Naujienos
Seimo valdantieji miškų savininkų neišgirdo, ar išgirs Prezidentė?
Seimo valdantieji 2014-01-23 nusprendė užkrauti naują mokestį privačių miškų savininkams, bet šie neketina nusileisti ir dar tikisi, kad laimės racionalus protas. Miško savininkai tikisi, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė neskubės eksperimentuoti ir, atsižvelgdama į politikų ir miško savininkų prašymus, vetuodama grąžins tobulinti Seimui Miškų įstatymo pataisas dėl privataus miškų ūkio papildomo apmokestinimo, – "Lietuvos žinioms" kalbėjo Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pirmininkas dr.Algis Gaižutis.Keletas fragmentų iš "Lietuvos žinių" žurnalisto Kazimiero ŠLIUŽO perpasakoto pokalbio:
„Jei toks sprendimas priimtas remiantis kažkokia klaidinga informacija, tai jis anksčiau ar vėliau grįš bumerangu. Skaudžiausia yra tai, kad jis nukreiptas prieš visą ūkio sektorių“, – LŽ piktinosi Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) valdybos pirmininkas Algis Gaižutis.
Pasak jo, nežinia, kokia intencija Seimas iš Miškų įstatymo pataisų projekto, nurodančio į 5 proc. mokestį nuo parduodamos medienos, išbraukė žodį „valstybiniai“ ir taip išplėtė mokesčio bazę - prie mokėtojų pridėjo privačių miškų savininkus, nors dar praėjusių metų pabaigoje premjeras Algirdas Butkevičius užtikrino, kad jokių mokesčių miško savininkams [paskubomis] įvesti neketinama, ...[...]
Nelyginami dalykai. Pasak LMSA vadovo, nekorektiška lyginti mokesčius, kuriuos moka stambūs valstybiniai miškai, su tais, kuriuos moka privatūs savininkai, nes valstybiniai miškai nėra rinkos objektas ir jų priežiūra yra remiama valstybės, o privatūs miškai yra arba įsigyti jau sumokant mokesčius, arba paveldėti iš savininkų, kurie kadaise turėjo juos įsigyti.„Verslininkas, norintis plėtoti miškų ūkio veiklą, pirmiausia įsigyja mišką iš savininko ir iš karto sumoka 15 proc. gyventojų pajamų mokestį. Vien tai yra nelygiavertės sąlygos, nes 1 ha miško kainuoja vidutiniškai 7–15 tūkst. litų, o brandaus – dešimtimis tūkstančių, – sakė A.Gaižutis. – Prižiūrint mišką irgi patiriama daugybė išlaidų, kurių, tiesa, [lygia greta] patiria ir mūsų kolegos iš valstybinių miškų, tačiau konkuruoti rinkoje su urėdijomis privatininkai neturi galimybių.“
Maža to, anot A.Gaižučio, jau dabar miškų verslas yra apkrautas tokiais mokesčiais, kokius moka kitų ūkio šakų įmonės, trigubai didesniais negu žemės ūkis, nors negauna jokių subsidijų, ir perpus didesniais negu kaimynai latviai.
[...]
Keliams – nė lito. Apgaudinėjimu A.Gaižutis pavadino politikų teiginius, neva iš mokesčio surinktomis lėšomis bus tvarkomi miško keliai. Anot jo, ankstesniuoju Europos Sąjungos (ES) paramos laikotarpiu savivaldybės ir urėdijos galėjo naudotis 20 mln. litų ES parama miško keliams tvarkyti, tačiau teišnaudojo 5 mln. litų, o dabar skundžiasi, kad tam nėra lėšų. „Kodėl, užuot naudoję tuos pinigus, dar lenda į mokesčius mokančių savininkų kišenę, prisidengdami neva miško kelių remonto finansavimu? Galiu atsakingai tvirtinti ir įrodyti, kad nė vienas litas iš valstybinės Bendrųjų [miškų ūkio ]reikmių programos iki šiol nebuvo panaudotas netgi valstybinių miškų keliams tvarkyti“, – teigia asociacijos lyderis. [Iš valstybės biudžeto]... miškų keliams, anot jo, urėdijos gauna lėšų iš Kelių fondo, tačiau jomis finansuojama tik kelių, einančių per valstybinius miškus, priežiūra, nors mokestį moka visi. Kita vertus, juk keliai, einantys ir per kaimus, ir per miškus, privatiems sklypų savininkams nepriklauso.
Ieškos išeičių. „Mano asmenine ir visų miško savininkų nuomone, jau dabar miškų ūkis yra pernelyg apkrautas mokesčiais. Nepriekaištaudami urėdijoms, sutinkame, kad jų įnašas į valstybės biudžetą tikrai didžiulis, palyginti su kitomis valstybės įmonėmis, tačiau papildomas privačių miško savininkų apmokestinimas jau bus nepakeliamas“, – teigia A.Gaižutis. Pasak jo, kai mokesčiai neproporcingi ir neprotingi, lieka kelios išeitys: arba nieko nedaryti, arba eiti į šešėlį, arba įmones registruoti palankesnio mokestinio režimo valstybėse, remiantis ES įtvirtintu laisvo kapitalo ir darbo jėgos judėjimo principu. „Nemanome, kad valstybė ką nors laimės, jei pasuksime kai kurių kitų šakų įmonių pramintu taku ir įmones registruosime kitose šalyse. Miško savininkai tikisi, kad valstybės vadovė neskubės eksperimentuoti ir viską gerai išanalizuos prieš pasirašydama paskubomis priimtą nediskutuotą įstatymą", – LŽ kalbėjo Lietuvos miško savininkų asociacijos vadovas.
Pilną Kazimiero ŠLIUŽO straipsnį "Seimas miško savininkų neišgirdo - užkrovė mokestį" galite perskaityti "Lietuvos žinių" internetinėje svetainėje čia...>>>