Naujienos

2011 - 05 - 25

Užsienio investuotojų siūlymą apmokestinti miškus politikai vertina skeptiškai

Seimo nariai skeptiškai vertina užsienio investuotojų siūlymą Lietuvoje įvesti miško mokestį, kuris neva turėtų paskatinti miškų savininkus efektyviau valdyti jų turtą bei padidintų biudžeto pajamas. Parlamentarai įtaria užsieniečių siūlymuose potekstę  pigiai supirkti iš savininkų miškus.

Seimo, Vyriausybės nariai ir Investuotojų patarėjų komisija, į kurią įeina garsių užsienio kompanijų “Microsoft” IBM, “Barclays” ir kt. vadovai Seime 2011-05-23 tarėsi, kaip į Lietuvą pritraukti užsienio investicijų. Užsieniečiai pageidavo kuo daugiau lengvatų sau, o vietiniams siūlė uždėti didesnius mokesčius.

Apie galimybę Lietuvoje apmokestinti miškus per užsienio investuotojų susitikimą su parlamentarais užsiminė finansinių paslaugų įmonės „Nomura" Vidurio ir Rytų Europos padalinio vadovas Džonas Polas Varževkis (John-Paul Warszewski). Anot jo, miškai, skirtingai nei dirbama žemė, Lietuvoje neapmokestinti, todėl jų savininkai neturi poreikio racionaliai jų naudoti.

Seimo aplinkos komiteto vadovo Jono Šimėno nuomone kalbėti apie miško mokesčio įvedimą būtų galima tik apsisprendus dėl visuotinio turto deklaravimo ir gyventojų nekilnojamojo turto mokesčio. "Reikalingos dvi sąlygos:turto deklaravimas ir nekilnojamojo turto mokestis", -sakė J.Šimėnas. Pasak jo, būtų logiška apmokestinti ne "patį miško turėjimo faktą", o miško žemę, tačiau, parlamentaro teigimu, mokestis turėtų būti simbolinis, tai pat būtina nustatyti ir neapmokestinamą miško plotą.

Biudžeto ir finansų komiteto narys Vitas Matuzas tai pat tvirtina manąs, kad apmokestinti miško nereikia. "Iš visų valstybės turto valdytojų šiuo metu daugiausia į biudžetą atseikėja valstybė būtent iš miškų - hektaras miško pas mus duoda naudos daugiau negu Švedijoje", - sakė V.Matuzas.

Parlamentarui tvarkiečiui Juliui Veselkai įtarimą sukėlė pateiktas pasiūlymas apmokestinti miškus. "Loginis ryšys aiškus: kadangi žmonės neturi pinigų, apmokestinus miškus jie turės arba juos kirsti, - o to bet kur daryti negalima, - arba parduoti. Ir čia atsivers visos galimybės užsieniečiams pigiai supirkti mūsų miškus”, - siūlymo potekstę įžvelgė J.Veselka.

Lietuvos miško žemė 2010-ųjų pradžioje užėmė daugiau nei 2,16 mln. hektarų ploto, arba 33,1 proc. šalies teritorijos. Privatūs miškai sudaro 38,2 proc. (829,4 tūkst. ha).