Naujienos
LMSA pozicija dėl politikų užmojo papildomai apmokestinti privačių miškų savininkus susilaukė plataus palaikymo
Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pastangos stabdyti Seime buldozeriu stumiamą naujo papildomo mokesčio įvedimą privačių miškų savininkams ir valdytojams per LR miškų įstatymo pataisas susilaukė plataus politikų ir asociacijų palaikymo. LMSA 2013-12-06 konferencijos rezoliucijoje [pateikiama čia...>>>] aiškiai išsakytą poziciją palaikė Lietuvos verslo konfederacija [raštas...>>>], Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA [raštas...>>>], Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacija LIETUVOS MEDIENA [raštas...>>>], Vakarų Lietuvos medienos perdirbėjų ir eksportuotojų asociacija [VLMPEA rašto 1 psl. ir rašto 2 psl. ], kritiškai dėl naujo mokesčio pasisakė Lietuvos laisvosios rinkos institutas ir daugelis politikų. Aplinkos ministerijos parengtame LR Vyriausybės išvados Seimui projekte taipogi siūloma nepritarti skubotam naujo papildomo 5% mokesčio privačių miškų savininkams įvedimui [plačiau- čia...>>>]Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas 2013-12-02 įregistravo miškų įstatymo pataisas, kuriomis siekiama privačių miškų savininkų ir įmonių pajamas už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką papildomai apmokestinti privalomu 5% mokesčiu bendrosioms miškų ūkio reikmėms tenkinti (papildomai prie jau dabar miškų savininkų mokamo 15% gyventojų pajamų mokesčio). Šis pasiūlymas Miškų įstatymo 7 ir 11 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui XIIP-1092 buvo užregistruotas, o jau sekančią dieną skubiai apsvarstytas komitete (nekreipiant dėmesio į LMSA išsakytas pastabas ir raginimą pataisų iniciatoriui atsiimti naują mokestį įvedantį projektą) ir teiktas sekančią savaitę vykusio Seimo plenariniam posėdžiui svarstyti, siūlant toliau pataisas priimti skubos tvarka.
Mat naują mokestį įvedančios pataisos buvo "pakištos" kartu su pirminiame variante Vyriausybės parengtomis Miškų įstatymo pataisomis, kurios yra reikalingos valstybinės svarbos projektų statybai, kai trasos eina per miško žemę, įskaitant saugomas teritorijas.
Iki to laiko Seimo narius pasiekė LMSA konferencijos rezoliucija, asociacijos atstovai susitiko su Aplinkos ministru Valentinu Mazuroniu, kuris patvirtino, jog naujo mokesčio įvedimo iniciatyva tikrai neišėjo iš LR Vyriausybės ar Aplinkos ministerijos.
Po audringo svarstymo, eilės parlamentarų išsakytos kritikos, valdančiųjų balsų dauguma projektui Nr. XIIP-1092 vistiek buvo pritarta, tad liko tik priėmimas. Ir viskas būtų vykę pagal socialdemokrato A.Salamakino sumanymą, jei ne parlamentaro Kęstučio Daukšio prašymas, kuriam Seimas pritarė, kreiptis į Vyriausybę išvados šiam taip skubiai ir grubiai bandomam priimti naujo mokesčio įvedimui per Miškų įstatymo pataisas. [palačiau skaityti čia...>>>].
Vienoje radijo laidoje 2013-12-12 premjeras Algirdas Butkevičius pripažino, kad klausimas dėl papildomo 5% mokesčio nuo pajamų privačių miškų savininkams ir valdytojams nėra išdiskutuotas ir pažadėjo jį svarstyti Vyriausybėje. Negirdėjęs apie Seimo Aplinkos apsaugos komiteto užmojus buvo ir finansų ministras Rimantas Šadžius, kitoje radijo laidoje tvirtinęs, kad neįžvelgia mokesčių naštos didinimo, matomai su mokesčių politiką kuruojančia Finansų ministerija nieks naujojo mokesčio nustatymo miškų savininkams taipogi nederino? Nepanašu, kad ir Seimo narys Algimantas Salamakinas netikėtai sumąstė per Miškų įstatymo subtilius patikslinimus giliau įlysti į mokesčių mokėtojų kišenes.
Kas galėtų paneigti, kad pasinaudojant gerai įvaldytomis procedūrinėmis vingrybėmis, norėta tyliai ir skubiai 'prastumti' sumanytus pakeitimus?
Vienintelė Generalinė miškų urėdija ėmėsi viešai piktintis, kuomet naujo mokesčio įvedimas privačių miškų savininkams nepraėjo taip sklandžiai, kaip planuota.
Keistas sutapimas, kad būtent 2013-12-02 (kai buvo įregistruotos kontraversiškos Miškų įstatymo pataisos) buvo išsiųstas Generalinės miškų urėdijos raštas[kopija čia...>>>], kuriuo siekiama ~10 mln. Lt sumažinti miškų urėdijų privalomą mokestį į biudžetą ir bendrosioms miškų ūkio reikmėms tenkinti iš pajamų už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką sumą (t.y. 2013–2015 metų laikotarpiu nuo 99 mln.lt sumažinti iki 87 mln.Lt).
GMU žada, kad nesumokėti į biudžetą 12 mln.Lt bus nukreipti kelių urėdijų miškuose tvarkymui ir urėdijų miškų teisinei registracijai (plačiau- čia...>>>). Matyt, tas lėšas į bendrųjų miškų ūkio reiklmių fondą ir planuota susirinkti iš privačių miškų, įvedus naują 5 % privalomą mokestį bendrosioms miškų ūkio reikmėms tenkinti iš pajamų už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką sumą .
Lietuvosmiskai.lt inf.