Naujienos

2004 - 05 - 11

Lietuvos 2004 – 2006 metų Bendrojo programavimo dokumento kaimo plėtrai prioritetas

LIETUVOS 2004 – 2006 METŲ BENDROJO PROGRAMAVIMO DOKUMENTO KAIMO PLĖTROS IR ŽUVININKYSTĖS PRIORITETO PRIEMONĖS: MIŠKŲ ŪKIS“

 

Paramą pagal priemonę „Miškų ūkis“ gaus privačių miško valdų savininkai ar jų asociacijos,   savivaldybės; valstybinės institucijos, atsakingos už valstybės miškus - tik veiklai, susijusiai su stichinių nelaimių ir gaisrų paveiktų miškų atkūrimu ir prevencinėmis priemonėmis.

Paramą veiklai Ne žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku gaus tik žemės savininkai. Prevencinėms priešgaisrinėms priemonėms, tokioms kaip priešgaisrinės įrangos įsigijimas, mineralizuotų juostų įrengimas ir atnaujinimas, informacinių ženklų įrengimas, tik valstybinės institucijos, atsakingos už priešgaisrinę ir sanitarinę miško apsaugą visų nuosavybės formų miškuose.

Maksimali paramos suma vienam paramos gavėjui pagal visas keturias veiklas – ne daugiau kaip 500 tūkst. eurų metams.

 Remiamos veiklos ir išlaidos, kurios bus apmokėtos

 1) Investicijos, skirtos miško ekonominei, ekologinei ir socialinei vertei didinti

Parama bus teikiama privačių miškų valdų infrastruktūros gerinimui, t.y. miško keliams ir jų įrenginiams, sausinimo grioviams ir jų įrenginiams, miško aikštelėms, kitai infrastruktūrai. Bus remiamos statybos, renovacijos ar įrengimo išlaidos, taip pat medžiagų ar įrenginių įsigijimo išlaidos.

Bus skatinamas jaunuolynų ugdymas.

Parama bus skiriama rekreacinės paskirties įrangos įsigijimo ir montavimo išlaidoms padengti.

Parama bus skiriama ir bendrosioms išlaidoms, tokioms, kaip užmokestis architektams, inžinieriams, ir konsultantams, mokėjimai už techninius tyrimus, patentų ir licencijų įsigijimas, bet ne daugiau kaip 10 proc. (sertifikuotiems techniniams tyrimams ir konsultavimui - ne daugiau 5 proc.) aukščiau išvardintų išlaidų.

Reikalavimai paramos gavėjams: a) pareiškėjas turės turėti galiojančius miško nuosavybės dokumentus; b) projektas negalės prieštarauti galiojančių teisės aktų numatytiems apribojimams miško valdoms bei turės būti suderintas su Regiono aplinkos apsaugos departamento rajono aplinkos apsaugos agentūra.

 Privačioms miško valdoms skirtiems projektams bus atlyginama 75 proc. tinkamų išlaidų. Maksimali parama – ne daugiau kaip 100 tūkst. eurų vienam projektui.

 2) Stichinių nelaimių ir gaisrų paveiktų miškų atkūrimas ir prevencinės priemonės

Parama bus teikiama: konkrečios vietovės stichinių nelaimių ir gaisrų prevencijos plano ar paveiktų miškų apželdinimo plano parengimui, stichinių nelaimių ir gaisrų paveiktų miško plotų sutvarkymo ir išvalymo išlaidoms, išlaidoms miško sodmenims, apželdinimo darbų išlaidoms (dirvos paruošimui, sodinimui, želdinių papildymui, želdinių apsaugos priemonėms), prevencinėms priešgaisrinėms priemonėms (mineralizuotų juostų įrengimui ir atnaujinimui, gaisrų stebėjimo bokštams), priešgaisrinės technikos įsigijimui, informacinių ženklų įrengimui.

 Reikalavimai paramos gavėjams: a) galinti gauti paramą atkūrimui minimali teritorija, paveikta stichinių nelaimių ir gaisrų, turės būti ne mažesnė kaip 0.5 ha; b) projektas negalės prieštarauti galiojančių teisės aktų numatytiems apribojimams miško valdoms bei turės būti suderintas su Regiono aplinkos apsaugos departamento rajono aplinkos apsaugos agentūra.

Šios veiklos projektams, skirtiems viešiesiems poreikiams tenkinti, bus atlyginta 100 proc. tinkamų išlaidų, bet ne daugiau 500 tūkst. eurų vienam projektui.

 3) Investicijos, skirtos miško kirtimui,  ruošos gerinimui ir racionalizavimui

Parama bus teikiama individualiems ar kooperuotiems projektams, skirtiems įsigyti naujai miško ūkio technikai ir įrangai (motoriniams pjūklams ir krūmapjovėms, medienos ištraukimo traktoriams, savikrovės priekaboms, medvežėms, medienos vežimo automobiliams), taip pat programinės įrangos projekto reikmėms įsigijimui.

 Reikalavimai paramos gavėjams: a) verslo plane pareiškėjas turės įrodyti, kad laikysis  aplinkosaugos reikalavimų, taip pat, kad, įgyvendinus projektą, ūkis atitiks ekonominio gyvybingumo kriterijus; b) numatytos investicijos (technika ir įranga) turės atitikti ES teisės aktais nustatytus reikalavimus, c) pareiškėjas negalės turėti mokestinės nepriemokos LR valstybės biudžetui; d) pareiškėjas turės tvarkyti buhalterinę apskaitą; e) pareiškėjas turės įsipareigoti ne mažiau kaip 5 metus nekeisti projekto įgyvendinimo sąlygų, neparduoti technikos ir įrangos,  įsigytos už paramos lėšas.

 Projektams, skirtiems atskirų naudos gavėjų ar jų grupių verslo plėtros poreikiams tenkinti, bus kompensuota 50 proc. tinkamų išlaidų, bet ne daugiau 200 tūkst. eurų vienam projektui.

              4) Ne žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku

              Parama bus teikiama miško žemės, kurioje anksčiau neaugo miškas (pvz.: miško aikštės, buvę medienos sandėliai ir kt.), rekultivuojamų karjerų ir durpynų, sąvartynų ir kitų žemės ūkio paskirties plotams nepriskiriamų privačių valdų žemių apželdinimui, kuris bus remiamas tik tuo atveju, jei tai bus suderinama su vietos sąlygomis ir atitiks aplinkosaugos reikalavimus.

                Parama bus teikiama: apželdinimo plano parengimui, miško sodmenų įsigijimo ir jų transportavimo išlaidoms, apželdinimo darbų išlaidoms (dirvos paruošimui, sodinimui, atželdinimui, želdinių apsaugos priemonėms) padengti. Sodinant greitos apyvartos želdinius, parama bus teikiama tik jų įveisimo išlaidoms kompensuoti.

 

                Reikalavimai paramos gavėjams: a) želdinimui skirta vietovė turės priklausyti privačiam savininkui, savivaldybėms; b) pareiškėjas iš rajono žemėtvarkos skyriaus turės gauti leidimą miškui veisti, taip pat turės būti parengtas miško želdinimo projektas, patvirtintas Regiono aplinkos apsaugos departamento rajono aplinkos apsaugos agentūros. Abu šie dokumentai turės būti pateikti paraiškas priimančiai institucijai; c) želdinimo projekte turės būti išvardintos sodinamų medžių rūšys, želdinių sudėtis, tankumas ir sodmenų kiekiai pagal medžių rūšis, želdinių įveisimo metodas ir nurodomos želdinių apsaugos priemonės. Rengiant projektą bus būtina laikytis Aplinkos ministerijos parengtų rekomendacijų. Parenkant medžių rūšis reikės atsižvelgti į dirvožemio sąlygas; d) miško želdiniuose turės būti mažiausiai 20 procentų lapuočių medžių rūšių. Parama nebus teikiama grynų spygliuočių želdinių veisimui.

 Privačių valdų apželdinimo projektams bus kompensuojama 90 proc. tinkamų išlaidų, bet neviršijant 3 436 – 5 272 Lt/ha miško veisimo išlaidų (priklausomai nuo lapuočių ir spygliuočių medžių santykio) bei papildomai neviršijant 1985 Lt/ha apsaugos priemonėms. Maksimali paramos suma 200 tūkst. eurų vienam projektui.

 Priemonę „Miškų ūkis“ įgyvendins Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos. Visi pareiškėjai privalo pateikti teisingai užpildytas paraiškas ir visus reikalingus dokumentus regioniniams Agentūros skyriams, esantiems visose apskrityse. Čia bus atlikta pirminė dokumentų patikra,  po to jie bus perduoti Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos, kur ir bus priimtas galutinis sprendimas dėl paramos suteikimo.

Taip pat numatoma remti ir žemės ūkio paskirties žemės apželdinimą mišku, tačiau ši parama bus taikoma pagal Kaimo plėtros 2004 –2006 metams planą.

 

Parengė Jurga  Palionytė

Šaltinis: http://www.zum.lt