Naujienos

2014 - 08 - 26

Žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė su LMSA vadovybe aptarė glaudesnio bendradarbiavimo galimybes.

Šį antradienį (2014-08-26) žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė susitiko su Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) vadovais aptarti bendros veiklos klausimų ir glaudesnio bendradarbiavimo galimybių. Detaliai diskutuota dėl ES paramos miškų ūkiui sąlygų gerinimo per KPP 2014-2020, dėl žemės įsigijimo reglamentavimo ir žemės mokesčių, dėl institucinių struktūrų ir gebėjimų stiprinimo ŽŪM kuruojamų miškų ūkio klausimams kaimo plėtros kontekste sprendimui, dėl bioekonomikos plėtros.

Susitikimas vyko abipuse iniciatyva, dėl jo preliminaraus laiko iš anksto buvo sutarta ministrei V.Baltraitienei pradėjus darbą. Ministrė pristatė naująjį viceministrą Saulių Cironką (kuruoja kaimo plėtros, įskaitant miškininkystę, klausimus). Susitikime taipogi dalyvavo viceministrė Leokadija Počekovska, žemės ūkio ministrės patarėjai Algirdas Gricius ir  Jolanta Butkevičienė,  ŽŪM Kaimo plėtros departamento direktorė Vilma Daugalienė, šio departamento Kompensacijų ir investicijų skyrius vedėja Aušra Grygailienė; ŽŪM Žemės ir išteklių politikos departamento direktoriaus pavaduotoja Aušra Kalantaitė.

LMSA atstovavo asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis, jo pavaduotojai Kazimieras Šiaulys ir Mindaugas Šilininkas bei asociacijos administracijos vadovė Neringa Šidlauskaitė.

Pirmojo susitikimo su naująja ŽŪM vadovybe metu buvo aptarti aktualiausi asociacijos narių keliami klausimai, kurių sprendimas priklauso Žemės ūkio ministerijos kompetencijai. [LMSA raštas ŽŪM pateikiamas čia...>>>]

LMSA siūlo atsisakyti nelogiškų apribojimų

Daugiausiai laiko skirta ES paramos miškų ūkiui sąlygų gerinimo per KPP 2014-2020 klausimams aptarti. LMSA atkreipė ministrės dėmesį, kad dėl ankstesniosios LR žemės ūkio ministerijos politinės vadovybės nusistatymo (t.y. sumažinti žemės savininkų motyvaciją veisti naujus miškus) svarbiausia pagal numatomo finansavimo apimtis priemonė “Miškų įveisimas ir miškingų plotų kūrimas” tampa nepatraukli ir dėl to, jei nebus patikslintas KPP 2014-2020 projektas  - nebus neįgyvendinta. LMSA dar prieš išsiunčiant Lietuvos Kaimo plėtros 2014–2020 metų programos projektą derinti Europos Komisijai dėjo daug pastangų, kad pertekliniai ribojimai nebūtų įtvirtinti vienoje iš pagrindinių miškininkystės plėtros politikos priemonių. Kadangi tuometinė ŽŪM vadovybė neatsižvelgė į LMSA ir Aplinkos ministerijos argumentus, asociacija oficialiai kreipėsi į Europos Komisijos atsakingas institucijas dėl Lietuvos KPP 2014-2020 programos projekto neatitikimų. ŽŪM Kaimo plėtros d-to direktorė V.Daugalienė informavo, kad ministerija iš  Europos Komisijos vakar yra gavusi pirmines pastabas Kaimo plėtros programos projektui ir šiuo metu jas analizuoja. Ministrei pasidomėjus, ar Lietuva turi galimybę tikslinti KPP 2014-2020 programos projektą, V.Daugalienė patvirtino- kad tai yra Lietuvos valioje.

Sutarta, kad ŽŪM išanalizuos gautą informaciją ir galimi KPP 2014-2020 programos projekto patikslinimai bus aptarti sekančio pasitarimo metu. ES paramos miškų ūkiui sąlygų gerinimo aptarimas įtrauktas ir į artimiausią Aplinkos ir Žemės ūkio ministrų pasitarimo darbotvarkę (vyks šį ketvirtadienį).

Kalbant apie šiais metais įsigaliosiusius vadinamuosius "žemės įsigijimo saugiklius", LMSA konstatavo, jog nuogastavimai apie žemės rinkos sujaukimą pasitvirtino su kaupu. 2014 m. gegužės 1 d. įsigaliojus naujam Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymui Nr. IX-1314 buvo sukurta daug perteklinių apribojimų žemės rinkoje ne vien tik dirbamai žemei įsigyti. Kadangi ŽŪM aktyviai dalyvauja žemės rinkos reglamentavime, LMSA atstovai  susitikimo metu supažindino ministrę su kylančiomis problemomis išsamiau. Buvo diskutuojama dėl planuojamų saugiklių įsigyjant žemę tikslinimo.

Ministrė patikino, kad dabartinių žemės įsigijimo ribojimų teisinio reglamentavimo trūkumus mato tiek Žemės ūkio ministerija, tiek ir kitos valdžios institucijos. Todėl bus rengiami žemės įsigijimą reglamentuojančių teisės aktų pakeitimo projektai, ŽŪM juos Vyriausybei planuoja pateikti š.m. spalio pradžioje. Ministrė V.Baltraitienė kvietė LMSA pateikti savo pasiūlymus. Sutarta, kad tokie pasiūlymai, apibendrinus LMSA narių nuomonę, bus ŽŪM pateikti iki rugsėjo vidurio.

Tarp žemės ir miško daug bendrų sąlyčio taškų

Ministrė V. Baltraitienė atkreipė dėmesį, kad Žemės ūkio ministerija ir LMSA turi daug bendrų sąlyčio taškų, nes miškų ūkis yra Lietuvos kaimo plėtros programos dalis, taip pat abiem pusėms rūpi žemėnaudos problemos, žemės našumo klausimai ir pan.

Turime labai detaliai numatyti bendradarbiavimo planus, kaip tuos planus galime įgyvendinti, kokie trukdžiai kyla ir kaip juos pašalinti. Mūsų bendravimas iki šiol buvo sėkmingas, tikimės, kad toks išliks ir ateityje, jei bendrausime atvirai ir dalykiškai“, – pabrėžė ministrė.

Dalykiška diskusija LR žemės ūkio ministerijoje turėtų prisidėti prie geresnio Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos parengimo  bei jos vėlesnio įgyvendinimo.

[-bus papildyta veliau-]