Naujienos

2015 - 01 - 07

Generalinis urėdas R.Prūsaitis apie valstybinio miškų ūkio laukiančias permainas

Kokie permainų vėjai laukia valstybės valdomame miškų ūkyje, kaip bus tiekiamas biokuras katilinėms iš urėdijų ir ko reikia, kad mediena pirmiausia pasiektų darbo vietas kuriančius gamintojus, - 2015.01.07 "Verslo žinioms" pasakoja naujasis generalinis miškų urėdas dr.Rimantas PrūsaitisNuotr: Rimantas Prūsaitis, Generalinis miškų urėdas


- Jau daugiau kaip mėnuo, kai po laimėto atrankos konkurso esate paskirtas naujuoju generaliniu miškų urėdu ketverių metų kadencijai. Kokių tikslų sau keliate šiame poste? Ar jau spėjote apšilti kojas?

Ačiū, jaučiuosi normaliai. Pirmiausia siekiu, kad būtų lengviau sumokami mokesčiai. Manau, urėdijos, kurios pardavinėja miško medieną, turėtų mokesčius sumokėti gana nesunkiai. Jeigu dirbsi efektyviai, gebėsi skaičiuoti, ūkiškai tvarkytis, viskas turėtų pavykti. Kaip tai bus daroma, pasakyti konkrečiai dar negalėčiau, bet yra sričių, kur reikėtų pasitempti, pavyzdžiui, veiksmingai išnaudoti techniką, racionaliau pateikti biokurą, nes biokuro prekyba biržoje nebuvo itin sėkminga.
[...]

- Kokių struktūrinių pokyčių numatote valstybės miškų ūkyje? Ar galite patvirtinti, kad numatoma mažinti valstybės valdomų miškų urėdijų skaičių nuo 42 iki 9 ir atsisakyti maždaug 80 vadovaujamų pareigybių daugiau nei 4.100 darbuotojų šiuo metu turinčiame valstybės miškų ūkyje?

Šiandien to, matyt, niekas nepatvirtins, bet yra visokių minčių. Aplinkos ministerijos Vidaus audito skyrius Generalinėje miškų urėdijoje (GMU) atliko auditą. Vidaus audito išvados yra rekomendacinio pobūdžio, tad kokie sprendimai bus priimti, priklauso nuo pačios ministerijos ir nuo to, kokią struktūrą tvirtins aplinkos ministras. O dėl medienos ruošos - daug ką būtų galima, švelniai tariant, susisteminti. Mes daug pralaimime dėl to, kad biokurą šiandien biržai mažais kiekiais pateikia kiekviena urėdija atskirai.

- Kokie numatomi pertvarkos variantai?

Audito išvadoje yra pastabų dėl neefektyvaus GMU skyrių funkcijų pasidalijimo, dėl juose dirbančių žmonių skaičiaus. Iki šiol buvo du generalinio miškų urėdo pavaduotojai ir du jo patarėjai, vėl sakyčiau, šiek tiek per daug. Tad manau, kad siūlymų, kaip keisti padėtį, atsiras.

- Ar ketinate toliau dirbti su esamais savo pavaduotojais, įskaitant savo pirmtaką Benjaminą Sakalauską?

Bus matyti. Ateitis parodys.

[...]
- Dar pernai pavasarį Generalinė miškų urėdija kritikuota dėl nustatytų medienos kirtimo normų ir gauto rezultato neatitikimų. VMT atlikta penkerių pastarųjų metų analizė parodė, kad tik kas ketvirta urėdija racionaliai naudoja medieną, tai reiškia, kad buvo gautos mažesnės nei potencialios pajamos už parduotą medieną ir sumokėti mažesni nei potencialūs mokesčiai. Kaip keisite padėtį?

Kalbant apie matavimus miškų sistemoje, jie atliekami remiantis nacionaline ir sklypine miškų inventorizacija, taip pat brandžių medynų inventorizacija. Yra keli skaičiai, į kuriuos reikia lygiuotis. Aplinkos ministro įsakymu įtvirtinta siektina brandžių medynų plyno kirtimo ploto norma ir medynų tūrio norma. Jeigu to nepasiekiame, reikia nustatyti priežastis. Jos gali būti objektyvios ar subjektyvios, ir jas turime įvardyti. Turime planų steigti mobilią grupę GMU Miško resursų ir prekybos mediena skyriuje, kuri nuolat važinės po urėdijas. Bus vertinama, kaip rūšiuojama mediena, kaip matuojamas tūris, kaip mediena kraunama į mašinas, išrašomi dokumentai, to iki šiol nebuvo daroma.

- O kaip užtikrinsite tos grupės nepriklausomumą, juk tai vidinis, ne išorinis, nepriklausomas kontrolės padalinys?

Prie to prieisime. Šiandien turime du, gal bus trys tuo užsiimantys specialistai. Mintys yra geros, laikas parodys, kaip tai padaryti.

[...]

Su visu "Verslo žinių" žurnalisto Daliaus Simėno 2015 01 07 straipsniu "Apie valstybinį miškų ūkį ekonomiškai ir iš esmės" susipažinti galite portale Verslozinios.lt  čia...>>>