2011 - 05 - 15
Bekočio ąžuolo 5,6 ha bandomieji želdiniai įveisti Seirijų ir Žiežmarių girininkijose
Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus
iniciatyva, pirmą kartą Lietuvoje Veisiejų miškų urėdijoje Seirijų girininkijoje 2,1 ha plote ir Kaišiadorių miškų urėdijoje Žiežmarių girininkijoje 3,5 ha plote įveisti bekočio ąžuolo bandomieji želdiniai.
Bekotis ąžuolas plačiai paplitęs Europoje ir priskiriamas vienai iš vertingiausių medžių rūšių ekologiniu ir ekonominiu požiūriu. Bekotis ąžuolas savo savybėmis panašus į paprastąjį ąžuolą, o ypač vertingas tuo, kad pakenčia skurdesnes aplinkos sąlygas, nes auga mažiau derlinguose ir sausesniuose dirvožemiuose. Lietuvoje bekotis ąžuolas aptinkamas retai, už arealo ribos išsidėsčiusiose pavienėse mikropopuliacijose. Tokias mikropopuliacijas sudarantys genotipai yra ypatingai vertingi miško genetinių išteklių išsaugojimo ir selekcijos požiūriu.
Bekočio ąžuolo (Quercus petraea (Matt.) Liebl.) atviro apsidulkinimo (pusiau sibų) šeimų bandomiesiems želdiniams panaudoti 19 rinktinių medžių sėkliniai palikuonys (medelyne išauginti 3 metų sodinukai). Rinktiniai (pliusiniai) medžiai atrinkti Veisiejų miškų urėdijos Trako miške augančioje didžiausioje Lietuvoje bekočio ąžuolo populiacijoje. Šie bandomieji želdiniai turi svarbią miško genetinių išteklių išsaugojimo reikšmę ir ateityje gauta genotipų įvertinimo informacija bus panaudota miško selekcijoje pranašesnių genotipų atrankai.
Šaltinis: www.amvmt.lt
2011.05.10