Naujienos

2012 - 04 - 07

J.Budriūnas: Ištisinio medžių matavimo nauda savininkui, parduodančiam biržę išsikirtimui.

Kaip rodo daugiametė patirtis, valstybinės miškotvarkos apskaičiuotas medynų tūris gan dažnai būna mažesnis, nei iškertamas miške. Tad parduodant mišką ar biržę išsikirtimui geriau atlikti ištisinį medžių apmatavimą, to nauda savininkui dvejopa,- pataria miškininkas Justas Budriūnas, LMSA miškininkystės reikalų komiteto pirmininkas.

Nenukirsto miško medienos tūrio apskaičiavimas ištisinio apmatavimo būdu.

Miško inventorizacijos metu (valstybinės miškų inventorizacijos metu ar rengiant privačios miško valdos individualų miškotvarkos projektą) miškas inventorizuojamas, nustatant pagrindinius jo parametrus: rūšinę sudėtį (kokios medžių rūšys sudaro mišką ), vidutinį aukštį, vidutinį skersmenį, skalsumą. Jei medynas inventorizuojamas vizualiniu metodu , t.y., kai kurie parametrai – aukštis, skersmuo – matuojami, o pvz. skalsumas nustatomas iš akies, medyno tūris apskaičiuojamas ~ 20% tikslumu. Jei medyno parametrai matuojami instrumentais (aukštis – aukštimačiu, skalsumas – Biterlicho kampinio matavimo prietaisu ar skritulinėmis aikštelėmis), tikslumas padidėja iki 10 – 15%. Tačiau galimas paklaidos dydis vis tiek išlieka nemažas. Nenukirsto miško tūrį  galima apskaičiuoti ir dar tiksliau – iki 5 – 8% tikslumu. Tam reikia žerglėmis išmatuoti kiekvieno medžio skersmenį ir aukštimačiu nustatyti vidutinį kiekvienos medžių rūšies aukštį.

 Kokiu būdu ir kokio dydžio paklaidos atsiranda miškotvarkos projektuose.

Kaip rodo daugiametė patirtis, valstybinės miškotvarkos apskaičiuotas medynų tūris paprastai būna mažesnis, nei iškertamas miške. Rengdamas privačios miško valdos miškotvarkos projektą, projekto autorius daugiau ar mažiau vadovaujasi ankstesniais miško inventorizacijos duomenimis, ir, jei nėra akivaizdžių didelių klaidų, jais pasitiki.

Pagrindinis dėmesys būna sutelkiamas į tai, ar miške galima vykdyti ūkinę priemonę, ar ne. Pagrindinius kirtimus apsprendžiantis pagrindinis parametras yra medyno amžius, todėl natūralu, kad būtent medyno amžiaus nustatymui projekto autorius skiria didžiausią dėmesį. Jei bus apsirikta dėl amžiaus, projekto autorius bus nubaustas pinigine bauda.

Tuo tarpu medyno tūris, o tiksliau – medyno aukštis ir skalsumas, pagal kuriuos tas tūris apskaičiuojamas, nebūna tokie aktualūs, nes už neteisingai nustatytą aukštį ar skalsumą projektų autoriai piniginėmis baudomis nebaudžiami. Santykinio skalsumo neteisingas nustatymas per 0,1 automatiškai lemia tūrio paklaidą nuo 10% iki 20%, aukščio matavimo 2 m paklaida lemia tūrio paklaidą apie 10%. Be to, dažnas projekto autorius gali pagalvoti: „O koks gi skirtumas, koks čia tūris, juk vis tiek miškas brandus, o jį nusikirs būtent jo savininkas...“ Taip be jokios piktos valios gali atsirasti nemenka tūrio paklaida.

Deja, ne paslaptis, jog kartais klaidos daromos tyčia, siekiant apgauti miško savininką. Prisiminkime, kad nemokamas sūris būna tik pelėkautuose. Ir jei girdite žodžius „Projektą parengsime už pusę kainos, jei nenukirstą mišką parduosite mums“, „Biržes atsirėšime patys“ ar pan., tai automatiškai reiškia, jog pirkėjas jau dabar rengiasi kompensuoti savo išlaidas projekto rengimui ar biržių rėžimui iš savininko miško kainos.

Žinomi atvejai, kai nesąžiningos miško kirtimais ir prekyba mediena užsiimančios įmonės pažada jų veiklos zonoje dirbantiems miškotvarkos projektų rengėjams atsilyginti, jei šie „prirodys“ klientą ir jei pavyks iš jo nupirkti mišką. O kas nuperka iš savininko mišką? Tas, kuris pasiūlo daugiausiai pinigų. O kas gali pasiūlyti pinigų daugiausiai? Be abejo, tas, kuris tiksliai žino, kad tūris miškotvarkos projekte yra sumažintas pvz. 15%.

Ar verta užsiimti ištisiniu tūrio matavimu ir kokia to praktinė nauda

Ištisinio medžių matavimo nauda savininkui dvejopa. Jei matavimų metu išaiškėja, kad miške tūris didesnis, nei nurodytas miškotvarkos projekte, miško savininkas, parduodamas mišką,  gauna didesnes pajamas. Jei vis tik paaiškėja, kad medienos tūris miške yra artimas nurodytam miškotvarkos projekte, arba net ir mažesnis, savininkas bus ramus, kad parduoda tikrai realų medienos kiekį ir kad nebus apgautas dėl projekte įsivėlusios ar tyčia padarytos klaidos – kitaip sakant, tiesiog ramiau miegos.

Paprastas pavyzdys.  Tarkime, miško savininkas ketina parduoti 2 ha vidutinio tankumo ir vidutinio aukščio beržyno biržę, kurioje yra 500 m3 beržo medienos. Jei miškotvarkos projekto rengimo metu padarytos aukščio ir skalsumo paklaidos netgi neviršija nustatytų leistinų ribų, tūrio skirtumas miške ir „ant popieriaus“ gali siekti iki 20%, o tai būtų 100 m3 medienos. Padauginkime šį tūrį iš vidutinės beržo nenukirsto miško kainos - ~65 Lt./m3, ir gausime piniginę tokios paklaidos išraišką – 6500 Lt. Tuo tarpu tokios biržės ištisinis apmatavimas kainuotų apie 500 Lt.

Kas atlieka matavimus

Nenukirsto miško tūrio nustatymą ištisinio medžių apmatavimo būdu atlieka sąžiningi ir patikimi miškininkai specialistai, nesusiję su miško kirtimu ar medienos prekyba užsiimančiomis įmonėmis darbiniais ar turtiniais ryšiais. Visiems kirstiniems medžiams elektroninėmis žerglėmis išmatuojamas skersmuo 1,3 m aukštyje nuo šaknies kaklelio. Išmatavus keletą vidutinio skersmens arba storesnių medžių aukščių, nustatoma kiekvienos medžių rūšies aukštumo klasė.  O tuomet pagal nustatytą aukštumo klasę iš medžių tūrio struktūros lentelių nustatomas kiekvienos medžių rūšies likvidinis tūris.
*******************************************

LMSA komentaras: Lietuvos miško savininkų asociacija 2012-02-3 vykusiame LMSA Valdybos posėdyje pavedė miškininkui Justui Budriūnui kuruoti nenukirsto miško tūrio nustatymą ištisinio medžių apmatavimo būdu. Šis patyręs miškotvarkininkas savo sąžiningu darbu yra užsitarnavęs neginčytiną autoritetą kolegų miškininkų ir miško savininkų tarpe.
Susidomėję kreipkitės: mob.: 8 685 00026; el.paštas: jisss35@yahoo.com