų suktis visas sistema, todėl pažadėjo į šventę gausiai susirinkusiems saugomų teritorijų darbuotojams, kad jo vadovaujamas komitetas nepritars regioninių parkų planuojamai reformai. Be to, jis sakė jau seniai taip nebuvęs nustebintas Nacionalinio lankytojų centre atliktų darbų: nemanė, kad tiek galima nuveikti už tokius pinigus [~10 mln. Lt].

 Atvykusieji galėjo įsigyti lankytojų bilietų į saugomas teritorijas, iki oficialiosios dalies neskubant apžiūrėti gražiai sutvarkytą aplinką.    Seimo AAK pirmininkas Algimantas Salamakinas pažadėjo nepritarti regioninių parkų direkcijų jungimui

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis vylėsi, kad apžiūrėję ekspoziciją lankytojai užsinorės nuvykti į tas Lietuvos vietas, kuriose dar nėra buvę.

 
 Nacionalinis lankytojų centro atidarymui atminti pasodintas Kėdainių urėdo Juozo Girino išaugintas Stelmužės ąžuolo klonas (skiepas)
 Pasveikinti atvykę Anykščių, Birštono, Molėtų  ir kt. merai linkėjo, kad saugomose teritorijose gamta būtų saugoma žmonėms, o ne nuo žmonių.

Nacionalinis lankytojų centro ekspozicija – ne tik įdomi turiniu, bet ir stebinanti vizualiais sprendimais. Įėjęs lankytojas pasijunta tarsi gamtos apsuptyje: žolynai, paukščiai, žiogai aplinkui, o užvertus galvą – debesys. Galima įsivaizduoti, kad esi pievoje ar miške…

Nacionalinio lankytojų centro ekspozicijos originaliam interjero dizainui tikrai neliko  abejingų. Jos autorė - Skirmantė Vaitkevičiūtė (UAB „Ekspozicijų sistemos“), anksčiau pelniusi „Auksinės paletės“ apdovanojimą už Neries regioninio parko lankytojų centro interjerą.


Tikimasi, kad Saugomų teritorijų Nacionalinio lankytojų centras taps vartais į Lietuvos ir kitų šalių saugomas teritorijas,  po vienu stogu bus galima rasti žinių, susijusių su vertingiausiomis teritorijomis, išsirinkti gamtos maršrutus ir keliauti po turtingą gamtos vertybėmis mūsų kraštą.