Naujienos

2013 - 10 - 26

Medžioklės įstatymo užprogramuotas konfliktas kiršina ūkininkus ir medžiotojus

Ūkininkų nesutarimai su medžiotojais dėl šernų suniokotų pasėlių  yra visoje Lietuvoje aktuali problema. Šiame kontekste galima įžvelgti ne tik ūkininkų ir medžiotojų geranoriškumo vieniems kitų atžvilgiu stoką, bet ir Medžioklės įstatymo netobulumus, dėl kurių žemdirbiai ir medžioklės mėgėjai atsidūrė skirtingose barikados pusėse,- konstatuoja "Kaimo laikraščio" korespondentė Rasa Prascevičienė 2013-10-26 straipsnyje "Šernai knisa ūkininkų ir medžiotojų santykius".

Kaišiadorių r. Kruonio seniūnijos ūkininkas A.Kelpša ir Kruonio medžiotojų klubo valdybos narys R.Tamošiūnas bendros kalbos nesurado. Autorės R.Prascevičienės nuotr.

Žurnalistė drauge su Kaišiadorių r. savivaldybės administracijos sudaryta Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams ir miškui nuostolių skaičiavimo komisija, kantrybę dėl šernų siaubiamų pasėlių praradusiu ūkininku Antanu Kelpša ir dviejų medžiotojų klubų atstovais apvažiavo šernų nuniokotus laukus ir aiškinosi, kokios priežastys „programuoja“ konfliktą ir ar įmanomas konstruktyvus žemdirbių ir medžiotojų dialogas.

Straipsnyje rašoma, kad vieni medžiotojų klubai ieško ir randa sutarimą su ūkininkais, kiti gi į ūkininkus žiūri iš aukšto. O kai yra trintis, ji į gera niekada neišeina... Keletas ištraukų:

Anot Kaišiadorių r. savivaldybės administracijos Kruonio seniūnijos seniūno Audriaus Slavinsko [irgi ūkininkaujančio], konfliktų tokiais atvejais nekiltų, jei ūkininkai ir medžiotojai vieni kitų atžvilgiu elgtųsi sąžiningai ir geranoriškai. Jei gražiuoju susitarti nepavyksta, pirmiausia su raštišku prašymu atlyginti nuostolius žmogus turėtų kreiptis į vietos seniūną, o pastarasis inicijuoja, kad atvyktų savivaldybės sudaryta komisija.

Šiuo metu šalyje galiojantis Medžioklės įstatymas įpareigoja medžiotojų būrelį, kuriam priskirtame plote žvėrių padaryta žala, ūkininkui atlyginti nuostolius. Šeimininkai savo ruožtu turėtų bendradarbiauti su medžiotojais ir informuoti juos apie pastebėtą žvėrių „veiklą“ laukuose.

Mūsų seniūnijos teritorija užima 23 tūkst. ha plotą. Jame veikia vienas Prienų r. ir keturi Kaišiadorių r. registruoti medžiotojų būreliai. Ūkininkai ir medžiotojai konfliktuoja seniai. Ūkininkai lyg ir nori, kad medžiotojai vykdytų savo veiklą jų plotuose, bet, pavyzdžiui, galulaukėse nepalieka keliukų medžiotojų transportui pravažiuoti, o vėliau pyksta, kad šie išvažinėja pasėlius. Medžiotojai savo ruožtu į ūkininkus žiūri iš aukšto. O kai yra trintis, ji į gera niekada neišeina“, - neabejoja seniūnas. Pasak jo, blogybė ir tai, kad dažnas medžioklės būrelis yra tarsi uždara kasta, į kurią noriau priimamas žymus miestietis, verslininkas nei vietinis žemdirbys.

[...] „Medžioklės įstatymo 18 straipsnis reglamentuoja, kad už būrelio medžioklės plotuose žvėrių padarytus nuostolius finansiškai atsako medžiotojai. Dėl to jokios raštiškos sutarties ūkininkams ir medžiotojams šiuo metu sudarinėti neprivalu. Tiesa, 2001-2002 metais tokių sutarčių reikėjo. O nuo kitų metų sausio 1 d. ūkininkai galės uždrausti savo žemėje medžioti. Medžioklės ploto vienete turintis ne mažiau kaip 100 ha nuosavos žemės ūkininkas pirmumo teise galės tapti medžioklės būrelio nariu ir savarankiškai saugotis nuo laukinių žvėrių“, - teigė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Kaišiadorių skyriaus valdybos pirmininkas Vilius Karpavičius.

Tiesą sakant, kitos išeities, kaip tartis gražiuoju, nematau. Pažangios šalys šią problemą sprendžia kitaip – ten laukinės faunos padarytą žalą kompensuoja valstybė. O ir patys ūkininkai svetur elektriniais „piemenimis“ tveria ne tik gyvulius, bet ir kukurūzus, kitus pasėlius, naudoja šernus atbaidančius repelentus“, - kabėjo Lietuvos MŽD Kaišiadorių skyriaus, per metus sumedžiojančio 700-800 šernų, valdybos pirmininkas. Jam pritardamas Kruonio medžioklės klubo atstovas Rimas Tamošiūnas taip pat pastebėjo, kad jei ūkininkas turi resursų kelis kartus per sezoną pasėlius nupurkšti įvairiais chemikalais nuo kitų kenkėjų, gali rasti lėšų ir repelentams nuo žvėrių.[...]

Pilną "Kaimo laikraščio" korespondentės Rasos Prascevičienės 2013-10-26 straipsnį "Šernai knisa ūkininkų ir medžiotojų santykius" skaitykite čia...>>>