Naujienos

2014 - 10 - 06

LMSA aktyvo teminė išvyka į Slovakiją

Š.m. rugsėjo 21 - 25 d. tęsiant kasmetinę rudeninės išvykos tradiciją aktyviausi Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) nariai lankėsi Slovakijoje. Išvykos tikslas - keistis ir skleisti gerąją ūkininkavimo miškuose patirtį, skatinti partnerystę tarp Lietuvos ir Slovakijos miško savininkus vienijančių organizacijų, užmegzti naujus kontaktus, tiek su Lietuvos, tiek su Slovakijos miškų sektoriaus dalyviais.

 Nuotraukoje: LMSA delegaciją pasitinka Slovakijos miško savininkų asociacijos vice-pirmininkas Juraj Vanko

34 asmenų delegacija, kurią sudarė LMSA valdybos nariai, įmonių narių ir partnerių - MSK "Aukštaitijos šilas", UAB "Likmerė", UAR "Graderlitas", UAB "Miško žemė", UAB "Girmedis", K. Šiaulio IĮ, UAB "Medstata", UAB "Žaliamatis" - specialistai, skyrių pirmininkai ir atstovai, susitiko su nacionalinės Slovakijos miško savininkų asociacijos (Unia regionálnych Združení Vlastníkov Neštátnych Lesov Slovenska) ir jos regionių asociacijų atstovais. 

Slovakijos miško savininkų asociacijos ilgametis pirmininkas, šiuo metu einantis vice-pirmininko pareigas ir vadovaujantis vienai regioninei asociacijai-Združenie trenčianskych vlastníkov neštátnych lesov Trenčín,  Juraj Vanko supažindino išvykos dalyvius su Slovakijos miškų sistema bei jos ypatybėmis. 1991-1993 metų laikotarpiu Slovakijoje kūrėsi vietinės miško savininkų asociacijos, kuomet buvusiems savininkams buvo grąžintos teisės į bendruomeninius miškus. Jie ir toliau liko bendrai valdomi (miško savininkai bendruomeniniuose miškuose žino, kokia dalis jiems priklauso, tačiau nėra konkretaus miško ploto, kuris būtent konkrečiam savininkui priklauso). Slovakų atstovai aiškino, kad tokia nuosavybės forma -pasekmė dar Austro-Vengrijos imperijos valdymo laikais imperatorienės Marijos Terezės įtakotų sprendimų. Viso šalyje įsikūrė 11 vietinių miško savininkų asociacijų (bendrijų). Dar apie 10% privačių miškų priklauso individualiems miškų savininkams, kur jau kiekvienas savininkas konkrečiai žino savo miško valdos ribas. Nacionalinė Slovakijos miško savininkų asociacija buvo įkurta 1993 metais.

     

Pirmiausiai apsilankėme Aukštuosiuose Tatruose, kur mus priėmė vietinės miško savininkų asociacijos Regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov Spiš nariai:  bendrijos prezidentas Juraj Halahija, viceprezidentas Pavel Vechter ir asociacijos narys bei bendrijos miškininkas diplomuotas inžinierius  Milan Koren.  Su jais atvyko ir Nacionalinio miškų centro (National Forest Centre - Forest Research Institute Zvolen) miškininkas, kuruojantis miškų politikos klausimus, Matej Schwarz. Kolegos pakvietė Aukštųjų Tatrų nacionalinio parko rezervatinės dalies ribose esančius asociacijos prižiūrimus Tichá dolina (Tylos slėnis) miškus, kurie 2004 metais buvo stipriai nusiaubti didelės vėtros. Toje dalyje asociacijos nariams priklauso apie 800 ha. Viso asociacija vienija 918 narių, valdomas miško plotas- apie 4000 ha.

 
     

Ekskursijos dalyviai lygino audros padarinius šioje vietovėje su 2010-jų rugpjūčio mėn. prasiautusio škvalo Dzūkijos miškuose padariniais. Kaip vieną esminių skirtumų tarp šių audros nusiaubtų miškų Slovakijoje ir Lietuvoje būtų galima įvardyti faktą, jog Slovakijoje šie parko rezervatinėje dalyje esantys miškai (tiek valstybei priklausanti dalis nacionaliniame parke, tiek ir privatiems savininkams) buvo palikta netvarkyta natūraliems gamtoms procesams. Tuo tarpu didžioji dalis audros pažeistų Dzūkijos miškų priklausė II miškų grupei ir buvo aktyviai tvarkomi. Be abejo, tokiam slovakų sprendimui įtakos turėjo ir kraštovaizdžio ypatumai, sąlygojantys brangius medienos ištraukimo ir miško tvarkymo kaštus. Papildomai Slovakijos valstybė skyrė miško savininkams 20 EUR/m3 kompensaciją už paliekamą miške nesutvarkytą medieną.

     

Į miškus einantys keliai nėra laisvai pravažiuojami automobiliais - įvažiavimuose įrengtos rakinamos kelio užkardos, tad su automobiliu galima įvažiuoti tik su privatų ar valstybinį mišką prižiūrinčio miškininko žinia. Tačiau visi norintys gali keliauti pėsčiomis ar dviračiais.

   

Po apsilankymo vietinės asociacijos miškuose išsamesniam pokalbiui visi susėdome prie apskrito stalo. Lietuviai pateikė daugybė klausimų apie miškininkystę, medžioklę, mokesčius, prekybą mediena, miško savininkų organizacijas ir kt., į kuriuos slovakų kolegos noriai atsakinėjo. 

   

Apsilankymo miškuose metu lijo, tačiau popietę orai pagerėjo ir turėjome galimybę pasigėrėti nuostabiu Slovakijos kraštovaizdžiui plaukiant mediniais plaustais Pieninų kalnuose vingiuojančia Dunajeco upe. 

Per likusį išvykos laiką lankėmės stalaktitų ir stalagmitų bei ledo urvuose, nuvykome į kitas Slovakijos nacionalinio parko vietoves, taip pat gėrėjomės kvapą gniaužiančiais Aukštųjų Tatrų vaizdais nuo sniegu jau padengtų viršukalnių.

Kupini įspūdžių teminės išvykos į Slovakiją dalyviai džiaugėsi turėję galimybę ne tik susipažinti su Slovakijos miškų sistema ir jos ypatumais, bet ir dėl galimybės padiskutuoti rūpimais klausimais bendraminčių kompanijoje, pasidalinti bendrais rūpesčiais ir spręstinais klausimais.