Naujienos

2012 - 10 - 10

Vėtros spalio pradžioje stipriai nusiaubė šalies miškus

Š.m. spalio 6 d. prasiautę vėtros Panevėžio, Radviliškio, Anykščių, Utenos, Ignalinos, Zarasų ir kt. rajonų miškuose išvartė ir išlaužė didelius kiekius medžių: valstybiniuose miškuose apie 200 tūkst. m³ (preliminarūs GMU duomenys), taip pat nukentėjo ir privatūs miškai. Preliminarūs vėtrų suniokotų medynų kiekiai privačiuose miškuose panašūs- apie 180-220 tūkst. m³.Skirtingai nei prieš dvejus metus, kai škvalas buvo išklojęs dalį Dzūkijos miškų, šį kartą labiausiai nukentėjo Vidurio Lietuvos miškai.

Vėtros stipriai pažeistą mišką būtina sutvarkyti neatidėliojant. Miškų urėdijų miškininkai operatyviai pradėjo tvarkyti vėtros pažeistus miškus.

Valstybinė miškų tarnyba ir Lietuvos miško savininkų asociacija kviečiame privačių miškų savininkus  apžiūrėti savo valdas ir organizuoti vėjo pažeistų medžių likvidavimą. Dabar palankūs orai sausesnių miškų tvarkymui, šlapesniuose miškuose palankiau dirbti žiemą dirvai įšalus. Miško darbų metu reikia taikyti technologijas, maksimaliai apsaugančias nuo mechaninių sužalojimų paliekamų augti medžių antžeminę dalį ir šaknis.

 ****************************************************************************

LMSA ATMINTINĖ nukentėjusiems nuo vėtrų miškų savininkams(2012 m.spalis)

Jei Jūsų mišką nusiaubė škvalas, skubiai atlikite keletą darbų:

1. Per 5 dienas po vėjovartų pastebėjimo praneškite urėdijai arba Valstybinės miškų tarnybos (VMT) teritoriniam poskyriui pagal Jūsų miško vietą. Jei planuojate pasinaudoti ES parama miškui sutvarkyti ir atkurti, pareikalaukite, kad kad Jūsų sklypas būtų užregistruotas girininkijos Abiotinių veiksnių, ligų, vabzdžių ir gyvūnų padarytų pažeidimų registracijos žurnale.

2. Apeikite savo mišką ir nustatykite plotus, kuriuose sveikų stačių medžių mažiau nei pusė (sveiki medžiai sudaro mažesnį kaip 0,4 skalsumą). Tokius plotus geriau iškirsti plynai. Kirsti plynai nėra privaloma, tačiau palikus tokį išretintą medyną dar kelis metus teks šalinti naujai išvirtusius ir nulinkusius medžius. Ir bus daug sudėtingiau užtikrinti miško atkūrimą.

3. Šiems plotams apmatuoti pasikvieskite specialistą (miškininką), nes tam reikia specialių įrankių ir miškotvarkinės informacijos.

4. Likusiame plote apytikriai suskaičiuokite nulaužtus ir nulenktus  medžius pagal medžių rūšis. Išverstų su šaknimis nereikia skaičiuoti.

5. Užpildykite Pranešimą apie ketinimą kirsti mišką (formą galite atsispausdinti iš interneto čia...>>>) ir išsiųskite paštu registruotu laišku į rajono, kuriame yra miškas, VMT Miškų kontrolės skyriaus teritorinį poskyrį (kontaktus rasite čia...>>>). Telefonu sužinokite, ar Jūsų pranešimas užregistruotas. Galite užpildyti ir poskyryje, tik su savimi turėkite miško nuosavybės dokumentus. Taip pat galima pranešimą pateikti internetu per Aplinkosaugos leidimų išdavimo sistemą ALIS.(prisijungimas čia...>>>).

6. Plynais sanitariniais kirtimais kertamiems plotams paruoškite biržės atrėžimo dokumentus (rasite čia...>>>) ir užpildykite Pranešimą apie ketinimą kirsti mišką plynuoju sanitariniu kirtimu.  Pranešimą ir atrėžimo dokumentus pateikite  VMT teritoriniam poskyriui registruotu laišku, tiesiogiai  arba per ALIS . Kirsti galima gavus VMT suderinimą arba per 14 kalendorinių dienų negavus neigiamo atsakymo. Pagal pranešimą galima kirsti iki gruodžio 31 d. Vėliau reikia pateikti naują pranešimą.

7. Jei plynai reikės iškirsti didesnį kaip 1 ha plotą, sklypą privalo apžiūrėti Valstybinės miškų tarnybos specialistas pagal atskirą prašymą:Prašymas apžiūrėti plyną sanitarinį kirtimą (>1ha)(atsisiūsti iš interneto galima čia...>>>).

8. Pirmiausia pasirūpinkite, kad būtų atlaisvinti pravažiavimai per Jūsų sklypą. Vėliau imkitės ribinių linijų. Kadangi Jūsų medžiai guli pas kaimyną, o kaimyno pas Jus, susisiekite su sklypo kaimynais ir susitarkite dėl ribų tvarkymo. Jei kaimynų nepažįstate, kreipkitės į Valstybinės miškų tarnybos  teritorinį poskyrį.

9. Jei vėjovartas ketinate tvarkyti savo jėgomis, susipažinkite su saugaus darbo metodais tvarkant vėjovartas, įsigykite pagalbinius įrankius saugiam darbui .

10. Pirmiausia tvarkykite gulinčius nulaužtus beržus ir pušis, kad mediena neprarastų vertės (nepamėlynuotų). Vėliau stuobrius ir išverstus. Ir tik po to nulenktus. Sveikus medžius pasilikite pabaigai. Egles būtinai sugaminkite ir išvežkite iš miško iki pavasario. Jei visas vėjovartas ir vėjolaužas tikitės sutvarkyti per 3-4 savaites, to eiliškumo galite nesilaikyti.

11. Susižinokite, kokie sortimentai dabar perkamiausi (storis, ilgis, kreivumas, šakotumas). Patarti gali urėdijų prekybos skyriai ir privačios medieną perkančios firmos. Kainas geriausia sužinoti skambinant pirkėjams. LMSA įmonių narių kontaktus rasite čia...>>>

12. Miško savininkui svarbios keturių rūšių kainos: nenukirstas miškas, mediena miške, tarpiniame sandėlyje (miške prie kelio) ir vartotojo sandėlyje. Brangiausia mediena vartotojo sandėlyje. Iš jos atėmus medienos pervežimo kainą turime kainą tarpiniame sandėlyje. Iš šios kainos atėmus medienos išvežimo/ištraukimo iš kirtavietės iki kelio kainą turime kainą miške. Atėmus medienos gamybos (pjovimas, genėjimas, kirtavietės sutvarkymas ir kt.) kainą, gauname nenukirsto miško kainą. Plačiau apie kainas rasite: 2012-10-10 dr.St.Mizaras: Patarimai miško savininkams-kaip įvertinti medienos bei miško kainas.

13. Įvertinę darbų kainas ir medienos kainas, nuspręskite, kaip parduosite medieną: nenukirstu mišku ar organizuosite darbus patys ir parduosite sortimentus tarpiniame sandėlyje ar tiesiai vartotojams.

14. Jei plynai kertate didesnį kaip 0,5 ha plotą ir norite pasinaudoti ES parama miškui atkurti, kreipkitės į 2010 m. vėtros padarinių tvarkyme įgijusius patirtį LMSA narių-įmonių specialistus arba susiraskite Žemės ūkio ministerijos akredituotą miškų ūkio konsultantą (sąrašą rasite čia...>>>). Jie patars, kaip įforminti vėjovartų tvarkymo ir kitus darbus, užpildyti paraišką. Taip išvengsite klaidų ir sutaupysite laiko. Su paramos tvarka galite susipažinti Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m.programos įgyvendinimo taisyklėse "Miškininkystės potencialo atkūrimas ir prevencinių priemonių diegimas" čia...>>>.

15. Samdydami rangovus, sudarykite sutartis raštu, nes įvykus nelaimingam atsitikimui atsakomybė gali tekti Jums. Sutartyse taip pat konkrečiai sutarkite, kaip turi būti sutvarkyta kirtavietė, kaip bus atlyginami nuostoliai už miško pažaidas, kelių sugadinimą ir pan.

Telefonas pasiteiravimui: 8-687-15351 mob., LMSA Valdybos narys Vidmantas Jusas

**********************************************************************************************************

Gyventojus  raginame nepiktnaudžiauti susidariusia padėtimi ir nesiimti neteisėtų veiksmų. Žinotina, kad gyventojams (ne miškų savininkams ir valdytojams) galima patiems savarankiškai tvarkyti tik tuos nulaužtus ar išrautus medžius, kurie trukdo automobilių ir pėsčiųjų judėjimui. Kitoks "pasimalkavimas" valstybiniame ar privačiame miške be suderinimo su to miško savininku ar valdytoju ir neturint būtinų leidimų  yra griežtai draudžiamas ir baužiamas.

ES parama. Primenamei, kad tiek privačių miškų savininkai, tiek ir valstybinių miškų valdytojai stichinių nelaimių pažeistų miškų sutvarkymui ir atkūrimui gali kreiptis Europos Sąjungos paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę "Miškininkystės potencialo atkūrimas ir prevencinių priemonių įdiegimas". Pagal šią priemonę miškų savininkai ir valdytojai gali gauti paramą stichinių nelaimių ir gaisrų pažeistų miškų atkūrimui, įskaitant miško atkūrimo projekto parengimą, pažeisto ploto sutvarkymą ir išvalymą bei dirvos paruošimą, miško sodmenų įsigijimą, jų transportavimą, pasodinimą, žuvusių želdinių atsodinimą ir želdinių apsaugos priemones. Didžiausia paramos suma vienam projektui 345 280 Lt, finansuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

Atkreipiame dėmesį, kad stichinės nelaimės pažeistu mišku laikomas ne mažesnis nei 0,5 ha miško plotas, kuriame dėl abiotinių veiksnių (sausros, vėjo, sniego, lijundros, potvynio ir kt.), gaisrų, ligų ir miško kenkėjų sunaikinta, labai pažeista arba džiūsta ne mažiau kaip 50 proc. medžių (medžiai negali augti).

Svarbu nepamiršti, kad privataus miško savininkas apie pažeistą mišką iškart turi informuoti VĮ miškų urėdiją, kurios veiklos teritorijoje yra tas miškas. VĮ miškų urėdijos specialistai užregistruos pažeidimo faktą Abiotinių  veiksnių, ligų, vabzdžių  ir  gyvūnų padarytų  pažeidimų  miškui registracijos žurnale ir išduos  Pažymą apie stichinės nelaimės pažeisto miško faktą , kuri vėliau bus reikalinga siekiant paramos. Paramai gauti dar reikės parengti pažeisto miško atkūrimo projektą.

Paraiškas paramai gauti renka Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Kontrolės departamento teritoriniai skyriai.

LMSA inf.