Naujienos

2013 - 12 - 23

A.Salamakinas primygtinai siekė apmokestinti privačių miškų savininkus dar prieš Šv.Kalėdas. Galutiniam priėmimui pritrūko balsų. Bandys priimti 2014 sausį.

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas toliau primygtinai siekia priimti kontraversiškai vertinamas Miškų įstatymo pataisas XIIP-1092, kuriomis komiteto pirmininkas socialdemokratas Algimantas Salamakinas užsimojo įvesti naują papildomą mokestį privačių miškų valdytojams nuo visų gaunamų pajamų už parduotą mišką ir medieną. Nors Seimas 2013-12-10 nepritarė A.Salamakino komiteto siūlymui priimti pataisas skubos tvarka, tačiau vis vien bandoma prastumti priėmimą maksimaliai skubant, ir nekreipiant dėmesio į LR Vyriausybės siūlymus tobulinti Miškų įstatymo pataisų dalį, liečiančią naujų mokesčių įvedimą. 2013-12-23(pirmadienio) Seimo plenarinio posėdžio vaizdo įrašą galima peržiūrėti čia...>>> [pradėti žiūrėti įrašą nuo  02:54:33"] Pastraipsniui įstatymo pataisoms pritarta, dabar A.Salamakinui teliko Seime per neeilinę sesiją sausio 21-23 d. parlamentarus įtikinti pritarti visam Miškų įstatymo pakeitimų XIIP-1092 projektui, (įskaitant naują 5% mokestį).

2013-12-23 (pirmadienį) iš ryto vykusiame Seimo AAK posėdyje komiteto nariai tik tiek atsižvelgė į Vyriausybės išvadą, kad pasiūlė  atidėti mokesčio miškų savininkams įsigaliojimą iki 2015 metų pradžios. Tačiau komitetas kategoriškai nepritaria tam, kad  atidėti mokesčio priėmimą, kad detaliai išanalizuoti ir išdiskutuoti jau esamą mokestinę sistemą ir tik tada spręsti dėl papildomų mokesčių įvedimo (ką ir siūlė LR Vyriausybė).

Maža to, užsimojęs apmokestinti privačių miškų savininkus privalomais atskaitymais bendrosioms miškų ūkio reikmėms, Seimo AAK išbraukė iš bendrųjų reikmių sričių panaudojimo privačių miškų savininkų konsultavimą ir mokymą bei paramą privačių miškų savininkų organizacinėms struktūroms kurtis.

Tokie nepalankūs privačiam miškų ūkiui Miškų įstatymo pakeitimai sulaukė gausios Seimo narių kritikos, todėl galutiniam pataisų priėmimui pritrūko balsų. Akivaizdu, kad bus bandoma priimti Miškų įstatymo pakeitimus 2014 m.  sausio 21- 23 dienomis planuojamoje neeilinėje Seimo sesijoje.

Negi urėdai susiderina klausimus su politikais apeidami juos turinčią kuruoti Aplinkos ministeriją? Socialdemokratų partijos pirmininko premjero Algirdo Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė nepritarė skubotam naujo mokesčio įvedimui ir pavedė atlikti išsamią miškų ūkyje mokamų mokesčių analizę. [Vyriausybės nuomonės tekstas čia...>>>]

Susitikimuose su Lietuvos miško savininkų asociacijos atstovais Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis ir miškų ūkį kuruojantis viceministras Linas Jonauskas patikino, kad nei Aplinkos ministerija, nei Vyriausybė siūlymų didinti mokesčius privačių miškų savininkams neteikė. Tą patį aplinkos ministras patvirtino kalbėdamas pirmadienį (2013-12-23) vykusiame plenariniame posėdyje, kur pasakė, kad negali balsuoti už A.Salamakino siūlomas pataisas, kadangi yra Vyriausybės narys, o Vyriausybės pozicija yra kitokia.

A.Salamakino užmojus skubotai įvesti naują mokestį miškų savininkams pirmadienio (2013-12-23) plenariniame posėdyje stipriai sukritikavo opozicijos lyderis TS-LKD partijos pirmininkas Andrius Kubilius (pabrėžė, kad toks mokesčių įvedimo būdas galimai kertasi su Seimo statutu), visuomet nuosekliai privačios nuosavybės teises ginantys Lietuvos liberalų sąjūdžio partijos nariai Eligijus Masiulis, Gintaras Steponavičius, Remigijus Šimašius bei Eugenijus Gentvilas, nepritarti siūlomoms pataisoms ragino konservatorius Kazys Starkevičius.

Nepanašu, kad ir Seimo narys Algimantas Salamakinas netikėtai sumąstė per Miškų įstatymo subtilius patikslinimus giliau įlysti į mokesčių mokėtojų kišenes. Šis politikas yra prasitaręs, kad dėl mokesčių tarėsi su generaliniu miškų urėdu, palaikomu kitų urėdų. O visa esmė žymiosios A.Salamakino užmačios papildomai apmokestinti privačių miškų savininkus- tai surasti šaltinį kompensuoti biudžeto praradimus dėl dabartinės valdančiosios koalicijos įtakingų socialdemokratų A.Salamakino ir B.Bradausko pažado urėdams sumažinti jų įmokas į valstybės biudžetą ~10 mln.Lt. Akivaizdus to patvirtirtinimas- A.Salamakino prasitarimas už urėdijų pinigus finansuojamoje laidoje "Girių horizontai" 2013-11-02  http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/45434 (žiūrėti įrašą nuo 21:25-22:07)
Po to vyksta keistas sutapimas, kad būtent 2013-12-02 (kai A.Salamakino įregistruotos kontraversiškos Miškų įstatymo pataisos) buvo parašytas Generalinės miškų urėdijos raštas
[kopija čia...>>>], kuriuo siekiama ~10 mln. Lt sumažinti miškų urėdijų privalomą mokestį į biudžetą  ir bendrosioms miškų ūkio reikmėms tenkinti  iš pajamų už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką sumą (t.y. 2013–2015 metų laikotarpiu  nuo 97 mln.lt sumažinti iki  87 mln.Lt).

GMU žada, kad nesumokėti į biudžetą 12 mln.Lt bus nukreipti kelių urėdijų miškuose tvarkymui ir urėdijų miškų teisinei registracijai (plačiau- čia...>>>). Matyt, tas lėšas į bendrųjų miškų ūkio reiklmių fondą ir planuota susirinkti iš privačių miškų, įvedus naują 5 % privalomą mokestį bendrosioms miškų ūkio reikmėms tenkinti  iš pajamų už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką sumą. Juk vienoje TV laidoje "Girių horizontai" 2013-11-02 A.Salamakinas gyrėsi taręsis su urėdais ir kad jie suradę šaltinį kompensuoti biudžetui 10 mln.Lt, kurių nesumokėtų urėdijos, jei bus realizuotas GMU siūlymas.

Kas galėtų paneigti, kad pasinaudojant gerai įvaldytomis procedūrinėmis vingrybėmis, norėta tyliai ir skubiai 'prastumti' sumanytus pakeitimus? Šis įtarimas sustiprinamas tuo, kada vienintelė Generalinė miškų urėdija ėmėsi viešai piktintis, kuomet naujo mokesčio įvedimas privačių miškų savininkams nepraėjo taip sklandžiai, kaip planuota. Akivaizdi propoganda šia tema vykdoma per už urėdijų skiriamus pinigus finansuojamas LRT laidas „Girių horizontai“.

Nuomonę naujų mokesčių klausimu išsakė svarbiausios miškų sektoriaus asocijacijos. Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pastangos stabdyti Seime buldozeriu stumiamą naujo papildomo mokesčio įvedimą  privačių miškų savininkams ir valdytojams per LR miškų įstatymo  pataisas susilaukė plataus politikų ir asociacijų palaikymo. LMSA 2013-12-06 konferencijos rezoliucijoje [pateikiama čia...>>>] aiškiai išsakytą poziciją palaikė Lietuvos verslo konfederacija [raštas...>>>], Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA [raštas...>>>], Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacija LIETUVOS MEDIENA [raštas...>>>], Vakarų Lietuvos medienos perdirbėjų ir eksportuotojų asociacija [VLMPEA rašto 1 psl. ir rašto 2 psl. ], kritiškai dėl naujo mokesčio pasisakė Lietuvos laisvosios rinkos institutas ir daugelis politikų.  Aplinkos ministerijos parengtame LR Vyriausybės išvados Seimui projekte taipogi siūloma nepritarti skubotam naujo papildomo 5% mokesčio privačių miškų savininkams įvedimui [plačiau- čia...>>>]

LMSA komentaras: Tikėjomės, kad Seimo nariams prieš artėjančias Šv.Kalėdas užteks išminties ir socialdemokrato A.Salamakino  pataisos dėl naujo mokesčio bus grąžinta  rengėjams tobulinti, pavedant LR Vyriausybei, Aplinkos ir Finansų ministerijoms, įtraukiant į plačią diskusiją privačių miškų savininkų savivaldos organizacijas, išanalizuoti ir pateikti atsakingiems už ekonominį ir mokestinės bazės reguliavimą Seimo komitetams sprendimus, kaip nedidinant esamos mokestinės bazės peržiūrėti su privačiais miškais susijusią mokesčių sistemą ir tobulinti bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo sistemą.

Lūkesčiai nepasiteisino. Nepalankus privačiam miškų ūkiui įstytymas papunkčiui priimtas. Pritrūko balsų tik priimti visą Miškų įstatymo projektą. Bet tai- daugiau procedūriniai dalykai. Nebent įvyktų koks stebuklas ir Seimo valdantieji nuspręstų atmesti Miškų įstatymo pataisas, prisidėdami prie opozicijos. Prisimenant, kaip valdantieji 'susitvarkė' su kontraversiškai vertinamo Medžioklės įstatymo pakeitimų priėmimu, matyt anksčiau ar vėliau Seimo dabartinė dauguma prabalsuos už A.Salamakino pataisas. Pirmadienio (2013-12-23) posėdyje priimti sprendimai yra labiausiai nelaukta "kalėdinė dovanėlė" privačių miškų savininkams.  Prisiminkite tai, kuomet balsuosite už politikus per būsimus rinkimus. O rinkimų nusimato nemažai jau 2014 metais.