Naujienos

2013 - 04 - 26

Bebrų skaičiaus reguliavimas- sudėtingas iššūkis

Bebrų Lietuvoje per paskutiniuosius keletą metus pagausėjo daugiau kaip dvigubai. Spartus  šių gyvūnų skaičiaus gausėjimas tęsiasi jau keliolika metų - nuo tada, kai sumažėjo jų kailių paklausa. Daugėjant bebrų auga ir jų daroma žala. O sureguliuoti bebrų skaičių nėra paprasta net įgudusiems medžiotojams.

"Bebrai – naudingi gyvūnai, bet toks jų skaičius mūsų mažoje šalyje tikrai per didelis", - teigė spaudoje Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys. Esą bebrai jau užpildė visas ekologines nišas ir jų skaičių reguliuoti reikėtų. Anot L.Budrio, bebrams gero elgesio taisyklės negalioja, todėl jie įsikūrę brandžiuose miškuose ir melioracijos grioviuose pridaro daug bėdų. "Jie taip užtvenkia laukus, kad vietoje javų, reikėtų ryžius auginti", - teigė L.Budrys.

Natūraliai gamtoje bebrų populiacija beveik nesireguliuoja. Juos medžioja vilkai, bet pastarųjų skaičius žymiai mažesnis, todėl bebrų skaitlingumui plėšrūnų medžioklės turi mažai įtakos. Kartais bebrą kitą nutveria lūšis.

Rytų ir Pietryčių Lietuvos savivaldybėse gyvenantys miškų ir žemės sklypų savininkai skundžiasi, kad dėl didžiausių Lietuvoje gyvenančių graužikų veiklos užtvindomi pasėliai, šienaujamos pievos bei ganyklos, pakeliamas vandens lygis melioracijos grioviuose, apgraužiami vertingi medžiai, užtvindomi ūkiniai miškai, kai kuriuose mažuose upeliuose dėl pastatytų užtvankų susilpnėja srovės ir uždumblėja dugnas, todėl nyksta lašišinės žuvys.

Bebras yra vienas stambiausių mūsų krašto graužikų. Žvėries kūnas (kartu su uodega) yra apie 1,5 m ilgio ir sveria apie 20 kg. Praėjusiais metais Lietuvoje buvo suskaičiuota virš 48 tūkst. bebraviečių, kuriose gyvena po kelis gyvūnus, o sumedžiota daugiau kaip 20 tūkst. šių graužikų. Bebrai gyvena poromis. Vieną trobelę paprastai užima visa šeima: tėvai, pirmamečiai ir antramečiai jaunikliai. Taigi vienoje trobelėje ar urve gali būti iki 10 (vidutiniskai 4—5) individų. Gyvena bebrai 15 —20 m. Bebrų medžioklės sezonas trunka nuo rugpjūčio 15 iki balandžio 15 dienos.