Naujienos

2011 - 02 - 04

Merkinės piramidė: pildosi viltys išsaugoti unikalų statinį

Pildosi Merkinės piramidės gerbėjų, tikinčių stebuklingomis jos galiomis, viltys išsaugoti unikalų statinį. Praėjusią savaitę Varėnos rajono Česukų kaime, kuriame stovi stiklo kupolas, nors apsilankę Alytaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus inspektoriai surašė jau antrą savavališkų statybų aktą.

Šį kartą jis skirtas ne Onutei Žėkienei, kuri su sūnumi Povilu rūpinasi piramide, bet faktiniam jos statytojui Juozui Žvinakiui.

Anot Alytaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vadovo Raimondo Dargio, remiantis surašytu aktu, J.Žvinakiui per mėnesį bus parengtas reikalavimas nugriauti stiklinį kupolą ir pašalinti savavališkos statybos padarinius.

Tačiau tai jau nelabai gąsdina piramidės šeimininkų ir gerbėjų. Praėjusių metų rudenį įsigalioję Statybų įstatymo pakeitimai suteikia galimybę per 6 mėnesius įteisinti nelegalias statybas.

Jeigu Česukų kaime pastatyta piramidė nepažeidžia įstatymų, ji gali likti, o statinio savininkas turi teisę kreiptis dėl statybų leidimo išdavimo. "Pateikus leidimą reikalavimas nugriauti nelegalias statybas bus naikinamas ir laikoma, kad savavališkos statybos padariniai yra pašalinti", - aiškino R.Dargis. Ar pavyks išsaugoti piramidę, priklausys nuo institucijų - Varėnos savivaldybės, Saugomų teritorijų tarnybos, - kurios derins projektą ir priims sprendimą dėl leidimo.
 

Komentaras: iki šiol yra reikalaujama  nugriauti šį sferinį statinį iš aliuminio ir stiklo konstrukcijų, nes Dzūkijos nacionaliniame parke, Merkio kraštovaizdžio draustinyje, Merkio upės apsaugos zonoje tokios statybos draudžiamos.

Kilus grėsmei, kad 12,5 metro aukščio ir 22 metrų skersmens stiklinis kupolas bus nugriautas, žmonės suskubo palaikyti piramidės šeimininkus - motiną ir sūnų Žėkus. Gerbėjai žadėjo prireikus ginti jiems šventą vietą net savo kūnais. Šiek tiek daugiau nei per metus dešimtys tūkstančių piramidės lankytojų pasirašė peticiją už "paminklinio komplekso", kurį sudaro kupolas, piramidė ir Šv. Trejybės kryžiai, išsaugojimą.

"Labai džiaugiamės, kad pasikeitus įstatymams sužibo viltis įteisinti kupolą. Jis neatsiejamas nuo piramidės energinių galių", - kalbėjo O.Žėkienė. Anot moters, žmonės ir dabar nesiliauja skambinti ir teirautis, ar nereikia jų pagalbos piramidei ginti.

 

Ritos KRUŠINSKAITĖS straipsnį "Piramidės ginti kūnais nereikės" skaitykite 2011-02-04 dienraštyje "Lietuvos žinios"...>>>