Naujienos

2011 - 01 - 31

Paskelbtas Nacionalinės miškų ūkio plėtros programos iki 2025m.projektas

Aplinkos ministerija paskelbė Nacionalinės miškų ūkio sektoriaus plėtros programos iki 2025 m. projektą. Šios rengiamos programos tikslas - išanalizuoti miškų ūkio sektoriaus veiklą reglamentuojančius teisės aktus, įvertinti esamą padėtį sektoriuje ir numatyti, kaip iki 2025 metų bus vystomas, valdomas bei vertinamas nacionalinis miškų ūkio sektorius.
Šio mokslinio darbo autoriai rašo, kad Nacionalinės miškų ūkio sektoriaus plėtros programa buvo sudaryta, išanalizavus bendraeuropinius ir Europos Sąjungos dokumentus miškų ūkio srityje (Europos miškų strategiją, Europos miško veiksmų planą, Biomasės naudojimo veiksmų planą, MCPFE proceso rezoliucijas ir kitus dokumentus). Be to, buvo išanalizuotos LR aplinkos ministro 2002 m. patvirtintos Lietuvos miškų ūkio politika ir jos įgyvendinimo strategija, Valstybinė miškų sanitarinės apsaugos programa, Valstybinė miškų priešgaisrinės apsaugos programa, Lietuvos miškingumo didinimo programa; 2003 m. patvirtintos Miško genetinių išteklių išsaugojimo ir selekcijos plėtros programa, Valstybinių miško medelynų modernizavimo programa, Privačių miškų savininkų švietimo, mokymo ir konsultavimo perspektyvinė programa bei 2005 m. patvirtinta Ąžuolynų atkūrimo valstybiniuose miškuose programa, bei dabartinės Lietuvos miškų ir miškų ūkio būklės duomenys.

Nacionalinės miškų ūkio sektoriaus programos projekte yra numatyti trys strateginiai (ilgalaikiai) tikslai, keturiolika trumpalaikių tikslų, keturiasdešimt šeši uždaviniai. Programos veiksmų plane išskirti efekto ir rezultato kriterijus aprašantys rodikliai. Jie priskirti atitinkamiems ilgalaikiams ir trumpalaikiams tikslams.


Programos ilgalaikiai tikslai yra:

1. Tvarkyti ir valdyti miško išteklius, vadovaujantis darnaus vystymosi principais, didinti miškų ūkio reikalų integravimą į bendravalstybinių ir bendravisuomeninių reikalų sferą.
2. Tausoti ir didinti miško išteklius, gerinti jų kokybę ir juos racionaliai naudoti.
3. Išsaugoti ir didinti miško ekosistemų tvarumą, jų ekologinį ir socialinį vaidmenį, atsižvelgiant į klimato kaitos įtaką. 

 

Kas liečia privačius miškus, tai esama situacija apibūdinama 18 psl. taip:

"2010 m. sausio 1 d. privatūs miškai Lietuvoje sudarė 38,3 proc., rezervuoti nuosavybės teisės atkūrimui miškai – 12,2 proc. visų šalies miškų (24). Taigi, privatus miškų ūkis yra svarbi šalies miškų ūkio dalis. 2009 m. privačiuose miškuose pagaminta 1,6 mln. m3 medienos, t.y. 31 proc. visos šalies medienos produkcijos.
Privačių miškų ūkis plečiasi, didėja privačių miškų plotas, savininkų skaičius, bet kartu vyksta valdų plotų diferenciacija. Štai 2004 m. privačių miškų plotas buvo 630 tūkst. ha, jį valdė 202 tūkst. savininkų, vidutinis valdos dydis buvo 4,5 ha. 2007 m. privačių miškų jau buvo 717 tūkst. ha, 222 tūkst. savininkų. Vidutinis valdos dydis išliko tas pats, didţiausia valda sudarė 1642 ha. 2010 m. yra 829 tūkst. ha privačių miškų ir 242 tūkst. jų savininkų, vidutinė valda sumaţėjo iki 3,28 ha., o didţiausios valdos dydis pasiekė 4875 ha. Iš to seka, kad vyrauja smulkios valdos. Miško savininkai, valdantys iki 5 ha miško, sudaro 85 proc. visų savininkų, o valdomi miškai 40 proc. privačių miškų ploto. Yra tik 17 miško savininkų, turinčių daugiau kaip po 500 ha miško (jų valdos sudaro 2 proc. privačių miškų). "

Visi, kuriems rūpi šalies miškų ūkio ateitis, turėtų susipažinti su paskelbtos programos projektu. (rasite www.am.lt čia...>>>)
Šis mokslinis darbas nėra galutinė programa. Numatoma, kad dokumentas bus viešai svarstomas Aplinkos ministerijos Miškų ūkio konsultacinėje taryboje ir su socialiniais partneriais.

lietuvosmiskai.lt inf