Naujienos
* Lietuva įsipareigojo iki 12% energijos gauti iš atsinaujinančiųjų energijos šaltinių
Kol prancūzai Lietuvoje lankosi su branduolinės energetikos pasiūlymais, Didžioji Britanija (DB) lietuviams pristato savo patirtį atsinaujinančiųjų energijos šaltinių srityje. Apie tai kalbėta vakar Vilniuje susidomėjimo sulaukusiame DB ambasados ir Atvirojo universiteto (Open university) surengtame seminare.
Čia taip pat pabrėžta, jog Lietuva yra įsipareigojusi iki 2010 m. pasiekti, kad 12% energijos būtų gaunama iš atsinaujinančiųjų energijos šaltinių - vėjo, vandens, biodegalų, medienos ir t.t. Savo ruožtu elektros gamyba iš atsinaujinančiųjų išteklių turi sudaryti 7%. Dabar ji sudaro apie 3,5%. Daugiausia tai – hidroelektrinėse gaminama elektros energija. Neįvykdžiusi įsipareigojimų Lietuva sulauktų ES sankcijų.
Statytojų antplūdis
Marijus Franckevičius, Energetikos agentūros (EA) direktorius, sako, jog tam, kad būtų įgyvendinti įsipareigojimai iki 2010 m., reikia investuoti 64 mln. EUR į šilumos gamybą iš atsinaujinančiųjų šaltinių, o į elektros - 256 mln. EUR. ES fondų remiamos investicijos iš viso siektų 320 mln. EUR.
Agentūros vadovas sako, kad dabar Lietuvoje yra daug daugiau galimybių naudoti alternatyvius energijos šaltinius nei tai daroma.
Tačiau numatomos investicijos turėtų padėti daugiau juos išnaudoti. Pavyzdžiui, dabar vis dar vyksta konkursai plėsti elektros energijos gamybos pajėgumus statant vėjo elektrines. Šiuo metu trečiame tokiame "Lietuvos energijos" rengiamame konkurse dalyvauti užsiregistravo 27 bendrovės, ketinančios statyti elektrines iki 12 MW. Pernai dviejuose konkursuose teisę statyti vėjo elektrines laimėjo keturios bendrovės. Nustatyta, kad tokios elektrinės bendrai Lietuvoje gali gaminti ne daugiau kaip 170 MW, tačiau buvo pateikta pageidavimų statyti tokias elektrines, kurių bendra galia būtų 800 MW.
Skaičiuojama, kad vidutinė elektros energijos supirkimo iš vėjo elektrinių kaina - 22 ct/kWh. Pavyzdžiui, Ignalinos atominės elektrinės gaminamos energijos kaina kelis kartus mažesnė.
Ieškojo ir tiekėjų
EA taip pat prognozuoja investicijų daugėsiant ir į biodegalų, atliekų, šiaudų, vandens, medienos naudojimą.
Savo ruožtu jau dabar investavusios bendrovės verslo galimybių ieško ir užsienyje. Pavyzdžiui, "Rubicon Group", valdanti ir tris biokuro gamybos bendroves, vakarykščiame seminare ieškojo kontaktų, padėsiančių imtis durpių biokuro eksporto į DB. Pastarosios šalies bendrovės Lietuvoje taip pat ieškojo ir galimų bioetanolio tiekėjų