Naujienos

2012 - 10 - 04

Anykščiuose dalintasi praktiškais patarimais miškų savininkams

Ketvirtadienį (2012-10-04) Anykščių kultūros centre vyko Lietuvos miško savininkų asociacijos konsultacinis seminaras -  diskusija "Praktiški patarimai miškų savininkams",- informuoja  anyksta.lt.

Seminare aptarti miško ir medienos kainų nustatymo ir medienos tūrio matavimo, mokesčių miškų savininkams, medžioklės klausimai, pasidalinta patirtimi, kaip pasinaudoti finansine parama miškų įveisimui ir priežiūrai, kaip organizuoti miško tvarkymo ir naudojimo darbus.

Miško  savininkų asociacijos valdybos narys Romas Cicėnas miško savininkus supažindino, kokią jie naudą gali gauti iš asociacijos. „Mūsų tikslas vienyti miško savininkus, suteikti jiems informaciją  apie privačių miškų naudojimo tvarką, miškų plėtrą ir kt.

Jei miško savininkas nori savame miški prisikirsti malkų jam nebūtina kreiptis į girininką ar urėdą. „Minėtus klausimus reikia derinti su rajone dirbančiais Valstybinės miškų tarnybos teritorinio padalinio miškų pareigūnais", - aiškino R.Cicėnas.    

Kitas asociacijos valdybos narys Justas Budriūnas miško savininkus konsultavo miškotvarkos klausimais. „Teisės aktai yra tokie, kad kartais miško savininkams mes niekaip negalime padėti, - savo pranešimą pradėjo miškininkas J.Budriūnas. - Miškotvarkos projektai (dokumentai, nurodantys, kiek miško galima iškirsti) yra privalomi valdant didesnius negu 3 ha miškus, jei toje valdoje bus vykdomi kirtimai. Miškai kas 10 metų inventorizuojami, o miško valdos yra skirstomos pagal medienos rūšį, amžių, vidutinį aukštį ir kitus parametrus"...     

Marijampolėje veikiančios UAB „Miško darbai" direktorius Vidmantas Jusas miško savininkams suteikė informaciją apie ES finansinę paramą. Anot V.Juso, šiemet miško savininkų paraiškos gauti finansavimą Nacionalinėje mokėjimų agentūroje (NMA) jau nepriimamos, išskyrus konsultantų paslaugoms, už kurias miško savininkams gali būti skiriama 1 tūkst.700 Lt parama. „Kaimo plėtros plane miško reikalams dar yra likę 64 mln.Lt, kuriuos bus galima panaudoti 2013 metais. Pagrindinės finansavimo kryptys yra: miškų ekonominės vertės didinimas, t.y. jaunuolynų ugdymui kompensuojama 50 proc. patirtų išlaidų, žemės ūkio paskirties žemės ir apleistos žemės apželdinimas mišku, pelno nesiekiančios investicijos, kuomet miške įrengiami reakreaciniai objektai, miškų aplinkosaugos išmokos, skirtos skatinti neplynai kirsti miškus, už vieną hektarą miško mokant 483 Lt tiesioginių išmokų ir priemonė „Natūra 2000"", - aiškino V.Jusas.

Asociacijos Medžioklės reikalų komiteto pirmininkas Kęstutis Tubis kalbėjo apie paradoksalią situaciją, kai dabar veikiantis medžioklės įstatymas preištarauja Konstitucijai. „Kadangi medžiotojai gauna tam tikrą naudą, mes Seimui siūlome taisyti medžioklės įstatymą taip, kad miško savininkas galėtų spręsti, kam suteikti galimybę jo plotuose medžioti. Dabartiniu metu medžiotojai lipa miško savininkams ant galvų, nes važiuoja per pasėlius, daro kitokią žalą, netgi drįsta nurodinėti miško ir žemės savininkui, kur kokias sėjomainas taikyti, kad jos būtų palankios medžiotojams", - dėstė  K.Tubis. Pasak jo, miškams didelę žalą daro briedžiai. „Asociacijai pavyko įrodyti Aplinkos ministerijai pakeisti medžioklės taisykles ir leisti briedžius medžioti iki gruodžio 1 dienos", - pasiekimais dalijosi miško savininkas ir asociacijos valdybos narys K.Tubis.

Lietuvosmiskai.lt komentaras: LMSA Valdybos narys Kęstutis Tubis dalyvauja 2012m. Seimo rinkimuose vienmandatėje Anykščių- Kupiškio rinkiminėje apylinkėje. Su miškų savininkų remiamo kandidato programinėmis nuostatomis susipažinti galima čia...>>>

Kaip seminaro dalyviams teigė K.Tubis, būtų gerai, jeigu rajone veiktų biokuro katilinė. „Tuomet ir mes turėtume naudos, nes galėtume šilumos tiekėjams parduoti medienos atliekas", - aiškino K.Tubis. Asociacijos valdybos narys sakė užbėgęs įvykiams už akių ir Seimas pakeitė valstybinių rezervinių miškų pardavimo tvarką.  „Iki šiol bet kas galėjo aukcione pirkti 15 metų išsimokėtinai mišką, įmokėdami tik 10 proc. pradinį įnašą, nors tos įmonės metinė apyvarta siekė, tarkim, 15 tūkst.Lt, o miško pirko už 500 tūkst.Lt. Mes pasiekėme, kad nuo šiol miško pirkti išsimokėtinai niekas negalės", - akcentavo Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos narys K.Tubis.