Naujienos

2004 - 05 - 03

Mokosi privačių miškų savininkai

Pernai savo dešimties metų jubiliejų atšventusi Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA) jau kelerius metus visoje Lietuvoje privačių miškų savininkams organizuoja nemokamus kursus ir seminarus, finansuojamus iš Europos Sąjungos fondų. Balandžio pradžioje LMSA Kretingos skyrius jau šeštą kartą surengė tokius kursus. Juos parėmė miško savininkų kooperatyvas “Žemaitijos miškas”.

Mokymuose dalyvavo 15 miško savininkų iš Kretingos ir Klaipėdos rajonų. Didžioji dalis  savininkų  yra žemdirbiai ar kilę iš kaimo. Paveldėję mišką iš tėvų ar protėvių, daugelis jų jaučia pareigą rūpintis savo mišku. Tačiau dažnai jiems pritrūksta pradinių, pačių elementariausių žinių, būtinų savarankiškai tvarkytis savo miško valdoje.

Dirbdami miškininkystės srityje, tvarkydami privačius miškus, nuolat gilindami žinias ir patys būdami miško savininkais, galime sukaupta patirtimi pasidalinti su kitais savininkais, jiems padėti. Pabuvoję Švedijoje, Latvijoje, Estijoje galime palyginti Lietuvos ir kaimyninių šalių privatų miškų ūkį.    


Klausytojai sužino, kokios sąlygos reikalingos vienai ar kitai medžių rūšiai gerai augti, kaip ūkininkauti norint išugdyti norimos medžių sudėties medyną, kaip teisingai sodinti mišką ir kt. Išklausęs kursus, savininkas jau pats moka apskaičiuoti, kiek medienos yra jo miške, gali lengvai skaityti savo miškotvarkos projektą. Turėdami ir žemės valdų, miško savininkai domisi  galimybėmis nederlingą žemę apsodinti mišku pasinaudojant Europos Sąjungos fondais.     

Su teisės aktais, reglamentuojančiais privačių miškų tvarkymą, savininkus supažindino ir į jiems  rūpimus klausimus atsakė Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Kretingos rajono agentūros  inspektorius Benediktas Sauseris.       

Žinoma, didžiausios naudos duoda praktinės pamokos miške. Lankėmės netoli Kretingos esančiame Rubulių miške, kur tokiems mokymams yra atrinkti ir Miškų departamento patvirtinti  demonstraciniai plotai. Džiaugiamės, kad turime galimybę praktinių žinių pasisemti ir iš Skuodo raj. Lenkimų girininko Viktoro Kalvaičio. Botaninio-zoologinio draustinio kraštovaizdis, nuoširdus girininko bendravimas ne vienam palieka nepamirštamų įspūdžių. Gilesniems apmąstymams nuteikia girininko pasakyti žodžiai: “Kiekvienas šioje žemėje nori kažką po savęs palikti. Miško savininkas turi galimybę sukurti gyvą paminklą ateinančioms kartoms – pasodinti mišką”.       

Bendraujant su savininkas tenka išgirsti, kad jie nesijaučia tikrais savo miško šeimininkais. Į juos dažnai žiūrima kaip į potencialius miško naikintojus. Miškas yra gamtos dalis ir jo teikiamomis gėrybėmis teisę naudotis turi daugelis žmonių. Svarbu, kad savininkas suvoktų, kaip jis taip turi ūkininkauti savo miške. Nepadarydamas žalos gamtai ir nepiktindamas visuomenės, jis vis dėlto turi gauti iš miško ekonominę naudą.

Gavusiuosius kursų baigimo pažymėjimus prašome išreikšti savo nuomonę apie kursus. Sulaukiame daug nuoširdžių atsiliepimų “Kursai man iš esmės pakeitė požiūrį į tvarkymąsi savam miške”.  “Sužinojome tai, ko niekada nebuvome girdėję, ar žinojome labai mažai”. “Labai patiko išvyka į Lenkimų girininkiją”.“ Pasikeitė požiūris į mišką, dabar mišką matau kaip gyvą daiktą, padedantį gyventi žmogui. Mielai lankyčiau dar kartą”.  Malonu, kad po kursų savininkas į savo mišką ima žiūrėti ne vien kaip į medienos šaltinį. Vertybe jam tampa ir užšlamštinta pelkė, ir nudžiuvęs stuobrys, ir akmenuotas upelis, kur gera miško paukščiui, žvėriui, vabalėliui…

Atsiradus galimybei, panašius mokymus organizuosime ir ateityje.   

Kursų organizatorė LMSA Klaipėdos apskrities filialo pirmininkė, Miško savininkų
kooperatyvo “Žemaitijos miškas”
direktorė
Palmira Lipskienė.