Naujienos

2011 - 06 - 28

Laukinių gyvūnų laikymo entuziastų gausėja, pažeidimų- taipogi

Be regioninio aplinkos apsaugos departamento išduoto leidimo laikyti laukinius gyvūnus griežtai draudžiama. Už tai gresia administracinė atsakomybė ir bauda iki 400 litų. Už netinkamą gyvūnų priežiūrą savininkas gali būti baudžiamas, o augintinis - konfiskuojamas. Išsamiau apie tai 2011-06-28 rašoma dienraščio "Lietuvos žinios" straipsnyje "Nelegalūs belaisviai - gyva puošmena"

Krašte plintant naujai madai sodybose turėti laukinių gyvūnų, ne visi taip "papuošusieji" savo kiemus sugeba įrodyti gyvas grožybes įsigiję teisėtai ir turi dokumentus, leidžiančius jas laikyti nelaisvėje.

Aplinkosaugininkai teigia, kad pastaruoju metu daugėja žmonių, norinčių sodybose laikyti laukinius gyvūnus. Vien Marijampolės aplinkos apsaugos departamentas yra išdavęs 163 tokius leidimus. Šiuo metu Suvalkijoje populiariausi danieliai ir šernai. Be jų, nelaisvėje taip pat auginami muflonai, stirnos, juodosios voverės, meškėnai, beždžionės, vilkai, daugiau kaip 30 rūšių paukščių, keletas retų rūšių vėžlių ir net du liūtai.

Tačiau aplinkosaugininkai aptinka ir nelegaliai sodybose laikomų laukinių gyvūnų. "Šiemet pirmasis buvo aptiktas Marijampolės savivaldybėje, Šunskuose", - LŽ pasakojo Marijampolės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyresnysis specialistas Egidijus Baltrušaitis.

Laikė dėl grožio

Pulkelį nelegaliai laikomų danielių Marijampolės aplinkosaugininkai rado Šarūno B. sodyboje. Kaip LŽ pasakojo E.Baltrušaitis, danieliai glaudėsi greta sodybos įrengtame voljere.

Sodybos šeimininkas tikino šiuos gyvūnus laikantis kaip puošmeną. Jais esą gėrisi ne tik jis su šeima, bet ir į sodybą atvykstantys draugai. Leidimų laikyti laukinius gyvūnus sodybos šeimininkas pateikti negalėjo. "Tikrai nežinojau, kad tam reikia kokių nors dokumentų", - aiškino Šarūnas B.

Tačiau aplinkosaugininkai laukinių gyvūnų augintojui, neturinčiam reikiamų leidimų, jokių išlygų pažadėti negalėjo. "Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos išduotus leidimus privalu turėti. Laukinių gyvūnų laikymo taisyklėse ir Laukinės gyvūnijos įstatymu numatyta, kad be pagrindo laikyti laukinius gyvūnus, nesvarbu, ar tai būtų stručiai, ar vėžliai, ar danieliai, ar šernai, griežtai draudžiama. Už tai gresia administracinė atsakomybė ir bauda iki 400 litų", - pabrėžė E.Baltrušaitis.

Anot jo, dažniausiai Suvalkijos gyventojai mėgsta neteisėtai laikyti danielius bei šernus, rasta ir nelegaliai auginta stirna. Visais atvejais aplinkosaugininkai priekaištų dėl laukinių gyvūnų laikymo sąlygų neturėjo.

Europoje - įprastas reiškinys

Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjo, gamtininko Selemono Paltanavičiaus nuomone, laukinių gyvūnų laikymas sodybose - veikiau kultūros reiškinys. "Europoje tai įprastas dalykas. Iki šiol buvo tik laiko klausimas, kada ši tradicija pasieks Lietuvą. Nyderlanduose teko matyti kiemuose šokinėjančias kengūras. Jų šeimininkas pasakojo, kad tiesiog smagu, kai greta namų yra toks gyvūnas", - teigė gamtininkas.

Būtina priežiūra

Tačiau, anot jo, žmonės, norintys auginti laukinius gyvūnus, turėtų nepamiršti, kad laiko būtent laukinį, o ne naminį gyvūną. Tam reikia specifinių žinių, nes atskiriems gyvūnams reikia skirtingos priežiūros, o kartais ir specifinės veterinaro pagalbos.

S.Paltanavičiaus teigimu, leidimų sistema numatyta būtent tam, kad būtų galima įsitikinti, jog laukinio gyvūno savininkas jį įsigijo teisėtai, kad jis bus laikomas tinkamomis sąlygomis.

"Netinkamai auginamas gyvūnas yra kankinamas. Juk net parsinešę šuniuką į namus privalome už jį prisiimti atsakomybę. Tą patį galima pasakyti ir apie laukinius gyvūnus. Tad jų savininkai neturėtų pamiršti, kad už netinkamą laukinio gyvūno priežiūrą jis gali būti baudžiamas, o augintinis - konfiskuojamas", - sakė S.Paltanavičius.

Kazio Kazakevičiaus straipsnį "Nelegalūs belaisviai - gyva puošmena" skaitykite dienraštyje "Lietuvos žinios"...>>>