Naujienos

2005 - 04 - 05

*Teismas nurodė gandralizdžius perkelti į saugias vietas

Gamtininkai priskaičiuoja apie 13-15 tūkstančių Lietuvoje perinčių gandrų porų. Trečdalis gandralizdžių – maždaug 5 tūkstančiai, Lietuvos ornitologų draugijos duomenimis, yra sukrauti ant elektros perdavimo linijų atramų. Kadangi dėl to gali kilti elektros tiekimo sutrikimų, energetikai šią problemą kartais imasi spręsti barbarišku būdu. Jie gandralizdį paprasčiausiai nuverčia. Taip pažeidžiamas Laukinės gyvūnijos įstatymas, draudžiantis savavališkai ardyti paukščių lizdus. Toks pažeidimas kovo mėnesį buvo nustatytas Minupių kaime Kelmės rajone. Valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės pareigūnai skyrė administracinę baudą elektros energijos tiekimo įmonės dispečeriui, kuris pavedė šios įmonės išvažiuojamajai brigadai sunaikinti baltojo gandro lizdavietę, ir nurodė atstatyti nuverstą lizdą. Šį sprendimą energetikai apskundė teismui. Šiaulių apygardos administracinis teismas, konstatavęs, kad nuobaudos skyrimas buvo teisingas veiksmas, ir atsižvelgęs į tai, kad energetikai dar iki teismo įrengė specialią platformą gandrams ant tos pačios atramos Minupių kaime, baudą pakeitė įspėjimu ir nurodė, kad elektrą tiekiančios įmonės turėtų gandralizdžius perkelti į saugias vietas.

Kaip globoti gandrus, pasak Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialisto Eugenijaus Leonavičiaus, reikėtų pasimokyti iš kaimynų lenkų. Jau ne vieną dešimtmetį Lenkijoje energetikų pastangomis sukrauti ant elektros linijų atramų lizdai perkeliami ant specialių platformų. Taip išsaugoma ir lizdavietė, ir užtikrinamas elektros linijos saugumas.

Baltasis gandras daugelyje Europos valstybių tapo didele retenybe. Jis yra globojamas pagal ES laukinių paukščių apsaugos direktyvą. Lietuva gali didžiuotis, kad turi didelę šių paukščių populiaciją. Šiuo metu mūsų šalyje bei šiaurinėje Lenkijoje yra susitelkusi didžioji Europos baltųjų gandrų populiacijos dalis.

Šaltinis: www.am.lt