Naujienos

2013 - 05 - 05

Mikologas prof.E.Kutorga žada grybų derlių

Grybų tikrai bus, tačiau nedrįsčiau prognozuoti kada ir kokių“, – tvirtina interviu potalui Alfa.lt Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Botanikos ir genetikos katedros profesorius, mikologas Ernestas Kutorga.Bus ar nebus šie metai grybingi, parūpo todėl, kad jau pasirodė pirmieji pavasariniai valgomi grybai bobausiai, o dzūkės moterys, remdamosi savo gyvenimiška patirtimi ir ilgamete gamtos stebėsena, tvirtina, kad visi ženklai rodo, kad metai bus grybingi.

„Visiškai teisingas ir mokslo įrodytas dalykas yra grybų maksimumo ir minimumo augimo ciklai. Jie įvairuoja, bet maždaug kas 5–7 metus grybai dygsta aktyviau“, – patvirtino E. Kutorga, klausiamas, ar gali pasikartoti prieš keletą metų buvęs baravykų dygimo protrūkis, kai net ir nepatyrę grybautojai šiuos „grybų pulkaunykus“ iš miško tempė didžiausiais „kašikais“.

Kodėl taip atsitinka, atsakyti nėra lengva, nes tas grybų protrūkis nėra iki galo mokslininkų išaiškintas, tačiau tai gali lemti visa eilė faktorių – grybienai reikia pakankamai maisto medžiagų, svarbūs drėgmės, šilumos faktoriai, svarbi ir gamtinių sąlygų priešistorė (pavyzdžiui, po sausros grybiena gali būti sustojusi augti, ir tada ji sunkiai atsistato). O vadinamasis pramečiavimas nėra iki šiol išaiškinta biologinė grybų savybė.

[...]

Pasak mokslininko, kai miškas keičiasi, medžiai labai pasensta ir ryšiai su grybais susilpnėja, tai grybai gali paprasčiausiai pasitraukti į palankesnę aplinką ar vadinamą augavietę.

„Nereikia pergyventi – metai bus geri. Ir grybų tikrai bus. Masiškai ar ne, kitas klausimas, bet jie tikrai išaugs, pasirodys“, – ramino mikologas E. Kutorga.

[...]
Visą žurnalisto Rimanto Varanausko 2013-05-05 parengtą straipsnį "Mikologas Kutorga: grybų bus!" skaitykite portale Alfa.lt čia...>>>