Naujienos

2011 - 05 - 13

Miškuose padidėjęs gaisrų pavojus

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas 2011-05-13 įspėja gyventojus apie išaugusį gaisrų pavojų miškuose. Nors savaitgalį ir prognozuojamas lietus, tačiau Lietuvoje pastaruoju metu jau vyrauja trečios ir ketvirtos klasės miškų gaisringumas.
Šiemet šalies ugniagesiams jau teko gesinti 90 gaisrų, išdeginusių apie 86 ha miško paklotės, beveik pusė jų kilo Vilniaus apskrityje. Nusistovėjus šiltiems orams, gaisrų miškuose daugėja ir juos užgesinti gan sunku, ypač jeigu ugnis įsismelkia į durpingą dirvožemį. Dažniausiai tokius gaisrus sukelia neatsargūs poilsiautojai, numetę neužgesintą nuorūką, degtuką arba palikę degantį laužą.

Miške, kur itin greitai gali užsiliepsnoti sausa žolė, spygliai, dervingų medžių šakelės,  samanos, kur gausu deguonies prisotinto oro, viskas dega daug sparčiau. Ypač didelį pavojų miškams kelia juose deginami laužai. Beje, juos leidžiama kurti tik specialiose aikštelėse, iš visų pusių apsuptose ne siauresne kaip 0,5 metro mineralizuota zona. Tai iki nedegančio grunto pašalintos miško paklotės juosta. Arti laužavietės neturi būti sausos žolės, medžių, durpingo grunto ar kitokių degių medžiagų. Negalima kurti didelių laužų, kai pučia stiprus vėjas, nes žiežirbos gali uždegti šalia esančius medžius. Paliekant laužą būtina įsitikinti, kad jis gerai užgesintas. Patikimiausia žarijas  užgesinti vandeniu arba užberti žemėmis.

Vykdami į mišką poilsiauti, atkreipkite dėmesį į oro ir gaisringumo prognozę, į miške ir poilsio aikštelėse esančias informacijos priemones, vykdykite visus miškininkų ir priešgaisrinės apsaugos darbuotojų nurodymus.

Pastebėję miške beįsiplieskiantį gaisrą, nepraeikite abejingai pro šalį, bet pasistenkite jį užgesinti, nelaukdami kol ugnis išplis į didesnius plotus. Užsidegusią miško paklotę nedideliame plote lengvai galima užgesinti patiems, užplakant liepsną medžių šakomis. Tokius gaisrus taip pat galima gesinti vandeniu arba užberti žemėmis. Nepavykus ugnies užgesinti, nedelsdami kvieskite ugniagesius arba miškininkus ir mėginkite užkirsti kelią jos plitimui - kastuvu ar lazdomis išrauskite ne siauresnę kaip 0,5 metro mineralizuotą juostą. Jeigu liepsna įsisiautėjo ir matote, kad jos neįveiksite, eikite į tą pusę, iš kur pučia vėjas. Taip pat galima kreiptis pagalbos į vietinius gyventojus, kurie padės greičiau susisiekti su specialiosiomis tarnybomis.

Šaltinis: www.vpgt.lt