Naujienos

2013 - 12 - 20

Iš Panevėžio MU reikalaujama 230 tūkst.Lt žalos atlyginimo

Panevėžio miškų urėdija ketina bylinėtis su Panevėžio rajono savivaldybės Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos skaičiavimo komisija. Urėdiją apstulbino ant jos dantį dėl nereguliuojamos žvėrių populiacijos griežusiems rajono žemdirbiams priskaičiuota kompensacijų suma. Palyginti su praėjusiais metais, šįmet urėdija turės pakloti dvigubai didesnę sumą – per 230 tūkst. litų, informuoja sekunde.lt

 

Praėjusiais metais urėdijai  priklausančiuose komercinės medžioklės plotuose  gyvūnų ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms padarytos eibės kainavo 124 tūkst. litų.

[...] Šiais metais medžiojamųjų gyvūnų žemdirbiams padaryta žala – rekordinio dydžio. Ji siekia 302 tūkst. litų ir yra 116 tūkst. litų didesnė nei pernai, palyginti su ankstesniais metais, žala išaugo 3 kartus.

Stumbrų padaryti nuostoliai irgi gerokai didesni. Pernai šios miškų puošmenos  žemdirbiams pridarė šunybių  už beveik 46 tūkst. litų, o šiais metais jų padaryti nuostoliai viršija 70 tūkstančių litų.  Kaip žinoma, stumbrų padarytą žalą žemdirbiams kompensuoja Aplinkos ministerija. Kitų medžiojamųjų gyvūnų padarytus nuostolius atlygina Panevėžio miškų urėdija ir medžiotojų būreliai. Pastariesiems šiais metais reikės piginę palengvinti tik keliais tūkstančiais litų. [...]

Didžiąją dalį, daugiau kaip 230 tūkst. iš priskaičiuotų 302 tūkst. litų, nuostolių turėtų kompensuoti Panevėžio miškų urėdija. Kitaip sakant, žemdirbiams iš esmės žalą daro būtent profesionalios medžioklės plotuose karaliaujantys žvėrys.

Beje, dar ne visa medžiojamųjų gyvūnų pasėliams padaryta žala apskaičiuota. Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas [Vytas Jakubonis]sakė, kad žala dar neapskaičiuota 7 subjektams, kurie veda supaprastintą buhalterinę apskaitą arba yra nepateikę duomenų apie vidutinį pasėlių derlingumą.

[...]

Pasikeitė žalos apskaičiavimo metodika

Vedantiesiems supaprastintą buhalterinę apskaitą teks laukti vidutinių rajono pasėlių derlingumo rodiklių paskelbimo. Iki šių metų spalio mėnesio tokiais rodikliais buvo vadovaujamasi apskaičiuojant gyvūnų padarytą žalą visiems ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms.

Nuo spalio 1 dienos, pasikeitus Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams ir miškui apskaičiavimo metodikai, žala apskaičiuojama pagal kiekvieno ūkio pasėlių derlingumą.

V. Jakubonio teigimu, ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių pateikti pasėlių derlingumo rodikliai, palyginti su rajono pasėlių derlingumo vidurkiu,  yra gerokai aukštesni. Todėl žemdirbiams apskaičiuotos didesnės kompensacijos nei pernai.

Jis mano, kad nauja žalos apskaičiavimo metodika sumažins žemdirbių nepasitenkinimą. Ūkininkai daug metų skundėsi, kad jų pasėlius nuolat niokoja  elniai, stirnos, šernai. Kad ypač nukenčia tie dirbamos žemės plotai, kurie arčiausiai komercinių medžioklės plotų.

Jie piktinosi, kad miškų urėdijai priklausančiuose miškuose knibždėte knibždantys laukiniai žvėrys, o jų laukai jiems yra tarsi šėryklomis.

Žemdirbiai smarkiai kritikavo laukinių žvėrių padarytos žalos atlyginimo tvarką ir reikalavo, kad urėdijai priklausančiuose komercinės medžioklės plotuose būtų griežčiau reguliuojama laukinių žvėrių populiacija.

Jie įtarė, kad urėdija specialiai stengėsi priauginti kuo daugiau žvėrių vadinamoms pramoginėms medžioklėms, kad galėtų daugiau uždirbti iš jose dalyvaujančių užsieniečių.

[...]

Visą Ingos SMALSKIENĖS straipsnį " Panevėžio miškų urėdijai – ūkininkų smūgis" skaitykite 2013-12-19 sekunde.lt čia...>>>