Naujienos

2010 - 11 - 08

NMA: Miško savininkai investuoja pasinaudodami ES parama

Nors kai kurie specialistai prognozuoja, kad ekonomikos pakilimą po pasaulinės krizės pajusime tik kitų metų vasarą – Lietuvos kaimo gyventojai tikina jau šiandien gyvenantys geriau. Apie pokyčius pasakoja Elektrėnų bei Jonavos miškų savininkai, kurie, pajutę, kad ekonominė situacija gerėja, suskubo investuoti į savo ūkių modernizavimą,- informuoja Nacionalinė mokėjimų agentūra (NMA).

Tinkamas laikas modernizuoti ūkį

38 metų Jonavos rajono Vaivadiškių kaimo gyventojas Arūnas Jankauskas yra miško savininkas, kurio miško valdų plotas apie 300 hektarų. Vyras vadovauja bendrovei „Girukas“, kurios pagrindinės veiklos sritys – mediena ir medžio apdorojimas, miško ruoša bei medienos gaminiai. Apie 50 proc. savo produkcijos įmonė realizuoja vidaus rinkoje, likusią dalį eksportuoja – daugiausiai į Vokietiją, Olandiją ir Prancūziją. Į šias šalis siunčiama mediena bei įvairūs medžio gaminiai. „Kaip ir visi – pajutome krizės pasekmes, bet dabar tikrai jaučiame, kad verslas atsigauna, todėl tinkamas laikas modernizuoti ūkį, – pasakoja miško savininkas.

– Šiemet įsigijome naują modernų traktorių, dalį šio pirkinio išlaidų mums kompensavo ES. Be šios paramos būtų sunku įvertinti įmonės galimybes pirkti naują techniką ar įrangą, todėl džiaugiuosi parama ir noriu kitiems patartis naudotis galimybėmis“. A.Jankauskas teikė paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonės „Miškų ekonominės vertės didinimas“ antrąją veiklos sritį.

Įsigijo traktorių ir savikrovę priekabą

Ekonomikos pakilimą pajuto ir 54 metų Elektrėnų rajono Daugirdiškių kaimo gyventojas Kazimieras Šiaulys. „Todėl nusprendžiau modernizuoti ūkį, - prisipažįsta miško savininkas, kurio miško valdų plotas didesnis nei 1.000 hektarų. Vyras taip pat nusprendė pasinaudoti ES parama, todėl pagal KPP priemonę „Miškų ekonomines vertės didinimas“ pateikė net dvi paraiškas. - Kaip fizinis asmuo supaprastinta tvarka pateikiau paraišką finansuoti projektą, skirtą jaunuolynų ugdymui. Tai yra procesas, kai iš miško valdos pašalinami nereikalingi medžiai ir krūmai, paliekant tikslines medžių rūšis augti atitinkamame tankume. Mano valdose 80 proc. užima spygliuočiai – eglės bei pušys, likusiame plote auga beržai ir ąžuolai.

Paraiška buvo teikta pagal priemonės pirmąją veiklos sritį. Esu ir individualios įmonės savininkas, kurios pagrindinė veiklos sritis miško ruoša ir lentpjūvystė, tai pateikiau dar vieną paraišką pagal antrąją veiklos sritį – jau įsigijau naują traktorių ir miško medienos traukimo savikrovę priekabą“. K.Šiaulys rekomenduoja pasinaudoti šia parama ir kitiems miškų savininkams: „Juk miškų sritis labai imli investicijoms – miško ruošos įranga labai brangi, o atsipirkimas trunka net 5-7 metus. Be ES pagalbos tikrai nebūčiau įpirkęs naujos įrangos“.

Galimybė pasinaudoti ES parama – iki gruodžio 31 d.

Privačių miškų savininkai ir jų asociacijos, taip pat savivaldybės ir jų asociacijos, ketinančios investuoti į ne mažiau kaip 1 ha ploto miško ekonominės vertės didinimą, informuojami, jog dar neišnaudotos Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonei „Miškų ekonominės vertės didinimas“ skirtos lėšos. .

„Vien šiemet priemonės įgyvendinimui skirta 10 mln. litų, tačiau net 73 proc. šios sumos dar neišnaudoti. Pareiškėjai gali pretenduoti į daugiau kaip 7 mln. litų ES paramos lėšų,– informuoja Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Kaimo plėtros programų departamento vyriausioji specialistė Alina Makevičienė. – Kviečiame miško savininkus pasinaudoti paramos teikiamomis galimybėmis“.

Parama gali būti teikiama pagal dvi veiklos sritis. Pagal pirmąją veiklos sritį remiamas mažos ekonominės vertės medynų (jaunuolynų) ir krūmynų pertvarkymas bei jaunuolynų ugdymas, iš dalies kompensuojamos miškotvarkos projekto ir susijusių planavimo ir projektavimo dokumentų parengimo, projekto viešinimo išlaidos.

Pagal antrąją – miško kirtimo, apvaliosios medienos bei biokuro (medienos kuro) ruošos modernizavimas – dalinai kompensuojamas būtinos naujos technikos ir įrangos įsigijimas.

Paraiškas pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ miškų savininkai gali teikti NMA teritoriniuose skyriuose iki š.m. gruodžio 31 d.

Daugiau informacijos apie šią priemonę, paraiškų administravimo bei mokėjimo prašymų teikimo tvarką galite rasti: www.paramakaimui.lt, www.nma.lt, www.zum.lt, tel. 1841, (8~5) 2526999, el. paštu info@nma.lt.