Naujienos

2011 - 10 - 30

AM: keičiant taisykles skatinamas medienos biokurui panaudojimas

Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas miško kirtimo atliekų ruošai, jų sandėliavimui ir panaudojimui Aplinkos ministerija 2011 m. pakeitė Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisykles ir Miško kirtimų taisykles. Pakeitimai numato miško kirtimo atliekų ruošimo, sandėliavimo tam skirtose vietose ir kelmų rovimo tam tikruose miškuose galimybes.

Biomasė yra vienas labiausiai paplitusių ir plačiausiai naudojamų atsinaujinančių energijos šaltinių,-2011-10-28 informuoja Aplinkos miniaterija. Biomasės, kaip ir kitų atsinaujinančių energijos šaltinių, naudojimo didinimas ypač aktualus pasidarė pastaraisiais dešimtmečiais. Tai lėmė keletas veiksnių. Vienas jų yra neigiama žmonijos veiklos įtaka klimato kaitai. Per pastaruosius keletą šimtmečių dėl žmonijos veiklos ėmė keistis atmosferos sudėtis. Viena pagrindinių šio reiškinio priežasčių yra ta, kad tenkinant didėjančius energijos poreikius vis daugiau sudeginama kuro ir daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (anglies dioksido, azoto oksido, metano ir kt.) patenka į aplinką. Dėl šiltnamio efekto prasidėjo globalinis klimato atšilimas.

Atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimas elektros ir energijos gamybai yra svarbus veiksnys, lemiantis darnią energijos plėtrą, įgyvendinant klimato kaitos konvencijos ir Kyoto protokolo įsipareigojimus. Pagal ES Direktyvą dėl skatinimo naudoti atsinaujinančių išteklių energiją, iki 2020 m. Lietuva įsipareigojusi, kad 23 proc. suvartojamos energijos turi sudaryti energija, gauta iš atsinaujinančių energijos išteklių.  

Mediena yra biomasės rūšis, labiausiai naudojama energijos gamybai. Medienos kuro ištekliai priklauso nuo miškų plotų ir kirtimų apimčių. Lietuvoje miško žemė užima 2159,8 tūkst. ha plotą, arba 33,1 proc. visos šalies teritorijos. Bendras metinis medienos prieaugis yra 16,2 mln. m3.

Lietuvos miškuose sukaupta 81,6 proc. visos biomasės. Medienos kurui gali būti naudojama malkinė mediena, medienos perdirbimo pramonės atliekos ir miško kirtimo atliekos. Kirtavietėse potencialiai susidaro apie 2,5 mln. m3 kirtimo atliekų. Iš šių kirtimo atliekų energijai gaminti dėl biologinės įvairovės užtikrinimo, įvairių gamtosauginių reikalavimų ir technologinių eksploatacijos aspektų, šiuo metu galima panaudoti apie 750 tūkst. m3.

Didėjant medienos naudojimo kurui svarbai ir paklausai, didėja medienos, kaip žaliavos kurui apimtys. VĮ Lietuvos miškų urėdijose 2010 m. gamybos metu susidarė 550185 m3 kirtimo atliekų, kurių buvo parduota 79240 m3, 2011 m. numatyta parduoti 185339 m3 miško kirtimo atliekų. Daugiausiai miško kirtimo atliekų buvo parduota Šiaulių, Radviliškio, Anykščių, Valkininkų VĮ miškų urėdijose. 2010 m. VĮ Lietuvos miškų urėdijos pagamino 581592 m3 malkinės medienos, o realizuota buvo 593688 m3, 2011 m. planuojama parduoti 646135 m3 malkinės medienos. Daugėjant miško kirtimo atliekų surinkimo apimtims, turi būti sukurta surinkimo, sandėliavimo, logistikos sistemos, užtikrinta priešgaisrinė bei sanitarinė miško apsaugos.

Aplinkos ministerija siekiant sudaryti palankesnes sąlygas miško kirtimo atliekų ruošai, jų sandėliavimui ir panaudojimui 2011 m. pakeitė Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisykles, įtvirtinant, kad vidinės miškotvarkos projekto projektinėje dalyje turi būti įvertinamas potencialiai naudotinų miško kirtimo atliekų kiekis ir Miško kirtimų taisykles, numatant miško kirtimo atliekų sandėliavimo tam skirtose vietose ir kelmų rovimo tam tikrose miškų grupėse ir augavietėse galimybes.

Lietuvoje iš medienos kuro pagaminamas energijos kiekis kasmet didėja ir dar gali būti didinamas.Tačiau svarbu yra išlaikyti pusiausvyrą, nepažeisti miško ekosistemų, nenualinti gamtos,- apibendrina Aplinkos ministerija.