Naujienos

2015 - 03 - 17

Aplinkos ministras kelia uždavinį privačių miškų savininkams kasmet įveisti po 2500 ha, urėdijoms- po 500 ha naujų miškų

Šalies miškų urėdijose 2015-2017 m. planuojama įveisti ne mažiau kaip 500 ha naujų miškų kasmet, o privačių miškų savininkams bus sudarytos galimybės pasinaudoti šiam tikslui numatoma ES parama ir kasmet įveisti ne mažiau kaip po 2500 ha. Tai vienas svarbiausių uždavinių, kurį kelia aplinkos ministro Kęstučio Trečioko patvirtintas Nacionalinei miškų ūkio sektoriaus plėtros 2012-2020 m. programai įgyvendinti skirtų priemonių 2015-2017 m. planas,- 2015-03-17 informuoja Aplinkos ministerija.

Lietuvos miško savininkų asociacijos komentaras: Įgyvendinti aplinkos ministro Kęstučio Trečioko patvirtintus miškingumo didinimo uždavinius, kaip ministerija susiplanavo 2015-2017 m., nebus paprasta dėl 3 pagrindinių priežasčių:
1) Nuo 2014 m. gegužės  1 d. įsigaliojus vadinamajam "Saugiklių įstatymui" ž.ū.paskirties žemės įsigijimui praktiškai užkerta kelius įsigyti žemės plotus (kad ir apleistus) naujiems miškams įveisti. Juk net įveikus perdėm komplikuotas procedūras ir įsigijus ž.ū.paskirties žemės sklypą;  jame  5 ateinančius metus bus privalu auginti žemės ūkio ministerijos numatytą žemės ūkio produkciją. Apie naujų miškų įveisimą kalba neina.

2) Nauju finansiniu laikotarpiu paramos sąlygos naujai įveisiantiems miškus ženkliai suprastėjo.  Dabar numatomos pilnos išmokos už miškų įveisimą yra 30-35%  mažesnės, lyginant su praeitu  2007-2013 m. laikotarpiu.
3) Įveisiantiems naujus miškus jau dabar nustatyti griežti reikalavimai ir reglamentavimas , tačiau planuojama dar labiau sugriežtinti. Baudas už visų miškų atkūrimo ir įveisimo nuostatų pažeidimus Aplinkos ministerija dar 2014 m. pasiūlė didinti dešimteriopai. Be to reikia prisiminti, kad pažeidėjams gali tekti grąžinti visą 100% gautą paramą.



Aplinkos ministerijos išplatintame pranešime informuojama, kad ši programa įpareigoja ne tik didinti šalies miškingumą, bet ir veiksmingiau tvarkyti miškų ūkį, skatinti inovacijas, tobulinti miškotvarką, gerinti sanitarinės ir priešgaisrinės apsaugos priemones, rekreacinę miško infrastruktūrą ir kt.

2015-2017 m. planas numato konkrečias priemones miškams ir jų ištekliams išsaugoti bei gausinti. Viena iš jų – veisti miško sėklines plantacijas, padidinti sėklų iš šių plantacijų ruošos apimtis ir iš jų išauginamų miško sodmenų kiekį. Taip pat bus atkuriami ir formuojami nauji ąžuolynai valstybiniuose miškuose, numatytos priemonės jiems gausinti privačiuose miškuose.

Racionaliau naudoti miškų išteklius padės planuojamos papildomos teisinio reguliavimo ir organizacinės priemonės, skirtos plėtoti medienos biokuro ruošos apimtis privačiuose ir valstybiniuose miškuose. Numatyta ir visiškai nauja priemonė – miško kelių inventorizacija. Ji padės ateityje efektyviau atlikti miško kelių priežiūros ir remonto darbus.

2015-2017 m. plane taip pat numatytos priemonės miškų ūkio ekonominiam efektyvumui ir konkurencingumui didinti, miško ekosistemų tvarumui išsaugoti ir kt.

Šaltinis: AM Visuomenės informavimo skyrius
2015-03-16