Naujienos

2004 - 04 - 08

Pažadas ištesėtas – sąlygos apželdinti mišku žemės ūkio paskirties žemę palengvintos

 

Kovo 31 dieną Rokiškyje surengtas seminaras “Privačios žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku – naudinga europietiško ūkininkavimo alternatyva” buvo ilgai lauktas atsakymas, ar nepalengvės sąlygos žemės savininkams, nusprendusiems žemės ūkio paskirties žemę apželdinti mišku. Sulaukta teigiamo atsakymo. Koks jis, teiraujamės privačių miškų savininkų kooperatyvo “Aukštaitijos šilas” inžinierių Jaunių Ledzinską.

-Vienas iš klausimų, į kurį  iki šiol negalėjome konkrečiai atsakyti, buvo žemės savininkų pateikiamas klausimas, ar jų žemės ūkio naudmenas, kurių balas yra didesnis, nei 27 balai, galima apželdinti mišku, tikintis Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos. Tas klausimas dažniausiai likdavo be atsakymo, nes Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos dar nebuvo suderinusios savo pozicijų dėl nepalankaus ūkininkavimui žemių kriterijų. Dabar tą atsakymą žinome, nes seminare dalyvavusi Žemės ūkio viceministrė Dalia Miniataitė ir Aplinkos viceministras Albertas Vasiliauskas, Nacionalinės žemės tarnybos direktorius Kazys Maksvytis, Nacionalinės mokėjimo agentūros Kaimo plėtros programų departamento skyriaus vedėja Onutė Šakalienė patvirtino, kad Kaimo plėtros plane 2004 – 2006 metų priemonė “Žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku” leidžia tikėtis gauti kompensacinių išmokų ir tiems, kas apželdins žemės ūkio paskirties žemę,  kurios našumas siekia ne daugiau kaip 32 balus. O buvo leidžiama iki 27 balų be apribojimų.  Vadinasi, nemažai ūkio subjektų negalėjo dalyvauti programose vien todėl, kad jų žemės našumas buvo didesnis nei vidutinis.

Tie žemės savininkai, kurie nusprendė pasinaudoti šia programa, bet delsė, laukdami atsakymo, dabar gali kreiptis į rajono žemėtvarkos skyrių leidimų apželdinti žemės ūkio paskirties žemę. Savivaldybėse turi būti parengtos miško schemos,  už kurias atsakingas yra Valstybinis žemėtvarkos institutas, ir jei tokia schema atitinkamoje vietovėje parengta, tokių leidimų išdavimas neturi būti sudėtingas reikalas. Suinteresuotiems asmenims jau esame pranešę, kad neliko kliūčių užsakyti ir rengti miško želdinimo projektus. Esame gavę jau kelių žmonių prašymus tai padaryti. Paraiškos paramai gauti, kurios pateikiamos teritoriniam Nacionalinės mokėjimo agentūros skyriui, bus priimamos dviem etapais: nuo liepos 1 iki rugpjūčio 31 dienos ir nuo sausio 1 dienos. Taigi, tie ūkininkai, kuriems jau parengti miško želdinimo projektai, gali su paraiška kreiptis dar šįmet.

Daugelį ūkininkų domino, ar rangovinių organizacijų įsijungimas į miško želdinimo darbus bus  nepajudinama sąlyga, norint  dalyvauti šioje programoje ir gauti kompensacines išlaidas.  Iki šiol tokia sąlyga iš tikrųjų buvo keliama, bet dabar mišką įveisti galima bus ir žemės savininko bei jo šeimos narių jėgomis. Tačiau bus kompensuojama iki 60 procentų nuo maksimalios išmokos sumos. Sodmenys turi būti sertifikuoti, įsigyjami medelynuose.

Seminare dalyvavę Rokiškio ir kitų šio Aukštaitijos regiono urėdijų atstovai patikino, kad jiems pravartu iš anksto žinoti, kiek žemės ūkio paskirties žemės bus apželdinama mišku, kad galėtų bent kelis metus į priekį planuoti sėjinukų poreikį. O Nacionalinė mokėjimo agentūra pažadėjo artimiausiu parengti rekomendacijas dėl miško įveisimo žemės ūkio paskirties žemėje.