Naujienos

2013 - 01 - 12

Europos Komisija nenori per kaimo plėtros fondą remti valstybinių miškų valdytojų

Šiuo metu 33 proc. Lietuvos teritorijos užimančių miškų savininkams ir valdytojams skiriama Kaimo plėtros programos 2007-2013 m.parama sudaro apie 10 proc. lėšų. Europos Komisija Ateinantis dėl būsimojo finansinio laikotarpio laikosi pozicijos, kad parama iš Kaimo plėtros fondo 2014-2020 m. nebūtų skiriama valstybiniams miškams, - informuoja portalas Grynas.lt

Be to, aplinkosaugininkai nuogąstauja, kad svarstant nacionalinę kaimo plėtros programą esminis dėmesys neva koncentruojamas į ūkines veiklas miške, o gamtinė įvairovė pamirštama. Jie norėtų, kad daugiau paramos lėšų būtų skiriama gamtinės įvairovės apsaugai, retas miško rūšis ir buveines išsaugant pasyviomis priemonėmis, t. y. nesikišant į natūralius procesus. Gamtosaugininkai siūlo neremti naujų kelių ir melioracijos sistemų miškuose įrengimo, kurie suskaido kraštovaizdį bei sunaikina didelę dalį ekosistemų.

[...]

Vyksta derybiniai procesai

Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento direktorės pavaduotoja Vilma Daugalienė teigė, kad šiuo metu kitąmet prasidėsiančiam naujam Kaimo plėtros programos etapui rengiama teisinė bazė.

„Naujasis reglamentas Europos Sąjungoje (ES) sudėtingiau derinamas negu buvo anksčiau. Po Lisabonos sutarties priėmimo, į šitą procesą yra įsijungęs ir Europos Parlamentas (EP), o šiuo metu derybos su EP dar nėra prasidėjusios. Kol kas diskusijos vyko tik Europos Komisijoje (EK), kur valstybės narės išsakė ir derino savo poziciją. Dabar rengiamas mandatas deryboms su EP, bet pirmiausia jis turi pateikti savo išvadas dėl reglamento projekto“, - situaciją komentavo V. Daugalienė.

Jos teigimu, nauja Kaimo plėtros programa atsiras tik tada, kai reglamentas bus patvirtintas. O iki to dar laukia nemažai derybinių susitikimų.

„Lietuvoje su socialiniais partneriais šiuo klausimu pradėjome dirbti nuo 2011 m. Analizavome, kokia yra dabar patirtis, kas buvo gerai, kas blogai, kaip reikėtų galvoti į ateitį. Yra peržiūrimos egzistuojančios strategijos, bus daroma stiprybių ir silpnybių analizė ir tada iš tokios analizės pasimatys, koks turi būti naujosios programos turinys“, - aiškino Kaimo plėtros departamento direktorės pavaduotoja.

Artimiausią pusmetį, jos teigimu, vyks programos turinio derinimo susitikimai, o paskui jau bus parengta partnerystės sutartis su visomis paramos gairėmis.

Kalbėdama apie būsimos programos tikslus ir pokyčius su esama tvarka, pašnekovė teigė, kad nauja programa bus orientuojama į inovacijas, prisitaikymą prie klimato kaitos, konkurencingumo didinimą. „Turinys turėtų būti kokybiškesnis ir kuriantis didesnę pridėtinę vertę“, - sakė V. Daugalienė.

EK nenori paramos skirti valstybiniams miškams

Paklausta apie miškams skiriamą paramą iš Kaimo plėtros programos, specialistė teigė, kad šiuo metu 33 proc. Lietuvos teritorijos sudarantiems miškams skiriama parama sudaro apie 10 proc. lėšų.

„Miškininkų noras yra ir būsimam laikotarpiui gauti paramą, todėl vyksta apie tai diskusija. EK yra nustačiusi, kad parama iš Kaimo plėtros fondo nebūtų teikiama valstybiniams miškams. Ji kategoriškai laikosi šitos nuomonės, nors daug valstybių narių norėtų, kad būtų teikiama tokia parama“, - pastebėjo V. Daugalienė.

Jos teigimu, EK motyvacija tokia, kad valstybiniai miškai – yra valstybės galvos skausmas ir tokius dalykus turėtų finansuoti šalies biudžetas.

„Kaimo plėtrai pinigai yra skiriami silpniems, privatiems žemės ir miškų savininkams, kurie neturi kitų finansavimo šaltinių ir valstybė jais mažiau rūpinasi, kadangi jie yra privatūs“, - sakė V. Daugalienė.

Ji pabrėžė, kad kol kas vyksta tik diskusija, ar bus skiriama lėšų valstybiniams ar privatiems miškams, tačiau svarbiausia, jos teigimu, į viską žiūrėti integraliai: „Negali būti požiūris, kad miškams duokite tiek (lėšų – red. past) ir mes susitvarkysime. Reikia žiūrėti, kur yra skauduliai. EK yra paskelbusi savo įžvalgas, jie patys mato, kur labiausiai reikia investuoti ir tai savotiškai padiktuos kokios proporcijos bus skirstant lėšas“, - apibendrindama kalbėjo V. Daugalienė.

[...]

Plačiau su Europos partnerystės elgesio kodeksu galite susipažinti čia (paspaudę ant nuorodos), su 2014–2020 m. Nacionalinės pažangos programa –čia, Europos Komisijos Partnerystės sutarties įžvalgomis Lietuvai (anglų k.) – čia.

Visą straipsnį "Naujoji kaimo plėtros programa: gamtininkai nori daugiau lėšų miškams" skaitykite 2013-01-11 portale Grynas.lt čia...>>>