Naujienos

2014 - 02 - 06

J.Milius: Šiandien Lietuvoje esanti šernų populiacija nebesveika

Mes darome viską, ką leidžia mūsų galimybės ir protas, kad nereikėtų skelbti radikaliausio sprendimo. Žmonių dar tikrai nereikia gąsdinti,- interviu žurnalui "Veidas" kalbėjo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius dr. Jonas Milius

VEIDAS: Kiek dėl afrikinio kiaulių maro kalti medžiotojai, kurie net vasarą šernams buvo sudarę sanatorines sąlygas – šerdavo bulvėmis, grūdais, tad šiems nereikėjo rūpintis savo išlikimu, tik daugintis?
J.M.: Tai tikra tiesa – mes patys dirbtinai padidinome šernų populiaciją keletą kartų. Šiandien Lietuvoje esanti šernų populiacija nebesveika. Tai jau nebėra laukiniai gyvūnai – mes juos pavertėme naminiais. Pastaraisiais metais šernams įveisėme „fermas“, veždavome pilnus vagonus pašarų ir juos penėjome. Negana to, miške netgi įrengtos filmavimo kameros, per kurias namie prie kompiuterio sėdintys medžiotojai stebi, kada šernai ateina, kaip jie maitinasi tose dirbtinėse šėryklose.
Bet juk mes eksportuojame į užsienį ne šernieną, o kiaulieną. Ir Lietuvos ekonomika uždirba pinigų ne iš šernienos, o iš kiaulienos bei kitų žemės ūkio produktų. Todėl pirmiausia turime galvoti apie tai.
Kita vertus, mes nesakome, kad privalome visiškai išnaikinti šią populiaciją. Tiesa, jei pažvelgtume į Daniją, kurioje kiaulių yra apie penkis kartus daugiau nei gyventojų ir kuri yra viena pagrindinių kiaulienos augintojų Europoje, pamatytume, kad ten tėra vos vienas šernas, ir tas pats atklydęs iš Vokietijos.

VEIDAS: Šiandien Lietuvoje suskaičiuojama apie 60 tūkst. šernų. O kiek jų galėtų būti normaliomis, natūraliomis sąlygomis, jei nebūtume dirbtinai padauginę šios populiacijos?
J.M.: Aš nesu biologas, bet manau, kad jei jie maitintųsi natūraliai, populiacija būtų akivaizdžiai mažesnė. Juk ką mes darėme pastaraisiais metais? Ne tik laukus pamiškėse apsėdavome kukurūzais, bet dar ir specialių šernus viliojančių kvapų pildavome.
Daugelis žmonių šiandien puikiai pelnosi iš medžioklės, tai didžiulė komercijos industrija. Tačiau reikia apsispręsti, ar mes ateityje gyvensime tik iš medžioklių, ar vis dėlto norime gyventi iš žemės ūkio produkcijos eksporto.
Iš tikrųjų labai gaila, kad mūsų sąmoningumas, valstybės reikalų, ekonomikos suvokimas toks menkas. Štai ir vakar tikrindami vieną medžioklės Jonavoje būrelį nustėrome: apdorojimo aikštelė prišnerkšta, primėtyta visokiausios rūšies atliekų.

[...]

Visą intervius su J.Miliumi "Lietuvos ekonomikai kyla pavojus: jei nesumažinsime šernų populiacijos, sužlugdysime žemės ūkio eksportą" skaitykite žurnalo "Veidas" 2014 m. vasario 4 d. Nr.5  [atsisiųsti galite čia...>>>]