Naujienos

2011 - 12 - 09

Pavyzdingai besitvarkančių miškų savininkų gretos kasmet vis gausesnės

2011 m. gruodžio 8 d.Lietuvos miško savininkų asociacija  Trakuose surengė konferenciją „Miškas-žmogui, žmogus-miškui" bei apdovanojo konkurso "Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda 2011" nugalėtojus.  Iš viso apdovanoti 36-eri miško valdų savininkai.

Šio konkurso tikslas- skatinti privačių miškų savininkus ūkininkauti savo miško valdose pagal tvaraus ir subalansuoto miškų ūkio tvarkymo ir naudojimo principus, o taip pat neatsiejama jo dalimi tapo  miško savininkų aktyvinimas, akiračio praplėtimas, miško panaudojimo galimybių atskleidimas. Taip pat skatinamas miško savininkų, RAAD-ais, Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijomis bei LMSA bendradarbiavimas. Apdovanojimo šventė  - tai unikali proga pabendrauti patiems aktyviems miško savini0nkams, susirinkusiems iš skirtingų regionų, pasidalinti ūkininkavimo, ES paramos panaudojimo, galų gale asmeninio gyvenimo subtilybių klausimais.

Konkursui pavyzdingai tvarkomas valdas rekomendavo miško savininkai, LMSA skyrių pirmininkai, Regionų aplinkos apsaugos departamentų miškų kontrolės skyriaus darbuotojai, be kurių pagalbos šis konkursas nevyktų taip sklandžiai.

Konkurso metu buvo apžiūrėtos ir įvertintos iš viso 58-ios privačios miško valdos, daugiausia (8) Panevėžio apskrityje. Minimalus apžiūrėtų valdų skaičius apskrityje- 5-ios. Vertinimas buvo kompleksinis: valdos ribos ir riboženkliai, toliau, pagrindiniai ir ugdomieji kirtimai, želdiniai ir žėliniai, sanitarinė miško būklė, infrastruktūriniai įrenginiai, savanoriški aplinkosauginiai įsipareigojimai, šalutinis ir nemedieninis miško naudojimas. Papildomi balai skiriami už išskirtinius sprendimus ir rezultatus, bei tiems, kurie išklausė 40-ies valandų mokymus privatiems miško savininkams. Maksimali balų suma-100.

Į prizininkų gretas patenka miško savininkai, ūkininkaujantys pagal LR ūkininkavimą miškuose reglamentuojančius teisės aktus. Didžiausi įvertinimai šiemet buvo įvertinti 91, 82 ir 80 balų. Iš viso numatyta apdovanoti 36-erių miško valdų savininkus. Kai kuriems nominantams papildomi prizai numatyti už skatintinas ūkininkavimo miškuose iniciatyvas.

Pirmąsias vietas respublikoje ir apskrityse pelniusios valdos, kaip taisyklė, yra išskirtinės. Jose yra netikėtų sprendimų, didelių, nepelno investicijų, neįprastai sukomplektuotų miškininkystės priemonių, kurios duoda puikius rezultatus. Pirmaujančiose valdose juntama begalinė pagarba miškui, o kartu ir visai gamtai bei didžiulės darbo sąnaudos, kurių didžioji dalis, o kai kada ir visos, yra paties savininko. Apibendrinant,- tarp savininko ir jo valdos atsiranda asmeninis ryšys,- pastebi vienas konkurso koordinatorių   miškininkas, LMSA Valdybos narys Romas Cicėnas.

 

Konkurso nugalėtojai Lietuvoje:

LR-1  Pranciškus Zanišauskas, išsilavinimas aukštasis, agronomas, buvęs ž.ū.bendrovės vadovas, dabar pensininkas. Nenuilstantis žmogus iš Pakruojo rajono savo energiją nukreipė į miškus. Valda, kurią vertinome (117 ha.), tai, didžiąja dalimi, buvęs karjeras. Dabar ten įrengti keliai, tvenkiniai, visi plotai apsodinti mišku, kai kur panaudota ES parama, aptverti jaunuolynai (kaip apsauga nuo žvėrių), specialiai formuojamos pamiškės, pasodinta ornitochorinių medžių, iškelta inkilų, aptverti skruzdėlynai. Beveik visi darbai atlikti savo rankomis.

LR-2 Kazimieras Šiaulys, išsilavinimas aukštasis, buvęs mokytojas, dabar miško verslininkas, turi ir savo lentpjūvę. Gyvena Daugirdiškių kaime, Elektrėnų savivaldybėje, šiame regione randasi ir mūsų vertinta valda, kurios plotas 110 ha. Ši valda ypatinga 5-15 metų jaunuolynais,- jų dideli plotai, suformuoti mišrūs spygliuočių- lapuočių miškai, kai kur išugdyti gryni beržynai, atsižvelgiant į tai kas toje vietoje geriau augo. Kita ypatybė,- šiuo metu tvarkomi 40-60 metų pušynai,- kertamas gausus lazdynų trakas (ir relizuojamas biokurui), atsiveria eglės ir ąžuolo pomiškis,apželdomos aikštelės.

LR-3  Elena Mockienė, žemės ūkio specialistė su aukštuoju išsilavinimu, dabar pensininkė, gyvena Šilgalio k. Rokiškio r. Pati darbuotis jau nelabai turi jėgų, tad jai aktyviai talkina žentas Algirdas. Valda nedidelė,- 4,7 ha. Išskirtinis bruožas yra tas, kad viskas atliekama rankomis, netgi malkos išnešamos, traktoriai ten nevažinėja. Jau užaugusiuose pušies jaunuolynuose taikomos apsaugos priemonės.

Konkurso nugalėtojai apskrityse:

                      Alytaus apskritis-1 Rita Šipylienė, medicinos darbuotoja su aukštesniuoju išsilavinimu, jai gražu kai žydi miško augalai, gėlės. Darbuojasi miške visa šeima: kerta, valo mišką, gamina ir iškelia inkilus. Techniką samdė tik keliui per valdą nutiesti.  Tvarkingai išugdytas jaunuolynas, preciziškai išvalyta kirtavietė.  

                      Kauno apskritis- 1 Jonas Antanas Drižnius,- inžinierius, pensininkas, išsilavinimas aukštasis. Valdos plotas 18,3 ha. Miškas labai išpuoselėtas, išvalytas, nepaisant to, kad pernai patyrė dideles vėjolaužas; retmės ir susidariusios aikštės apželdintos. Sunkiomis sąlygomis (užmirkusioje vietoje) atkurti ir išugdyti jaunuolynai, vyrauja eglė. Visus darbus atlieka pats savo rankomis. Konkurse, su ta pačia valda, Jonas dalyvavo ir pernai (užėmė 2 vietą).

                      Klaipėdos apskritis- 1 Virginijus Kumpys. Gyvena Lenkimų miestelyje, Skuodo rajone. Išsilavinimas aukštesnysis, dirba pedagoginį darbą profesinio rengimo mokykloje. Valdos plotas 7,65 ha., tai didelė Virginijaus meilė,- senelio palikimas. Miškas išpuoselėtas, išvalytas; gyvena netoliese, tad malkas sunaudoja savo poreikiams. Labiausiai džiūgauja dirbdamas jaunuolyne. Visus miško darbus (sanitarinius kirtimus, ribinių linijų valymą ...) atlieka pats savo rankomis.

                      Marijampolės apskritis- 1 Jonas Klemensas Kaušikas, pensininkas, turi aukštąjį inžinerinį išsilavinimą. Dabartinė jo darbovietė,- nuosava 13,20 ha. ploto miško valda. Kiekviename žingsnyje jauti šeiminino ranką. Eini keliu, kuris jo pastangomis supiltas, šalia griovys, kurime renkasi perteklinė drėgmė, matai  spygliuočių jaunuolyną, kur neseniai plytėjo apleista pieva, už jo beržynėlis, kurį prieš septynerius metus būtum pavadinęs karklynu. Visa tai vieno žmogaus  rankų darbas. Jonas vietinis žmogus, gyvena šalia esančiame Kazlų Pirmajame kaime/

                      Panevėžio apskritis- 1 Laimutis ir Dalia Besekirskai. Valdos plotas 6,50 ha. Motyvai skatinantys prižiūrėti valdą: kad kuo gražesnis miškas liktų ateities kartoms, rūpintis mišku niekas neverčia, tai savo noru, savo malonumui. Visus įmanomus darbus miške atlieka patys.  Miške idealiai prižiūrėtos ribinės linijos ir riboženkliai, tobulai iškirsti pagrindiniai kirtimai, maksimaliu balu įvertintos ir miško atkūrimo priemonės: želdinių įveisimas ir jų priežiūra. Taipogi vykdomas šalutinis miško naudojimas, Laimutis baigęs miško savininkų kursus.

                      Šiaulių apskritis- 1 Povilas Grigaliūnas, pensininkas, buvęs ž.ū.bendrovės vadovas, 6,10 ha. ploto miško valda. Šioji konkurse dalyvauja antri metai iš eilės, pernai taip pat buvo apskrities prizininkė ir po tokią valdą būtų galima su malonumu vaikščoti  dar eilę metų. Aiškios ribos, puikiai atlikti ugdomieji kirtimai, pasodintas ir išugdytas pušynas. Pasodintas ne kirtavietėje, o buvusiame karklyne,- miško rekonstrukcija retas reiškinys ne tik privačiuose, bet ir valstybiniuose miškuose. Auga obelys, šermukšniai, šių ornitochorinių medžių pagalba suformuota pamiškė, iškelti inkilai. Akmenimis išgrįsti du per valdą einantys keliai, vienas pakraščiu, palei griovį, kitas per sklypo vidurį.

                      Tauragės apskritis-1 Jonas Nairanauskas. Plotas 10,49 ha. Išsilavinimas aukštesnysis, pensininkas.Visus darbus savo miške atlieka pats, savo rankomis. Dirbdamas jaučia moralinį pasitenkinimą ir ekonominę naudą. Ugdydamas jaunuolynus mato prasmę palikti mišką ateinančioms kartoms. Geriausio įvertinimo valdoje sulaukė ugdomieji kirtimai, miško atkūrimas ir sanitarinė būklė. Savo jėgomis suremontuoti miško keliai, vykdomi savanoriški gamtosauginiai įsipareigojimai.

                      Telšių apskritis- 1 Alfredas Balsys, vertintos valdos plotas 12,00 ha. Atsakingai prižiūri mišką todėl, kad "taip turi būti", žmogus viską daro tvarkingai.  Miškų turi ne vieną sklypą, todėl visų darbų savo jėgomis padaryti nevalioja, tačiau medelius sodinti ir mišką valyti, tai šeimos darbas. Darbų spektras platus ir visi atlikti gerai. Didžiausia investicija šioje valdoje, tai įrengta pralaida ir nugruntuota apie 200 metrų miško kelio. Baigė 40-ies valandų kursus miško savininkams.

                      Utenos apskritis- 1 Povilas Vaidutis Blažys. Elektros tinklų inžinierius, pensininkas.  Pats gyvena Utenoje, o miškas randasi Utenos rajone Strazdų kaime, saugomoje teritorijoje, netoli ežero. Valdą apžiūri pastoviai, rūpinasi miško apsauga, surenka šiukšles. Visus miško atkūrimo ir želdinių priežiūros, bei sanitarinės miško priežiūros darbus atlieka savo rankomis. Samdė tik miško kirtėjus. Brandus pušynas iškirstas ne plynai, o atrankiniu Labanausko metodo kirtimu, paruošta dirva, sėkmingai želdosi pušaitės.

                      Vilniaus apskritis- 1 Edita Pašukonienė, gydytoja stomotologė, gyvena Širvintėlių kaime, savo miško valdą mato pro namų langus. Jai stipriai talkina vyras, Žaliosios girininkas. Visus absoliučiai miško darbus šeima atlieka savo jėgomis. Ugdomaisiais kirtimais 6-20 metų jaunuolynuose formuojami ąžuolynai, savaiminės kilmės, jie mišrūs su beržu, egle maumedžiu, guoba. Yra sklypelis gryno maumedyno, aptvertas tvora, kaip apsauga nuo žvėrių. Specialiai formuojamos pamiškės, sodinant ornitochorinius medžius ir krūmus.  

LMSA inf.

**************************************


  
 

Išlydint Tarptautinius miško metus 2011 m. gruodžio 8 d. LMSA rengia konferenciją „Miškas-žmogui, žmogus-miškui" bei "Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda 2011" konkurso apdovanojimus. Išsamesnė informacija čia...>>>

 

Apie konferenciją rašo:

Žinių radijo laidos "Privatus miškas" įrašai apie konkursą "Pavyzdingai tvarkoma privalti valda 2011".

2011-12-19 Pokalbis su miško savininkų asociacijos valdybos nariu Romu Cicėnu...>>>