Naujienos

2014 - 02 - 03

Žemę Lietuvos piliečiams pasišovė išsaugoti referendumu panaikindami juridiniams asmenims teisę į žemės ir miškų nuosavybę

Lietuvos žemė, miškai ir vandenys gali priklausyti tik Lietuvos valstybei ir jos piliečiams, apie jokius juridinius asmenis ir jų teises ir galimybes šitas konstitucijos straipsnis nekalba. Vadinasi, žemė nuosavybės teise galės priklausyti tik valstybei ir tik Lietuvos piliečiams, o juridiniai asmenys turės jos kažkokiu būdu atsisakyti“, – tvirtina vienas referendumo dėl žemės iniciatyvinės grupės narys Julius Panka.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos 2014-02-03 Seime surengtoje spaudos konferencijoje kalbėta, jog šis ir kiti žemės rinkos nepamatuoti ribojimai  būtų žalingi Lietuvai, dargi užtrauktų sankcijas iš ES. 

Liberalų sąjūdžio frakcijos ir Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Eugenijus Gentvilas pabrėžė, kad kai kurių politikų keliamas ažiotažas dėl referendumo – tai politinis cirkas, siekiant asmeninės naudos, arba norai pakurstyti antieuropietiškas nuotaikas. Liberalai mano, kad bet kokie dirbtiniai ribojimai į Lietuvą įsileisti užsienio kapitalo yra žalingi.

Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininko Algio Gaižučio teigimu, LMSA nariai su didele pagarba vertina pilietinę iniciatyvą pareikšti tautos valią svarbiais Lietuvai klausimais referendumo keliu. Aktyvumo ir tikėjimo, kad galima kažką pakeisti, šalyje labai trūksta. Ta prasme, visos neasvanaudės pilietinės iniciatyvos turi būti skatinamos ir  palaikomos.

Tačiau referendumo iniciatorių siūlymų dėl žemės pardavimo formuluotės tinkamai neapsvarstytos, prieštaringos, jau dabar kelia daug įtampų visuomenėje ir iš esmės neigia vienos iš nuosavybės formų- juridinių asmenų - teisę į privačią žemės nuosavybę. Taipogi norima įtvirtinti, kad visi bendruomeninės reikšmės miškų (o kitokių juk ir nebus) naudojimo klausimai būtų sprendžiami tik referendumu. Negi miškotvarkos projektus irgi tektų tvirtinti tokiu būdu? Taipogi neramina referendumo iniciatorių kalbos apie siekius įtvirtinti tik „bendrą visos tautos kooperatiną nuosavybę“ žemei.

Referendumu bandoma paneigti vienos iš  privačios nuosavybės formų žemei egzistavimą. Priminsiu, kad pasibaigus žemės reformai privačių miško savininkų Lietuvoje bus apie 250 tūkst. ir jie valdys beveik pusę visų šalies miškų“, – teigė A. Gaižutis. Jis sakė tikintis, kad trijų šimtų tūkstančių piliečių palaikymas referendumo iniciatyvai yra rimtas signalas valdžiai imtis spręsti iki šiol vilkintus klausimus, pavyzdžiui, pagaliau priimti normalų saugiklių žemės rinkoje įstatymą. Algiui Gaižučiui nerimą kelia tai, kad „energija nukreipti ne į problemos sprendimą, o siekiant priešinti visuomenę“. Jis taip pat kritikavo naujus, nuo kitų metų įsigaliosiančius mokesčius miškų savininkams ir prognozavo, kad dalis tokiu būdu nuvertėjančio turto gali būti greitai parduota.

Pasigyręs turtinga patirtimi nuo pat žemės reformos ir žemės grąžinimo pradžios, korporacijos „Matininkai“ prezidentas Kęstutis Kristinaitis teigė, kad kai kurios politinės partijos sąmoningai „palaikė užsieniečių baimės dėl žemės fobiją“, todėl dabar 300 tūkstančių Lietuvos žmonių ir bijo užsieniečių. Anot jo, yra nemažai žmonių, kurie nori ir gali dirbti žemę, bet didelė dalis ūkininkų nuomojasi žemę iš savininkų ir dėl to jaučiasi nepatenkinti. Priminęs, kad ir anksčiau didžioji dalis dvarininkų Lietuvoje buvo užsieniečiai, jis pabrėžė, kad „tos žemės joks užsienietis neišsineš“, o su žemės reforma susiję saugikliai turėtų būti siejami su ekonominiais ir socialiniais dalykais. Jis taip pat užsiminė, kad turėtų būti nustatyta akcijų ir pajų perleidimo tvarka.

Lietuvos žemės savininkų sąjungos tarybos pirmininko pavaduotojas Kęstutis Mozeris teigė, kad iš anksto formuojama referendumo organizatorių nuostata, kad žemės savininkai atsiradus pirmai progai nedelsdami parduos savo žemę užsieniečiams, yra klaidinga ir nepagrįsta.

Tokios kalbos mus, kaip žemės savininkus, žemina ir žeidžia mūsų orumą. Mūsų sąjungos nuomone, referendumas neturi didesnės prasmės, nes užsieniečiai jau dabar turi galimybių pirkti Lietuvos žemę. Referendumu iš esmės keliamas klausimas dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje, o išstojus iš Šengeno erdvės netektume didžiulės finansinės paramos“, – Seime surengtoje konferencijoje teigė K. Mozeris.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešimas iš spaudos konferencijos čia...>>>

lietuvosmiskai.lt inf.