Naujienos

2014 - 02 - 04

Dilema: išsaugoti ištaigingas šernų medžiokles ar 15 mlrd. Lt vertės ž.ū. eksportą?

Dėl afrikinio kiaulių maro Lietuvos žemės ūkio produkcijos eksportas, per metus siekiantis 15 mlrd. Lt, gali dramatiškai susitraukti, bet įtakingi elitinių medžioklių rengėjai telkia pajėgas ir griebiasi visų spaudimo priemonių, kad užčiauptų Lietuvos mokslininkus – virusologus, veterinarus, zoologus, biologus, skelbiančius apie šernų keliamą grėsmę šalies ekonomikai. Šešėlinį komercinių medžioklių verslą įsukusiems veikėjams terūpi jų asmeninė gerovė,- teigia žurnalas "Veidas" 2014 m. Nr.5

Jei afrikiniu kiaulių maru užsikrės kiaulės, iš esmės žlugs Lietuvos žemės ūkio produkcijos eksportas,- teigia žurnalo "Veidas" kalbinti ekspertai. Kviečiame susipažinti su keletu citatų iš plataus straipsnio:

Kol neiššaudysime visų šernų, maro nesuvaldysime.

[...] Pasak kalbintos Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos (LSMU VA) profesūros, doc. Arūnas Stankevičius šiandien Lietuvoje yra, ko gero, vienintelis virusologas, taip gerai išmanantis afrikinio kiaulių maro keliamą grėsmę. Ir, deja, jis nebando mūsų guosti.

A.Stankevičius perspėja, kad laukinėje gamtoje atsiradus afrikinio kiaulių maro židiniui viruso plitimo  nebeįmanoma sustabdyti, kol nebus išnaikinti absoliučiai visi jį platinantys gyvūnai. Tai yra šernai. „Kaip rodo Rusijos patirtis, šis virusas per metus pirmyn pasislenka apie 500 km: per aštuonerius metus jis nuo pietinės Rusijos sienos su Gruzija pasiekė Baltarusiją, o per pas - tarąjį pusmetį – jau ir Lietuvą“, – pastebi A.Stankevičius. Taigi, kol po  Lietuvos miškus bėginės bent vienas šernas, ligos nesuvaldysime. Kad ir kokių priemonių mūsų veterinarijos tarnybos specialistai imsis, vis viena vėliausiai po metų užkratas pasieks ir tvartus, ir kiaulininkystės kompleksus.

– Nors aš užsitrauksiu labai Lietuvoje įtakingo sluoksnio – medžiotojų nemalonę, bet būdamas mokslininkas negaliu tylėti ir tvirtinu, kad kol mes nesunaikinsime absoliučiai visos šernų populiacijos, nesuvaldysime šios ligos. Juk kas tiksliai pasakys, kuris iš likusių 10 proc. šernų populiacijos nėra viruso platintojas? Šito niekas negali garantuoti.“ Mokslininkas atvirai sako, kad sunaikinti visus šernus valstybei būtų pigiau, nei netekti didžiumos pajamų iš žemės ūkio produkcijos eksporto.  [...]

Laimei, – ramina A.Stankevičius, – šis virusas visiškai nepavojingas žmonių sveikatai ir gyvybei.“ Tik mėsos vaizdas esąs labai neestetiškas – jos spalva itin raudona. O sergančiam gyvūnui iš nosies teka išskyros, kūnas būna nusėtas kraujosruvų.

 

 [...]

Medžiotojams svarbesni ne valstybės ekonomikos, o jų asmeniniai interesai.

[...] Bronius Bradauskas, valdančiosios Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narys, svarbiausio parlamentinio komiteto – Biudžeto ir finansų – pirmininkas nenori nė girdėti apie tokius virusologų įspėjimus bei veterinarų siūlymą sunaikinti bent 90 proc. visos šiandieninės šernų populiacijos.

Elitinių medžioklių dalyviams nuogąstavimai apie Lietuvos žemės ūkio ekonomikos žlugimą yra „čepucha“. „Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai nieko nesupranta apie šernų populiaciją. O šios tarnybos  vadovas Jonas Milius, kad ir medžiotojas, irgi nėra įsigilinęs į šernų gyvensenos ypatumus“, – telefonu iš Druskininkų, kur lepinosi purvo voniomis, dudeno rafinuotų nomenklatūros medžioklių guru B.Bradauskas.

 "Veido" nuotraukoje: Įtakingiausias medžiotojas socialdemokratas B.Bradauskas darys viską, kad veterinarai nepasiektų tikslo sunaikinti 90 proc. šernų populiacijos

[...]

Visą J.Kučinskaitės straipsnį "Visi ligšioliniai virusai buvo tik sloga, palyginti su į Lietuvą įžengusiu afrikiniu kiaulių maru" skaitykite žurnalo "Veidas" 2014 m. vasario 4 d. Nr.5 psl. 25, 26, 27 [atsisiūsti galite čia...>>>]