Naujienos

2013 - 02 - 18

Toliau įgyvendinama dar viena Miškų įstatymo pakeitimu ankstesniojo Seimo aprobuota privačios nuosavybės nusavinimo afera

Aplinkos ministras 2013-02-06 pakeitė Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarką, joje įteisindamas baigiantis praeito Seimo kadencijai energetikų ir juos palaikančių politikų grubiai prastumtus Miškų įstatymo  pakeitimus, suteikiančius teisę servituto turėtojams neatlyginant savininkams kirsti jų nuosavybėje esantį mišką.  Pakeitimai įsigalioja nuo 2013-03-01...>>>

Tokiai iškreiptai nacionalizacijos formai prieštaravo Lietuvos miško savininkų asociacija, nesutiko net Aplinkos ministerija ir Teisingumo ministerija, tvirtindami, kad užtenka jau esamo teisinio reglamentavimo perimant privačią nuosavybę visuomenei svarbiems projektams įgyvendinti, tačiau nei Seimas, nei Prezidentė išsakytų argumentų neišgirdo. Svarstant servitutų miško žemėje nustatymo tvarkos pakeitimus, LR Energetikos ministerijos parengtiems siūlymams kategoriškai prieštaravo Aplinkos ministerija (2012-08-13 raštas Nr. (12-3)-D8-7153). Argumentuotas abejones dėl rengiamų projektų reikalingumo yra išsakiusi  Teisingumo ministerija ministerija (2012-08-23 raštas Nr. (1.6.) 2T -1361), siūlydama naudoti jau esamą teisinį reglamentavimą kaip pakankamą.

Lietuvos miško savininkų asociacija kreipėsi į Jos Ekscelenciją Lietuvos Respublikos Prezidentą Dalią Grybauskaitę su prašymu stabdyti nuo politinės arenos nueinančio Seimo aprobuotą privačios nuosavybės nusavinimo aferą ir vetuoti  2012-11-06 Seimo rytiniame neeiliniame posėdyje Nr. 483 priimtą LR miškų įstatymo 5 ir 11 str. pakeitimo įstatymą  XIP-4901(2).

Miškų savininkai atkreipia  Prezidentės dėmesį, kad įsigaliojus LR miškų įstatymo 5 straipsnio 3 dalies 4 punkto papildymo pakeitimais būtų sukurtas precedentas de facto nusavinti privačią nuosavybę per servituto teisės suteikimą, apeinant šiuo metu galiojantį miško žemės paėmimo visuomenės poreikiams teisinį reglamentavimą ir išvengiant prievolės atlyginti nuostolius privačios nuosavybės savininkui. Įstatymo pakeitimu servituto į mišką turėtojui suteikiama teisė keisti tikslinę žemės paskirtį, gauti leidimus ir kirsti mišką be to miško savininko žinios ir sutikimo, t.y. servituto turėtojui privačios nuosavybės dalyje suteikiamos netgi didesnes teises nei miško bendrasavininkui.

Siekiamas įtvirtinti teisinis reglamentavimas, kuomet privačios miško žemės dalį pavertus kitomis naudmenomis ir servituto turėtojui tokioje dalyje iškirtus mišką bei pastačius atitinkamus objektus, savininkas negalės jam nuosavybės teise priklausančios miško žemės dalies naudoti pagal nustatytą paskirtį, kadangi miškų ūkio veikla tokiuose plotuose būtų negalima. Taigi, įstatymo įsigaliojimo atveju  miško žemės sklypo savininko teisė naudotis jam nuosavybės teise priklausančio miško žemės sklypo dalimi būtų ne apribojama, bet realiai eliminuojama. Be to, įstatymu nustačius servitutą, už nuosavybės nusavinimą net nebūtų atlyginama. Tai paneigia privačios nuosavybės teisių neliečiamumo ir apsaugos principus, įtvirtintus LR Konstitucijoje. [Rašto kopija pateikiama čia...>>>]

"Tikėjomės, kad LR Konstitucijos garantas- šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė- nesitaikstys su energetikų grubiais kėslais kurpiant tik sau palankius įstatymų pakeitimus kėsintis nusavinti privačią nuosavybę ir užkirs kelią tokiam precedento Europos Sąjungos šalyse dar neturinčiam atvejui"- sakė kreipimąsi į šalies vadovę pasirašęs LMSA pirmininkas dr.Algis Gaižutis.

Į argumentus valdžios institucijose neatsižvelgta. O kam? Juk jau yra išbandyta praktika su net aštuntus metus LR Konstituciją pažeidžiančiu  Medžioklės įstatymu, nesiskaitoma su privačia nuosavybe ir eilėje kitų teisės aktų... Vertybių krizė Valstybės gyvenime daro žalą ne taip pastebimai, tačiau ilgam laikui.

Ne veltui miško savininkas Kazimieras Šiaulys yra sakęs: Vargas tai valdžiai, kuri paniekina ir trypia privačią nuosavybę ...>>>

*******************************

Lietuvosmiskai.lt komentaras: Jei energetinių objektų įrengimui reikalingų privačių miško žemių plotams taikyti galiojančias miško žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūras- tenka sumokėti savininkams kompensacijas, o nustačius nuosavybę realiai nusavinančias servitutų teises įstatymu norima išvengti tokios prievolės ir eliminuoti miško savininkų teisę į nuosavybę. Ir nusispjaut į LR Konstituciją ir joje įtvirtintą privačios nuosavybės neliečiamumą: 23 straipsnis. Nuosavybė neliečiama. Nuosavybės teises saugo įstatymai. Nuosavybė gali būti paimama tik įstatymo nustatyta tvarka visuomenės poreikiams ir teisingai atlyginama.

Politikai kurti labai savalaikiai nuskambėjusiems Lietuvos teisės instituto ekspertų perspėjimams apie pernelyg neproporcingai suvaržytas privačių miško savininkų nuosavybės teises. Teisininkai priminė, kad teisė į nuosavybės apsaugą reiškia pirmiausia garantiją, kad valstybė, o tikriau sakant konkrečiu metu politinę galią įgijusi grupuotė, savavališkai neperskirstys nuosavybės. Žmogaus teisių svarba slypi tame, kad pastarosios nustato ribas valstybės galiai, kad valstybės galia nebūtų piktnaudžiaujama.