Naujienos

2011 - 04 - 19

CEPF prezidentas C.Segersteen: Europos privatūs miškai - patikimose rankose

Miškų savininkai yra stuburas valdant ir saugant miškus-Europos gyvąjį natūralųjį turtą,- sakoma Europos miškų savininkų federacijos CEPF Prezidento Christer Segersteen kreipimęsis Tarptautinių miškų metų proga.

Šeimos miškų ūkis užima svarbiausią vaidmenį  palaikant miško ekosistemų gyvibingumą ir stiprinant kaimiškųjų vietovių vystimąsi. Miškai dengia beveik 40 % ES teritorijos, 60 % jų yra valdomi privačių savininkų. Daugiau nei 16 milijonų žmonių prisideda prie esminės dalies teikiančio didelė naudą visuomenei Europos gyvojo natūraliojo turto - miškų -  išsaugojimo ir valdymo.

Didžioji dalis dabartinių politinių sprendimų, susijusių su natūralių išteklių valdymu, susiję su sprendimais dėl tinkamiausio žemės panaudojimo ES. Miškai užima 40 % Europos teritorijos ploto ir jie teikia beveik tokią pat socialinę - ekonominę naudą kaip ir žemės ūkis. Miškai sukuria geresnę gyvenamąją aplinką, teikia gyvybiškai svarbius visai visuomenei ekonominius ir gamybinius išteklius. Miškų ir jų teikiamų produktų daugiafunkciškumas gali padidinti „žaliosios" energijos pasiūlą, padėti vystyti mažiau iškastinio kuro naudojančią ekonomiką, įtakoti žalesnę ir labiau gyvybingą kaimiškųjų vietovių plėtrą Europoje.

Metai kai minima žmonių veikla, išsaugant Europos gyvąjį natūralųjį turtą

Tarptautiniai miškų metai suteikia puikią galimybę didinti visuomenės supratimą apie teigiamą Europos miškų būklę ir jų vaidmenį praturtinant mūsų gyvenimo kokybę, aptariant miškų ūkio įndėlį socialiniu, ekonominiu ir aplinkosaugos aspektais. Mes tikimės, kad šis vienerių metų trukmės minėjimas bus nauja pradžia visuomenės suartėjimo su miškais ir pripažinimo visų miško teikiamų produktų, paslaugų ir vertybių. Mes taip pat norėtume pasinaudoti šia galimybe ir pakviesti visus ES politikus pripažinti privačių miško savininkų indėlį užtikrinant galimybes visuomenei naudotis miško teikiamomis naudomis. Mūsų -privačių miškų savininkų- buvimas ir mūsų pasirengimas pasitikti naujus iššūkius pakoreguojant mūsų verslo sprendimus yra esminis parodant reikiamą tvirtumą tam, kad būtų užtikrintas tolesnis ES socialinis ir ekonominis klestėjimas.

Žmonių reikšmingas indėlis palaikant miško ekosistemą ir sustiprinant kaimo vietovių plėtrą

Laimei, dešimtmečius trunkantis nuoseklus miškų valdymas  suteikė neaprėpiamą potencialą sėkmingai susidoroti su iškylančiais iššūkiais. Šiuo klausimu privatūs miško savininkai, valdantys 60 % miško teritorijos, atliko ir atlieka esminį vaidmenį. Beveik 16 milijonų europiečių prisideda prie jų šeimų turimų miškų valdymo. Jų supratimas apie miško teikiamą naudą yra paremtas stipriu asmeniniu prisirišimu ir įsipareigojimu miškui, kuris buvo perduodamas iš kartos į kartą. Nuoseklumas ir tvarumas buvo ir iki šiol išliko esminiu faktoriumi miškų sektoriuje, kuris Europoje suteikia darbo maždaug 3,4 milijonams gyventojų. 

Privatus miškų ūkis tenkina socialinius poreikius ir tuo pačiu išsaugo kultūrinį paveldą bei tradicijas

Dabartinis dėmesys darniai plėtrai įvairiose patvirtina tai, kad mes tinkamai valdome savo miškus, ir kad tai yra lemiamas dalykas, kalbant apie naudą, kurią gauna Europos visuomenė. Yra tikimasi, kad miškų sektorius atliks esminį vaidmenį ES pereinant į aplinkai draugišką, mažiau iškastinio kuro naudojančią ekonomiką. Mūsų kasdienė veikla užtikrina dirvožemio apsaugą ir išlaiko pagrindinius ES bioįvairovės rezervus. Dėka mūsų atsakingo miškininkavimo beveik pusė Natura 2000 teritorijų yra randama miškuose. Tvarus miško naudojimas yra gyvybiškai svarbus teikiant geros kokybės šviežią vandenį, rekreacijos ir laisvalaikio paslaugas taip pat ir apsaugą nuo gamtinių nelaimių.

Tvarus miško išteklių naudojimas yra perspektyvus kelias patenkinant augančią žaliavinės medienos ir bioenergijos paklausą

Darnus miškininkavimas suteikia nesibaigiančią ir nuolat atsinaujinančią žaliavų ir energijos pasiūlą. Jokia kita alternatyvi energijos forma negali pasiūlyti tokių plačių perspektyvų reaguojant į klimato kaitą ir dabartinius ES planus einant link mažiau iškastinio kuro naudojančią ekonomikos. Ilga istorija siekiant sustiprinti nuoseklią ES miškų plėtrą ir valdymą padėjo solidų pagrindą biomasės produkcijos gamybai Europos Sąjungoje. 60 % metinio medienos prieaugio yra panaudojama, šis santykis yra pastovus ir vyraujantis visoje Europoje. Beveik 50 % Europos miškų laikosi savanoriškų sertifikavimo standartų. Tad, miško savininkų indėlis mobilizuojant ir didinant efektyvų medienos panaudojimą turi būti toliau skatinamas politikų, ypač kaimo vietovėse.

 

Christer Segersteen, CEPF prezidentas
Paskelbta Pasaulinę miškų dieną 2011 03 21

 

Europos privačių miško savininkų federacija (CEPF) yra skėtinė nacionalines miško savininkų asociacijas vienijanti ir atstovaujanti organizacija Europos Sąjungoje. Ji dirba kaip 16 milijonų miško savininkų šeimų iš 23 Europos valstybių šeimų valdomo miškų ūkio atstovė, ginanti privačios nuosavybės vertybes. CEPF nukreipia savo veiklą tiesiogiai į susijusias organizacijas, tokias kaip Europos Parlamentas bei Europos Taryba, taip įgalindama miško savininkus iš vietinio lygmens išreikšti jų problemas ir pasidalinti   žiniomis Europos lygmenyje.

Vertimas: Odetos Labanauskaitės