Naujienos

2013 - 07 - 10

CEPF Valdybos posėdyje Briuselyje aptartos ES miškų politikos aktualijos

Š.m. liepos 9 d. (antradienį) Briuselyje, Europos miškų rūmuose, vyko Europos miško savininkų asociacijų federacijos (CEPF) Valdybos posėdis. Darbotvarkėje- svarbūs privačių miškų savininkams klausimai, pradedant ES Bendrosios žemės ūkio politikos reforma, numatoma finansine parama miškininkystės priemonėms naujuoju 2014-2020 m. finansiniu laikotarpiu per BŽŪP Kaimo plėtros programą, rengiama ES Miškų strategija, derybų stadijoje vykstančiu procesu dėl Teisiškai įpareigojančio susitarimo dėl Europos miškų ir baigiant CEPF organizaciniais reikalais, bendradarbiavimo su kitomis europinėmis organizacijomis aktualijomis bei kitais klausimais.

Visą dieną užtrukusiame europinės miškų savininkus vienijančios organizacijos Valdybos posėdyje dalyvavo  dr.Algis Gaižutis, Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pirmininkas (šį pavasarį Šveicarijoje vykusioje CEPF Generalinėje Asamblėjoje perrinktas CEPF Valdybos nariu 2013-2015 m. kadencijai).

Svarbu pažymėti, kad CEPF stiprina savo komandą, nuo š.m. rudens prie federacijos sekretoriato prisijungs du konkursinę atranką praėję kvalifikuoti `specialistai: tarptautinio darbo patirtį turintis 33 metų miškininkas ekonomistas dr.Clemens von Doderer iš Vokietijos ir 28 –rių miškininkystės magistro laipsnį Helsinkio universitete įgijusi, marketingo bei komunikacijos praktinę patirtį dirbdama tarptautinėse organizacijose įgijusi Eveliina Varis iš Suomijos. Šiuos papildomus etatus finansuos Vokietijos ir Suomijos miško savininkų asociacijos. Viso CEPF sekretoriate šiuo metu dirba trys pastovūs darbuotojai ir du studentai-stažuotojai.

Prie CEPF šiais metais prisijungė ką tik į ES nares priimtos šalies- Kroatijos privačių miško savininkų asociacijų sąjunga. Tikruoju federacijos nariu pageidauja tapti ir Serbijos valstybinių miškų organizacija, tačiau šis prašymas nepatenkintas, kadangi CEPF jungia nacionalines privačių ir savivaldybių miškų organizacijas, o valstybinių miškų valdytojai yra susibūrę į europinę organizaciją EUSTAFOR. Tačiau bendradarbiavimas su Serbijos miškininkais vyksta ir bus tęsiamas ateityje, kartu remiant besikuriančias privačių miškų savininkų organizacijas.

Valdybos posėdyje konstatuota, kad baigiamame rengti ES kaimo plėtros reglamente yra numatyta daugiau ir palankesnių paramos priemonių tvariam ūkininkavimui miškuose, numatyta  skirti daugiau dėmesio miškų savininkų kooperacijai, gamintojų grupių kūrimuisi, konsultavimo paslaugų plėtotei, didesnis galės būti ir finansavimo intensyvumas iš ES fondų- iki 75 proc. Ir tik nuo šalių narių rengiamų nacionalinių kaimo plėtros programų priklausys, kiek iš numatomų galimybių bus pasinaudota. CEPF neramina tik tai, kad reglamento tekste neliko ankstesniame finansiniame laikotarpyje aiškiai akcentuoto miškų ūkio konkurencingumo prioriteto. Tad laukia intensyvus darbas ne tik Briuselyje, bet ir Lietuvoje.

Kalbėta ir apie situaciją medienos rinkose. Austrai ir vokiečiai, kaip ir jų kaimynai čekai bei vengrai, džiaugiasi aukštomis žaliavinės medienos kainomis. Skandinavai sunerimę dėl vis aiškėjančių pokyčių popiermedžių rinkoje, kadangi pastaruoju metu uždarytos ar uždaromos bent 6-7 celiuliozės gamybos linijos (dėl ženklai mažėjančios laikraštinio popieriaus paklausos). Tad vertinama, kad reikės surasti, kaip panaudoti ~4 mln.m3 atliekančių nuo dabartinės gamybos popiemedžių. Pertvarkyti gamybą naujų produktų gamybai reikalauja laiko bei didelių investicijų į mokslinius tyrimus. Tad skandinavai tikrai intensyviai dirba ieškodami naujų sprendimų ir veiklos krypčių. Kalbama, kad vienas iš šiuo metu plėtojamų perspektyvinių projektų – suskystintų dujų iš medienos biomasės gamyba. Tikimasi, kad šis kuras bus vis plačiau panaudojimas transporte (suskystintomis dujomis jau varomi pirmieji keleiviniai keltai).  Kartu ši technologija yra paprastesnė ir pigesnė, lyginant su biodyzelino gamyba iš biomasės. Šiame kontekste miškų savininkams labai svarbu yra dalyvauti Europos miškų sektoriaus technologijų platformos (FTP) veikloje, kur sprendžiama dėl mokslinių tyrimų krypčių ir prioritetų teikiant rekomendacijas Europos Komisijai dėl miškų sektoriui svarbiausių sričių finansavimo per ES Bendrąją tyrimų programą. Nacionalinės technologijų platformos prisideda prie prioritetų nustatymo finansuojant prioritetinius miškų sektoriui projektus iš nacionalinių biudžetų.  

Labai palankiai įvertintas kartu su CEPF trijų Baltijos valstybių nacionalinių miško svaininkų asociacijų iniciatyva Briuselyje š.m. birželio 26 d. surengtas seminaras aptarti sisteminius miškų savininkų privačios nuosavybės teisių pažeidimus Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Europos miškų rūmuose bei Europos Parlamente, padedant europarlamentarei Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei, vykęs tarptautinis seminaras sulaukė pakankamai politikų dėmesio bei gerų atsiliepimų. Panašius regioninius seminarus aktualiomis keletui šalių temomis CEPF nuo šiol planuoja organizuoti reguliariai.  Beje, priešais pat Europos Parlamentą Liuksemburgo aikštėje įsikūrusiuose Europos Miškų rūmuose yra visos sąlygos rengti  iki 50 dalyvių sukviečiančias konferencijas, pasitarimus ir pan.pobūdžio renginius. Šia galimybe gan intensyviai naudojasi Skandinavijos šalių ir Vokietijos miško savininkų organizacijos.

Daug įvairiausių svarbių miškų sektoriui renginių ir įvykių vyks antrąjį šių metų pusmetį, pasibaigus vasaros atostogų laikotarpiui. CEPF daugumoje jų aktyviai dalyvauja. Sekantis CEPF Valdybos posėdis numatytas š.m. gruodžio 12 d. Suomijoje.